Porady ogrodnicze
Nie ma nic prostszego niż uprawa rzodkiewek w ogrodzie. Mimo to zdarza się, że warzywa te pękają, przez co nie tylko wyglądają mało apetycznie, ale też tracą chrupkość i stają się podatne na gnicie. W artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny tego niepożądanego zjawiska. Tłumaczymy również, co zrobić, żeby rzodkiewki nie pękały.
Czytaj artykułZbyt intensywne dokarmianie pomidorów może wywołać więcej szkód niż pożytku. Rośliny przestają owocować, więdną mimo wilgotnej gleby, a liście zmieniają kolor. Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy przenawożenia i przywrócić roślinom dobrą kondycję.
Czytaj artykułPoczątkujący ogrodnicy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że istnieją pewne niebezpieczne gatunki roślin, na które można natknąć się w ogródku. Niektóre z nich są uprawiane z uwagi na walory ozdobne. Szczególnie niebezpieczne są te, które przypominają rośliny jadalne. Nawet niewielka ilość może doprowadzić do zatrucia. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych roślin w ogrodzie i dowiedz się, czy można je zostawić, czy lepiej usunąć.
Czytaj artykułMarchew jest jednym z najchętniej uprawianych warzyw korzeniowych, ale nie w każdym ogrodzie dobrze rośnie. Zdarza się, że jej korzenie pękają, a my szukamy przyczyny tego problemu. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać pękaniu marchwi i jednocześnie poprawić jej walory smakowe? Oto przepis na domową odżywkę.
Czytaj artykułKażdy ogrodnik chce zbierać kilogramy zdrowych i smacznych ogórków. Możemy na to liczyć tylko wtedy, gdy przez całe lato będziemy pamiętać o systematycznym nawożeniu. Jakie domowe odżywki są godne polecenia? Podpowiadamy, czym nawozić ogórki w lipcu w naturalny sposób.
Czytaj artykułHosty to ozdoba cienistych zakątków ogrodu, ale ich efektowne liście często padają ofiarą ślimaków. Na szczęście istnieje prosty i skuteczny sposób, by temu zapobiec. Sprawdź, co rozsypać wokół funkii, by odstraszyć szkodniki i cieszyć się zdrowymi, bujnymi roślinami przez cały sezon.
Czytaj artykułAgrest to jeden z najpopularniejszych krzewów owocowych w polskich ogrodach. Aby cieszył oko bujnym wzrostem i dostarczał obfitych plonów, wymaga jednak odpowiedniego nawożenia. Sprawdź, czym najlepiej nawozić agrest, by cieszyć się soczystymi owocami przez cały sezon.
Czytaj artykułMączlik szklarniowy to uciążliwy szkodnik, który atakuje zarówno warzywa, jak i rośliny ozdobne. Jeśli zauważyłeś białe muszki unoszące się nad liśćmi, czas działać. W tym poradniku poznasz skuteczny oprysk na mączlika – szybki, sprawdzony i bezpieczny dla roślin. Zobacz, jak łatwo ochronić swój ogród przed zniszczeniem.
Czytaj artykułCebula dymka to niezawodny wybór na poplon w przydomowym warzywniku. Szybko rośnie, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a świeży szczypior można zbierać już po kilku tygodniach. Dowiedz się, kiedy i jak sadzić dymkę, aby cieszyć się dorodnym plonem oraz jak wykorzystać ją w płodozmianie i poprawić jakość gleby.
Czytaj artykułKażdy, kto uprawia pomidory, liczy na uzyskanie soczystych, pełnych smaku i aromatu owoców. Najlepiej jak najmniejszym kosztem, w czym pomóc może tania, domowa odżywka z kuchennych resztek. Podpowiadamy, jak zrobić nawóz ze skórek banana na 3 proste sposoby i wyjaśniamy, dlaczego warto go stosować do pomidorów.
Czytaj artykułPola cebuli i czosnku więdną, plony maleją, a rośliny gniją od środka? Winowajcą może być niszczyk zjadliwy – niemal niewidzialny nicień, który podstępnie niszczy uprawy, siejąc spustoszenie w tkankach roślin. Ten mikroskopijny pasożyt, mierzący zaledwie 1 mm, jest w stanie przetrwać lata w glebie, czekając na okazję do ataku. Sprawdź, jak wyglądają skutki żerowania niszczyka i jak z nim walczyć.
Czytaj artykułChoć wygląda niepozornie, cyklantera to jedno z najbardziej zaskakujących warzyw, które warto mieć w ogrodzie. Swoimi pnączami ozdobi altanę czy ogrodzenie, a gdy przyjdzie czas, wypuści smaczne owoce. Mogą one przypominać dobrze nam znanego ogórka, jednak jest to coś zupełnie innego. Chcesz mieć ją w swoim ogrodzie? Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się cyklantera i jak ją uprawiać.
Czytaj artykułUprawa papryki w ogrodzie czy na balkonie może przynieść obfite plony, jednak czasem pojawiają się problemy. Jednym z częstszych jest zwijanie się liści, które może prowadzić do osłabienia rośliny. Dlaczego liście papryki się zwijają? Przyczyn może być wiele – od niewłaściwego podlewania, przez choroby, po ataki szkodników.
Czytaj artykułJuka ogrodowa to roślina, która zachwyca egzotycznym wyglądem i okazałymi kwiatostanami. Czasem jednak pojawia się problem zwijających się i usychających liści, który może całkowicie zepsuć jej wygląd. Poznaj przyczyny tego zjawiska i dowiedz się, jak pobudzić jukę do kwitnienia.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 436
- Następna