Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Wrzesień to ważny, a niekiedy ostatni termin na przycięcie niektórych gatunków roślin ogrodowych. Jednak nie każda roślina dobrze zareaguje na ten zabieg przeprowadzony jesienią. Ponadto liczy się również odpowiednio dobrana technika cięcia. Jakie gatunki roślin przycinać we wrześniu? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jesienią, gdy rośliny przygotowują się do zimowego odpoczynku, na naszych trawnikach i rabatach pojawiają się opadłe liście. Obowiązuje zakaz ich palenia, wyrzucamy je więc do bioodpadów lub oddajemy do punktów zbierających odpady zielone. Czy to konieczne? Okazuje się, że zgrabione liście można wykorzystać z pożytkiem dla ogrodu. Sprawdź, co z nimi zrobić.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Mech pojawia się zwykle w miejscach wilgotnych i zacienionych. Lubi porastać szczeliny między płytkami oraz kostką brukową, można go też zauważyć na tarasie. Walka z nim wcale nie musi być trudna ani uciążliwa, pod warunkiem że wiemy, jak postępować. Poznaj sprawdzone sposoby na usuwanie mchu z tarasu i kostki brukowej, a zapomnisz o problemie na długi czas.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jesień to idealny moment, by przedłużyć życie ulubionych pelargonii. Wiosną wprowadzisz do ogrodu odrobinę świeżości. Rozmnażanie tych roślin nie tylko pozwoli cieszyć się nimi w przyszłym sezonie, ale także daje satysfakcję z własnoręcznie ukorzenionych sadzonek. Jak zrobić to krok po kroku? Podpowiadamy, do kiedy i jak rozmnażać pelargonie oraz jak właściwie je ukorzenić i pielęgnować po rozmnożeniu. Odpowiednia pielęgnacja na tych etapach sprawi, że będą cieszyć nasze oczy pięknymi zielonymi liśćmi i kolorowymi kwiatami.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Z sumakiem octowcem jest tak, że jedni go uwielbiają, inny zaś nienawidzą, jednak wszyscy mniej lub bardziej otwarcie zachwycają się jego prezentacją w ogrodzie. Jest tak wyjątkowy, że może rosnąć sam na środku trawnika i niezależnie od pory roku nie sposób odmówić mu uroku. Problem polega na tym, że sumak to roślina nie ekspansywna, ale prawdziwie inwazyjna. Czy naprawdę nie ma sposobu, by cieszyć się jego pięknem w przydomowym ogrodzie? Otóż jest i to niejeden. Podpowiadamy, jak bezpiecznie uprawiać sumaka octowca, eleganta w czerwieni.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Abelia wielkokwiatowa jest krzewem, który zachwyca spektakularnym kwitnieniem. Odbywa się ono dwukrotnie w sezonie – najpierw w maju, a po krótkiej przerwie w drugiej połowie lata. Jej pachnące kwiaty mogą utrzymywać się nawet do września! To roślina piękna i wytrzymała, choć nie w pełni mrozoodporna. Sprawdź, jak uprawiać abelię wielkokwiatową w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Zabezpieczenie drzew przed szkodnikami to zadanie priorytetowe, bo nawet niepozorne, maleńkie owady potrafią siać w ogrodach i sadach prawdziwe spustoszenie. Wiele z nich zimuje pod korą drzew, dlatego jesienią musisz spróbować wyłapać ich tyle, ile to tylko możliwe. Jesienne migrowanie gąsienic po pniach i konarach do idealny moment na powiedzenie "stop" zimowaniu szkodników – wykorzystaj w tym celu opaski lepowe. Tłumaczymy, na czym polega ta prosta metoda i jak zakładać opaski lepowe na drzewa, aby rzeczywiście działały.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiosenny ogród nie byłby taki sam, gdyby nie kwitły w nim tulipany. Te piękne rośliny cebulowe sadzimy w ogrodzie jesienią, aby po kilku miesiącach zimowania zachwyciły nas kolorowymi kielichami. Warto przeprowadzić ten zabieg bezbłędnie, dzięki czemu kwiaty będą jeszcze bardziej okazałe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas sadzenia tulipanów w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Owoce borówki amerykańskiej doceniane są nie tylko za swój smak, ale również liczne właściwości prozdrowotne, które potwierdzają liczne badania. Jeśli posiadamy już kilka krzaczków, ale chcielibyśmy mieć ich jeszcze więcej, warto przeprowadzić rozmnażanie. Jesień to dobry moment na pozyskanie nowych sadzonek. Poznaj metody rozmnażania borówki amerykańskiej i wybierz najlepszą opcję dla siebie.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wśród roślin cebulowych sadzonych jesienią, a zakwitających pięknie na wiosnę sporo jest gatunków mniej popularnych, a świetnie przystosowanych do naszych warunków uprawy. Część z nich to prawdziwe rabatowe perełki, okrywają dywanem kwiatów przestrzenie w słońcu i w cieniu, niewiele przy nich pracy, za to podziwiane w rozkwicie dają ogrom przyjemności. Oto mało znane rośliny cebulowe, które zimują w gruncie. Dowiedz się, jakie mają potrzeby i wybierz na rabatę całkiem nowe okazy, jakich dotąd nie spotkałeś w pobliskich ogrodach.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jesień to doskonała pora na zwalczanie szkodników żerujących w glebie. Właśnie teraz wiele z nich jest w stadium larwalnym, mamy więc szansę przerwać ich cykl rozwojowy i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się w ogrodzie. Jeśli podczas przekopywania grządek zauważymy w ziemi charakterystyczne białe robaki, nie zwlekajmy z reakcją. Zastosujmy gnojówkę na pędraki i inne szkodniki glebowe.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Podczas jesiennych prac ogrodowych na naszych działkach gromadzi się wiele gałęzi oraz liści. Odpady roślinne nie tylko zabierają miejsce, ale również negatywnie odbijają się na estetyce przestrzeni. Z tego względu wiele osób decyduje się na ich spalenie. Jednak, czy jest to legalne? Okazuje się, że prawo nie dopuszcza takiej możliwości, a ewentualne złamanie przepisów może poskutkować mandatem. Wobec tego, jak najlepiej pozbyć się gałęzi i liści z działki? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Gdy po zakończonym sezonie widzisz, że gleba w ogrodzie jest znacznie mniej urodzajna, koniecznie zajmij się poprawą jej stanu. Przywrócenie prawidłowej struktury, spulchnienie i rozluźnienie ziemi, a także jej odpowiednie odżywienie ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu wyższych plonów w kolejnych latach. Kiedy warto przekopywać ogródek, a kiedy nie jest to konieczne? Sprawdź, jak dbać o glebę w warzywniku, gdy zebrałeś już wszystkie plony.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Obornik jest naturalnym, ale bardzo silnym nawozem, który otrzymuje się z odchodów zwierząt gospodarskich oraz ściółki. Uznawany jest za jedną z najcenniejszych odżywek organicznych, ponieważ zawiera mnóstwo składników niezbędnych dla zdrowego wzrostu roślin. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo go wykorzystywać. Sprawdź, jakich błędów unikać podczas stosowania obornika w ogrodzie.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.