Porady ogrodnicze
Cięcie gruszy to gwarancja zdrowego wzrostu i obfitego owocowania. Dzięki temu owoce będą większe i smaczniejsze, a drzewka bardziej odporne na choroby. Warto jednak wiedzieć, że nieprawidłowe wykonanie zabiegu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy przestrzegać zasad i terminów. Jesienią grusze można przyciąć tylko w jednym przypadku. Sprawdź, jak to zrobić i ciesz się obfitymi plonami w sezonie.
Czytaj artykułIgliwie traktujemy zwykle jako odpad i szybko się go pozbywamy. Jest to jednak duży błąd, ponieważ materiał ten można wykorzystać do ściółkowania roślin w ogrodzie. Pomaga utrzymać wilgotność podłoża i zachować prawidłowe pH gleby, a dodatkowo chroni korzenie przed przemarzaniem. Jakie rośliny ściółkować igliwiem sosnowym? Jak je stosować, aby uzyskać maksymalne korzyści? Sprawdź.
Czytaj artykułCo świadczy o sukcesie w przypadku sadzenia i uprawiania czosnku ozimego? Oczywiście to, żeby główki były duże, smaczne i aromatyczne. W przypadku tej rośliny nie powinno to być trudne, choć ostatecznie dużo zależy od tego, czy wybierzesz optymalny termin sadzenia czosnku ozimego i odpowiednio przygotujesz dla niego miejsce. Gdzie sadzić czosnek ozimy? Kiedy i jak to robić poprawnie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Czytaj artykułOrzech włoski znany jest z niekorzystnego wpływu na rośliny, dlatego wielu ogrodników boi się wykorzystywać opadłe z niego liście. Czy ta obawa jest słuszna? Jaki pożytek można mieć z liści orzecha włoskiego? Zanim je zgrabisz i wyrzucisz do bioodpadów, sprawdź, co ciekawego można z nimi zrobić oraz jakie rośliny najbardziej na tym skorzystają.
Czytaj artykułDatura, nazywana bywa też brugmansją, bieluniem, a nawet anielskimi trąbami, to imponująca roślina, która w sezonie stanowi efektowną ozdobę ogrodów, balkonów czy tarasów. Odpowiednio zadbana będzie nas cieszyć dużymi, licznymi kwiatami przypominającymi trąbki. Z racji tego, że jest to roślina ciepłolubna, w naszym klimacie nie przeżyje zimy, dlatego przed przymrozkami należy ją schować do pomieszczenia. Jak przezimować daturę, aby bezpiecznie przetrwała do wiosny? Poznaj najważniejsze wskazówki.
Czytaj artykułObornik jest doskonałym nawozem, który pozwala na naturalne, w pełni ekologiczne użyźnienie gleby. Istnieje wiele jego rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko pochodzeniem, ale też postacią. Jaki obornik wybrać do swojego ogrodu i czym się kierować, podejmując tę decyzję? Dlaczego warto zdecydować się na taki sposób nawożenia? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPień po ściętym drzewie pozostaje w ogrodzie przez długie lata, zajmując cenne miejsce. Pozbycie się go bez koparki i pomocy fachowej firmy jest bardzo trudne, gdyż wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Pniak z rozbudowanym systemem korzeniowym w naturalny sposób rozkłada się niezwykle długo. Na szczęście proces ten można przyspieszyć, stosując tani produkt. W artykule wyjaśniamy, jak usunąć pień po ściętym drzewie w nietypowy sposób.
Czytaj artykułWapnowanie jest jednym z najważniejszych jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. W przypadku gleby, która jest zakwaszona, pomaga szybko pozbyć się z darni uporczywego mchu i chwastów, a także poprawia kondycję trawy. Zastanawiasz się, czym najlepiej wapnować trawnik i jak to zrobić, aby murawa na wiosnę wyglądała niczym gęsty, zielony dywan? Podpowiadamy.
Czytaj artykułFuksja, zwana też ułanką, często zdobi nasze balkony i tarasy w okresie letnim. Tworzy efektowne kwiaty, które przypominają kształtem tańczące baletnice, a ich kolor zależy od konkretnej odmiany. Fuksja uprawiana jest zwykle jako roślina jednoroczna, dlatego wiele osób wyrzuca ją po sezonie. Jest to wielki błąd, ponieważ ułankę można przezimować. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, a bez problemu przetrwa do wiosny.
Czytaj artykułHortensje to okazałe i niezwykle efektowne krzewy o kolorowych kwiatostanach, które do jesieni ozdabiają nasz ogród. Rozmnożenie hortensji nie jest skomplikowane, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po czym poznać odpowiednią sadzonkę i jak ją ukorzenić? Odpowiadamy.
Czytaj artykułSzklarnie pozwalają na przedłużenie sezonu wegetacyjnego, gdyż chronią nasze uprawy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Niestety wraz z nastaniem chłodniejszych, jesiennych miesięcy temperatury wewnątrz zaczynają gwałtownie spadać, przez co hamują wzrost i rozwój roślin. Natomiast doświadczeni ogrodnicy mają sprytne sposoby na ogrzewanie szklarni. Sprawdź, jak to zrobić praktycznie za darmo.
Czytaj artykułPiwonie są roślinami długowiecznymi, co sprawia, że można uprawiać je w jednym miejscu nawet przez kilkanaście lat. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, a będą zachwycać kwiatami o imponujących rozmiarach. Jesienią przy krzewach należy wykonać pewne prace pielęgnacyjne, aby dobrze przezimowały, a wiosną obficie zakwitły. Co trzeba zrobić z piwoniami przed zimą? Jak sprawić, żeby w przyszłym sezonie krzewy miały duże i pełne kwiaty? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKolorowe pelargonie to jedne z najczęściej używanych roślin do ozdoby parapetów. Nazywane są królowymi balkonów, ponieważ wiele odmian sprzyja możliwości tworzenia wspaniałych aranżacji za niewielką cenę od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Pelargonia nie musi być kwiatem jednorocznym - wystarczy, że zostanie odpowiednio przechowana. Gdzie i w jaki sposób przezimować pelargonie?
Czytaj artykułJesienne sadzenie czosnku daje wcześniejsze zbiory. Co więcej, takie plony są bardziej obfite, dlatego wielu ogrodników wybiera właśnie ten termin nasadzenia. Jednakże tutaj ogromne znaczenie ma termin czy sposób trzymania ząbków. Jak przechowywać czosnek do czasu sadzenia? Najlepiej robić to w tym czasie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna