Porady ogrodnicze
Ogórki to rośliny dość wymagające w uprawie. Są delikatne oraz wrażliwe na warunki atmosferyczne, choroby roślin czy ataki szkodników. Jednak dzięki kilku prostym trikom, możemy zapewnić im prawidłowy wzrost, a sobie obfite plony. Jednym z nich jest uprawa towarzysząca, która zapewni ogórkom dodatkową ochronę oraz lepsze warunki do rozwoju. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ją prowadzić.
Czytaj artykułMszyce są stałymi bywalcami ogrodów, jednak trudno powiedzieć, żeby były w nich mile widziane. Nic dziwnego, że ich obecność denerwuje ogrodników, którzy w celu ochrony swoich plonów muszą działać szybko i zdecydowanie. Aby nie stracić warzyw, owoców czy kwiatów, wypróbuj domowe sposoby. Mamy dla ciebie przepis na ekologiczny oprysk, ale nie tylko.
Czytaj artykułUlubionymi przysmakami tego małego owada są miękkie owoce w twoim ogrodzie. Muszka plamoskrzydła, szkodnik podobny wyglądem i rozmiarem do owocówki, szczególnie upodobała sobie owoce maliny, agrestu, truskawki, porzeczki oraz ciemnogranatowe kulki borówki. Aby stwierdzić obecność larw szkodnika, można wykonać specjalny test, ale najważniejsze jest ograniczenie liczebności much, które składają jaja. Oto patent, który pozwoli ci wyłapać niemal całą kolonię i to przy użyciu... butelki.
Czytaj artykułZłotospor wirginijski to bylina, która zachwyca długim i obfitym kwitnieniem. Od maja do września obsypuje się urzekającymi, gwiazdkowatymi kwiatuszkami w żółtozłotym kolorze. Jako roślina okrywowa doskonale nadaje się do zadarniania dużych powierzchni. Tworzy w ogrodzie gęsty, soczyście zielony dywan pełen jasnych kwiatów, a na dodatek jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym. Sprawdź, jak uprawiać złotospor wirginijski.
Czytaj artykułSezon na bób to moment, na który wielu z nas czeka cały rok. To niepozornie wyglądające na grządce warzywo strączkowe, po zebraniu daje rodzimy przysmak, mączno-kremowe nasiona pełne odżywczych wartości. Jednak bób potrafi poważnie chorować – najpopularniejsza jest czekoladowa plamistość bobu, groźny grzyb, który niszczy uprawy. Walka z infekcją wymaga określonych działań, sąsiadka podpowiedziała mi, od czego trzeba zacząć i dlaczego uprawa przerywana to najlepsza metoda na pyszny, zdrowy bób.
Czytaj artykułBiałe hortensje zdobią ogród jak żadna inna roślina. Eleganckie, widoczne z oddali kwiaty dodają uroku zielonym zakątkom przez lata, warto więc zastanowić się, na jaką konkretnie odmianę się zdecydować. Na rynku dostępnych jest ich tak dużo, że wybór wcale nie jest prosty. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy zestawienie odmian, które wzbudzają w nas największy zachwyt. Oto najpiękniejsze białe hortensje do ogrodu.
Czytaj artykułOdstraszacz ślimaków i najlepszy przyjaciel kobiet. Dlaczego warto posadzić w ogrodzie przywrotniki?
Masz dość ślimaków w ogrodzie? Posadź rośliny, które będą je odstraszać. Jedną z nich jest przywrotnik pospolity. Od dawna jest on wykorzystywany w medycynie ludowej, gdyż wykazuje mnóstwo pozytywnych właściwości. Szczególnie jest polecany kobietom, dlatego jest często nazywany ich najlepszym przyjacielem. Jakie właściwości ma przywrotnik pospolity? Jak wygląda jego uprawa w ogrodzie? Sprawdź.
Czytaj artykułUprawa porzeczek we własnym ogrodzie przynosi dużo satysfakcji. Rodzą pyszne owoce, które można wykorzystać na wiele sposobów. W dodatku są one niezwykle wartościowe, gdyż zawierają wiele korzystnych dla organizmu człowieka składników. Porzeczki można łatwo rozmnożyć samodzielnie, i to na kilka sposobów. Poznaj dwie ciekawe metody, dzięki którym uzyskasz nowe krzewy całkowicie za darmo. W twoim ogrodzie będzie jeszcze więcej pysznych i zdrowych owoców.
Czytaj artykułMarchew wyhodowana we własnym ogrodzie wzbudza niemałą dumę. Wykonując prace samodzielnie, wiemy, że nikt nie stosował przy jej uprawie środków chemicznych ani sztucznych nawozów. To smaczne, ekologiczne warzywo, którego wartości możemy być pewni. Jak dbać o uprawę marchwi, by jej jakość pozwoliła na przechowywanie zebranego plonu przez cały sezon jesienno-zimowy? Podpowiadamy, jak pielęgnować marchew w lipcu, czym i jak ją nawozić, by korzeń był duży, zdrowy i naprawdę wytrzymały.
Czytaj artykułW zależności od tego, jaką odmianę ogórków posadzisz, mogą pojawić się na niej kwiaty mieszane, męskie i żeńskie na jednej roślinie, lub tylko jeden ich rodzaj. Łatwo odróżnić je od siebie po budowie podstawy – na pierwszy rzut oka widać, które kwiaty wydadzą we właściwym czasie smakowite owoce. Nie wiesz, jak rozpoznać rodzaj wytwarzanych kwiatów ani jak dochodzi do zapylenia ogórków w ogrodzie? Tłumaczymy, od czego zaczyna się udany plon.
Czytaj artykułNic nie sprawia większej radości niż zrywanie rumianych, soczystych pomidorów w ogrodzie. Uprawa tych roślin kończy się sukcesem tylko wtedy, gdy znajdziemy czas na ich odpowiednią pielęgnację. Jednym z najważniejszych zabiegów wpływających na plon jest podlewanie. Woda to podstawa, warto jednak wzbogacić ją o dodatkowe składniki odżywcze, aby pobudzić krzaczki do owocowania. Sprawdź, jak zrobić odżywkę na bazie skorupek jaj, po której pomidory plonują jak szalone.
Czytaj artykułMasz ślimaki w ogrodzie? Pewnie doskonale wiesz, że walka z nimi nie jest prosta. Szkodniki te bardzo szybko się rozprzestrzeniają i wyrządzają ogromne szkody w naszych uprawach. Jeśli wypróbowałeś już wszystko, a ślimaki wracają znowu i znowu, koniecznie przygotuj naturalną miksturę i spryskaj nią zaatakowane rośliny. W szybkim czasie wyniosą się z ogrodu i już więcej ich nie zobaczysz. Będziesz potrzebować kilku składników i wody.
Czytaj artykułCebula to jedna z najchętniej uprawianych przez polskich ogrodników roślin. Warzywo to znajduje wszechstronne zastosowanie w rozmaitych przepisach kulinarnych. Uprawa cebuli nie jest zbyt skomplikowana, choć warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, które pomogą osiągnąć duże i smaczne plony.
Czytaj artykułZe względu na coraz częstsze skoki temperatur zdarza się, że pomidory usychają i opadają. Niestety nie jest to jedyna przyczyna tego problemu. Winowajcami mogą okazać się niedobory składników mineralnych, nieodpowiednie podlewanie albo pojawienie się chorób lub szkodników. Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy, dlaczego kwiaty pomidorów usychają i jakie zabiegi warto wykonać w lipcu, aby temu zapobiec.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 399
- Następna