Porady ogrodnicze
Szałwia omszona ma coraz więcej zwolenników i stała się sporą konkurencją dla podobnej z wyglądu lawendy. Ta ozdobna bylina jest wyjątkowo odporna na suszę, która coraz częściej niszczy nasze uprawy, ale z drugiej strony łatwo ją w naszym klimacie przezimować. Jej ozdobne, srebrzyste liście kontrastują z wysmukłymi kwiatostanami, które mogą mieć różne kolory. Jaką odmianę szałwii omszonej wybrać, jak ją pielęgnować i gdzie posadzić w ogrodzie, żeby stała się wieloletnią ozdobą? Podpowiadamy.
Czytaj artykułChronią roślinność przed zadeptaniem, a nasze obuwie przed zabrudzeniem, wyznaczają granice rabat i trawnika, a także zdobią ogród. O czym mowa? O alejkach ogrodowych. Wbrew pozorom ich wykonanie nie musi być kosztowne. Oto tanie i praktyczne rozwiązania, dzięki którym stworzysz wymarzoną ścieżkę w ogrodzie.
Czytaj artykułChoć tworzy efektowne zielone ściany, potrafi być prawdziwą zmorą w ogrodzie. Bluszcz, będący symbolem wierności, to niesamowicie inwazyjna, szybko rozrastająca się roślina. Mocno przyczepia się do różnych powierzchni i zawłaszcza przy tym całe ogrody, elementy architektury ogrodowej, a nawet elewacje budynków. Jak sobie z nim poradzić? Sposobów jest kilka, a my wybraliśmy dla ciebie trzy szybkie i bezinwazyjne metody zwalczania bluszczu.
Czytaj artykułRozmaite rośliny zielarskie nie tylko wzbogacają smak i aromat wielu potraw, lecz także słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jedną z nich jest popularny w naszych ogrodach majeranek, który działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Co więcej, majeranek – do ogrodu i doniczki – jest dość łatwy w uprawie. Dowiedz się, jak go sadzić, pielęgnować i przycinać, a także skorzystaj z rad doświadczonych ogrodników, którzy zbierają i suszą liście rośliny w ściśle określony sposób. To zapewni im niezwykle wyrazisty smak i jeszcze ciekawszy aromat.
Czytaj artykułDo najpopularniejszych warzyw na grządce, które z przyjemnością uprawiamy i chwilę później zjadamy, należy rzodkiewka. Nie ma specjalnie wygórowanych wymagań, dlatego rośnie ona praktycznie każdemu jędrna, krucha i smakowita. Po niej na grządce zostaje zwykle sporo miejsca, które chciałoby się ponownie wykorzystać. Jednak nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw – lista nie jest długa, negatywnych konsekwencji sadzenia roślin w złej kolejności jest znacznie więcej.
Czytaj artykułW wielu ogrodach goszczą drzewa owocowe. Aby móc cieszyć się obfitymi plonami, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Niestety nasze drzewka są dość często narażone na szereg zagrożeń, zarówno ze strony szkodników, jak również chorób. Z tego powodu należy regularnie monitorować uprawy pod względem występowania patogenów. Duże zagrożenie stanowi m.in. zaraza ogniowa, która najczęściej atakuje jabłonie i grusze. Dlatego trzeba wiedzieć, jak rozpoznać jej objawy oraz jak zwalczyć tę chorobę, zanim zniszczy ona nasze plony i osłabi drzewa.
Czytaj artykułFloksy szydlaste w kwietniu i maju zdobią nasze ogrody dywanami pastelowych kwiatów. Tworzone przez nie gęste kobierce są przepiękne, ale tracą swój urok, gdy rośliny przekwitają. To idealny moment na wykonanie prostego zabiegu, dzięki któremu byliny silnie się rozrosną, a w kolejnym sezonie zakwitną jeszcze bardziej obficie. Sprawdź, jak odmłodzić i rozmnożyć floksy szydlaste.
Czytaj artykułPodlewanie wszystkich warzyw w ten sam sposób może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia plonów, ale także do powstawania chorób grzybowych. Warzywa z rodziny roślin dyniowatych wymagają częstszego podlewania, ponieważ w większości składają się z wody. Natomiast pietruszka czy marchew to warzywa korzeniowe, które wymagają rzadszego podlewania, aby mogły mocniej się rozrosnąć. Sprawdź, jak podlewać warzywa i jakich błędów unikać w trakcie wykonywania tego zabiegu.
Czytaj artykułOzdobne byliny potrafią mieć naprawdę ciekawe kształty i kolory, a przy umiejętnej pielęgnacji ich wyjątkowy wygląd oraz bujne kwitnienie cieszy przez kilka długich sezonów. Dlaczego długich? Ponieważ zabieg majowego przycinania, który za radą babci praktykuję od lat, wyraźnie wydłuża czas kwitnienia. Jak przycinać byliny, by gęsto rosły? Oto najprostsza technika, spróbuj, pojawią się nowe liście, a kwiatów będzie zatrzęsienie.
Czytaj artykułCzy może być bardziej frustrującego niż odkrycie, że w czereśniach z ogrodu znajdują się małe, białe robaczki? Wielu z nas niestety spotkało się z tą przykrą sytuacją. Niewielkie szkodniki są larwami nasionnicy trześniówki – muchówki, która składa jaja na owocach od ostatnich dni maja do końca czerwca. Jeśli chcemy, aby plony nie miały robaków, nie możemy zwlekać. Właśnie teraz trzeba zrobić najważniejszy oprysk czereśni.
Czytaj artykułLawenda dla większości z nas kojarzy się z francuską Prowansją. Czaruje niebiesko-fioletowymi kwiatami, a ich charakterystyczny zapach sprawia, że nie można przejść obok nich obojętnie. Roślina ta ma dość specyficzne wymagania, ale warto je spełnić, aby móc podziwiać piękne kwitnienie. Lawendę można też wesprzeć, stosując organiczną odżywkę. Wystarczy sięgnąć po jeden składnik z kuchni, a będziesz mieć małą Prowansję w ogrodzie.
Czytaj artykułNiewłaściwy odczyn pH gleby, brak odpowiedniego ściółkowania, niedobory składników pokarmowych oraz niewłaściwe stanowisko to podstawowe błędy w uprawie borówki amerykańskiej. Osoby, które chcą cieszyć się wysokiej jakości plonami, muszą też zwrócić szczególną uwagę na regularne przycinanie krzewów oraz ich właściwe nawadnianie. Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom i sprawdźmy, jak ich unikać, aby cieszyć się obfitymi zbiorami słodkich borówek.
Czytaj artykułIstnieje wiele metod sadzenia pomidorów. Najczęściej sadzi się pomidory pionowo w ziemi lub w doniczkach. W przypadku dużych problemów ze ślimakami można spróbować posadzić je do góry nogami. Ze wschodu do Polski dotarła jeszcze jedna metoda, która zapewnia obfite plony. Mowa o sadzeniu pomidorów na leżąco. Poznaj zalety tej metody i wypróbuj ją w swoim ogrodzie.
Czytaj artykułDawniej największym zmartwieniem ogrodników były ślimaki wyjadające liście, pędy i korzenie roślin. Później pojawił się gatunek, który, choć sklasyfikowany został jako małoinwazyjny, okazał się poważnym zagrożeniem dla psowatych i kotowatych. W rowach, zaroślach, na łąkach i nieużytkach, a także w innych siedliskach czyha wróg naszych zwierząt – ślinik luzytański. Jak go rozpoznać? Do złudzenia przypomina rodzimy gatunek Arion rufus, co utrudnia sprawę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak pozbyć się go z ogrodu.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 408
- Następna