Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trawa samozagęszczająca się przez kłącza. Blokuje chwasty i mech, szybko zadarnia

Uzyskanie pięknego trawnika to zadanie pozornie proste. W rzeczywistości wymaga dużo pracy oraz sporego poświęcenia. Na szczęście są sposoby, które mogą to ułatwić. Jednym z nich jest inwestycja w odpowiedni gatunek trawy. Przekonaj się, jaki sprawdzi się najlepiej do ogródków, gdzie murawa jest mocno eksploatowana.

Trawa samozagęszczająca się przez kłącza. Blokuje chwasty i mech, szybko zadarnia
Trawa samozagęszczajaca to dobry wybór, gdy potrzebujemy szybko zakryć dziury w trawniku. Fot. Galina Peshkova/123RF.com

Spis treści:

Nasiona trawy samozagęszczającej idealnie sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach. Jeśli nie chcesz męczyć się przy utrzymywaniu trawnika w dobrym stanie, lepiej w nie zainwestuj.

Zwykła trwa a trawa samozagęszczajaca się przez kłącza. Czym się różnią?

Trawa samozagęszczająca charakteryzuje się innym rodzajem wzrostu niż pozostałe rodzaje traw. Z jednego nasiona rozwija się jedna kępa trawy. Jednocześnie roślina wypuszcza w bok rozłogi, z których wyrastają kolejne małe kępki. To właśnie dzięki temu procesowi trawa zaczyna tworzyć sieć pędów, dzięki której charakteryzuje się swoją wytrzymałością. Trwa on, dopóki roślina nie zajmie całej możliwej powierzchni, którą może zająć.

W odróżnieniu od niej standardowe nasiona trawy rosną w pojedynczych, osobnych kępach. Właśnie dlatego nie nadają się do zadań specjalnych. Trawa samozagęszczająca jest odporna na uszkodzenia i szybko się regeneruje. Co więcej, eksploatacja jej może stymulować ją do intensywniejszego wzrostu.

Trawa samozagęszczajaca rośnie dużo szybciej od zwykłej trawy, jest bardziej odporna na uszkodzenia. Fot. John Kelly/CanvaPro

Dlaczego warto siać trawę samozagęszczającą?

Ten rodzaj trawy przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów z trawnikiem. Kępy tworzą zwartą sieć i samodzielnie rozrastają się na boki. Trawa zajmuje wolne powierzchnie, ubytki oraz miejsca, w których murawa jest rzadsza.

Charakteryzuje się wysoką odpornością na trudne warunki. Wynika to z silnych kłączy, które mocno scalają darń. Trawa też niezwykle szybko się ukorzenia. To sprawia, że nie zagraża jej częste deptanie oraz intensywne użytkowanie. Co więcej, w bardzo szybki sposób sama się regeneruje. Jest to korzystne szczególnie dla osób, które nie zamierzają poświęcać sporo czasu oraz pracy na wygląd murawy w ogrodzie. Dodatkowym plusem jest to, że trawa sama się odmładza i nawet po kilku latach będzie ładnie się prezentować. 

Przeczytaj również: Wapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?

Silna darń i zwarta sieć korzeni sprawiają, że trawa stanowi naturalną barierę dla chwastów oraz mchu. Przez to, że nie mają one miejsca na rozwój, trawnik wymaga od ogrodnika mniejszej troski. Zmniejsza się ryzyko stosowania specjalnych nawozów oraz środków ochrony roślin na działce w przyszłości.

Samozagęszczająca trawa to świetny sposób na piękny trawnik, kiedy zależy nam na czasie. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nasiona kiełkują w niższych temperaturach niż standardowa trawa. Wschodzą również ok. dwa razy szybciej. Kiedy większość traw rozwija się po 14 dniach, trawa samozagęszczająca zacznie się ładnie prezentować już po siedmiu.

Trawa samozagęszczajaca jest dobra na dosiewki, a także w miejsca mocno wyeksploatowane. tLianeM/yuriz/CanvaPro

Zastosowanie trawy samozagęszczajacej

Samozagęszczająca się trawa zwykle stosowana jest na profesjonalnych boiskach piłkarskich czy polach golfowych. W naszym ogrodzie sprawdzi się idealnie do terenów, w których trawnik może być mocno eksploatowany. Ten rodzaj trawy jest mniej narażony na ubytki i zachowuje atrakcyjny wygląd, nawet kiedy narażany jest na zniszczenie.

Trawę samozagęszczającą można stosować również jako dosiewkę, kiedy zauważymy na trawniku dziury. Jest prostym i szybkim sposobem na renowację i regenerację murawy. Można używać jej nawet w miejscach, w których trawa jest po prostu rzadsza.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Trawnik z mikrokoniczyną - jak założyć? Pielęgnacja, zalety i wady

Aeracja i piaskowanie trawnika na jesień. Jak zrobić to dobrze?

Jesienią robisz dosiewki trawnika? Bez walcowania się nie obejdzie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.