Porady ogrodnicze
Kwieciak jabłkowiec to jeden z najgroźniejszych szkodników jabłoni. Ten niewielki chrząszcz potrafi zniszczyć nawet 90% zawiązków owoców, jeśli nie zostanie w porę zauważony i zwalczony. Poznaj charakterystyczne objawy żerowania kwieciaka jabłkowca oraz skuteczne metody zwalczania, które pomogą ci uchronić drzewa przed tym niebezpiecznym szkodnikiem.
Czytaj artykułCucamelon to niezwykły gatunek, którego owoce wyglądają niczym miniaturowe arbuzy, a smakują jak połączenie ogórka i cytryny. Chcesz wprowadzić tę roślinę do swojego ogrodu lub na balkon? Sprawdź, jak uprawiać ogórka meksykańskiego.
Czytaj artykułPor to warzywo cenione ze względu na walory smakowe i właściwości zdrowotne. Jego uprawa wymaga jednak pewnej wiedzy i systematyczności, jeśli zbiory mają być obfite. Jak prawidłowo sadzić por do gruntu? Które odmiany sprawdzą się najlepiej i jak pielęgnować rośliny po posadzeniu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułUprawiany we własnym ogrodzie czosnek daje nam pewność, że jest naturalnym antybiotykiem, a nie sztucznym wytworem. To roślina dość żarłoczna, dlatego jej nawożenie wiosną jest kluczowe dla uzyskania obfitych plonów. Odpowiednio nawożony czosnek będzie odporny na choroby i poradzi sobie w trudnych warunkach. Warto wykorzystać tu naturalny nawóz, jakim jest kurzeniec.
Czytaj artykułPelargonie, kiedyś uważane za kwiaty babcine, dziś wracają do łask. Wśród ich odmian można przebierać, decydując się na różne kolory kwiatów i pokroje roślin. Potrafią ukwiecić cały balkon przez cały sezon wegetacyjny, aż do jesieni. Wiosną pelargonie budzą się z zimowego stanu spoczynku i warto o nie zadbać, zanim wyniesiemy je na balkon lub posadzimy w ogrodzie.
Czytaj artykułPędraki to cisi, ale skuteczni niszczyciele ogrodów. Początkowo ich obecność może być niezauważalna, ale z czasem widzimy prawdziwe spustoszenie, jakie sieją. Wtedy pozbycie się ich może być naprawdę problematyczne. Ta pułapka na pędraki jest doskonała. Włóż do plastikowych doniczek z otworami i zakop na 10 cm.
Czytaj artykułW wielu domach wzeszły już sadzonki pomidorów wysianych na rozsady. Chuchamy na nie i dmuchamy, by przed przesadzeniem do gruntu były silne i zdrowe. Warto je wzmocnić nawozami, ale trzeba robić to ostrożnie, bo łatwo z tym przesadzić i zaszkodzić roślinom. Dlatego lepiej sięgnąć po naturalne odżywki. Do podlewania sadzonek pomidorów świetnie nadaje się złota woda, która uodporni je na choroby i ułatwi ukorzenianie.
Czytaj artykułTa niedoceniana roślina idealna jest dla początkujących ogrodników. Dziko potrafi rosnąć nawet na podłożu skalnym. Nie ma dużych wymagań, nie potrzebuje podlewania, a jej kwiaty zachwycają od maja do sierpnia, a przy właściwej pielęgnacji nawet do września. Prezentujemy ostrogowiec czerwony, czyli bylinę, która będzie pasować do każdego ogrodu.
Czytaj artykułPiaskowiec górski to niezwykle dekoracyjna bylina, która zachwyca obfitym kwitnieniem i nieskomplikowaną pielęgnacją. Poznaj szczegóły uprawy piaskowca górskiego i odkryj jego wszechstronne zastosowanie w ogrodzie – to roślina, która sprawdzi się zarówno u początkujących, jak i doświadczonych ogrodników.
Czytaj artykułKuflik cytrynowy często nazywany jest szczotką do butelek. Zawdzięcza to wyglądowi swoich kwiatów, które są pozbawione płatków, ale za to mają ogromną ilość pręcików zebranych w kłosy. Najpopularniejsze są kwiatostany czerwone, ale występują też w kolorach różowych, białych, a nawet zielonkawych. To bardzo miododajna i atrakcyjna roślina, którą w naszych warunkach uprawiać można na balkonach i tarasach. Podpowiadamy, jakie wymagania ma kuflik cytrynowy i jak o niego zadbać.
Czytaj artykułMieczyki, zwane też gladiolami, są znane ze swoich strzelistych kwiatów zebranych w kłosy. Mają różne kolory i elegancki pokrój, niestety są to rośliny dość delikatne. Z tego względu wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przestrzegania kilku zasad. Podpowiadamy, jak sadzić mieczyki i jak o nie dbać, by miały mocne łodygi i długo kwitły.
Czytaj artykułHortensja – królowa ogrodów i największa dama na rabatach. Czy wiesz, jak ją podcinać, aby na przełomie wiosny i lata rozkwitła w całej okazałości? Aby jej kuliste, spektakularne kwiaty zatrzymały wzrok każdego, kto przechodzi obok? Ogrodniczka zdradza swój sekret, warto się zainspirować.
Czytaj artykułSzkodniki takie jak mszyce, przędziorki, miodówki czy tarczniki stanowią realne zagrożenie dla naszych upraw. Ich działanie osłabia rośliny i sprawia, że plony są mniejsze. We własnych ogrodach nie chcemy sięgać po chemię, zależy nam na zdrowych owocach. Tu z pomocą przychodzi oprysk olejem rydzowym, który jest naturalnym środkiem na szkodniki. Podpowiadamy, jak go stosować do drzew i krzewów owocowych, by im nie zaszkodzić.
Czytaj artykułIdealne podłoże do wysiewu i sadzonek, ściółka i użyźniacz gleby. Do czego stosować torf w ogrodzie?
Torf to cenny materiał dla ogrodników i miłośników roślin. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że ma szerokie zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w uprawie roślin doniczkowych. Poznaj jego rodzaje oraz sposoby wykorzystania, które pomogą ci stworzyć optymalne warunki dla twoich roślin.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 400
- Następna