Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Zwisające karminowo-różowe kitki rdestu wschodniego to ciekawa i zarazem subtelna dekoracja rabaty. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest bogactwo nektaru, który przyciąga rozmaite owady od pszczół po wielobarwne motyle. Dlatego w słoneczny, wrześniowy dzień roślina cała drży w obecności licznych skrzydlatych gości. Podpowiem ci, jak uprawiać rdest wschodni, by dzięki niemu aż do przymrozków ogród tętnił życiem i zdobiła go oryginalna fontanna kwiatów.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W ogrodzie możemy uprawiać rozmaite odmiany dyni, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też smakiem. Dorodne owoce w pełni rozwijają walory smakowe dopiero wtedy, gdy są całkowicie dojrzałe, na co niestety musimy czekać dość długo. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby skrócić czas oczekiwania na plony. W artykule wyjaśniamy, jak przyspieszyć dojrzewanie dyni.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jesteś miłośnikiem roślin o oryginalnym wyglądzie? Doskonałą propozycją dla ciebie będzie kraspedia kulista. Wyróżnia się nietypowymi kwiatostanami, które mają postać złocistych kul. Stanowi wspaniałą ozdobę ogrodu aż do przymrozków, a przy tym nie wymaga specjalnych warunków uprawy. Kraspedia kulista stanie się pięknym uzupełnieniem rabat i skalniaków, idealnie nadaje się też na kwiat cięty. Poznaj jej najważniejsze wymagania.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Cyklameny zwykle kojarzą nam się z roślinami doniczkowymi, które dodają wnętrzu elegancji i koloru. Mało kto jednak wie, że niektóre gatunki można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Jednym z nich jest cyklamen bluszczolistny. Zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia, gdy zobaczyłam go u sąsiadów. Kwitnienie rozpoczyna już w sierpniu, a jego kwiaty utrzymują się aż do przymrozków. Jak uprawiać cyklamen bluszczolistny? To wcale nie jest trudne, o ile zapewnimy mu odpowiednie warunki.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W jesiennym kalendarzu ogrodnika musi być czas na zabieg związany z podcinaniem hortensji. Ma on na celu przygotowanie krzewu do zimowego spoczynku oraz dodanie energii do tego, aby wiosną eksplodował kwiatami. To równocześnie świetny sposób na pozyskanie wartościowych, darmowych sadzonek. Trzeba tylko wiedzieć, jak przeprowadzić prawidłowe cięcie i czym wzmocnić rośliny. Zdradzę ci przepis na ekologiczny środek, który robię z tego, co mam w domu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Po sezonie intensywnie prowadzonych upraw w ogrodzie ważnym zabiegiem jest poprawa warunków glebowych. Jednym ze sposobów, ekologicznym, prostym i niezwykle skutecznym, jest stosowanie nawozów zielonych. Rośliny uprawiane do późniejszego przekopania użyźniają podłoże – wzbogacają je, doskonale spulchniają i rozluźniają. Niektóre gatunki pozwalają też naturalnie odkazić grządki i ograniczyć całkowicie rozwój chwastów. Czy warto siać nawozy zielone we wrześniu i październiku? Jakie rośliny wysiane na nawóz zielony będą najlepsze? Odpowiadamy. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Czarne, czerwone i białe porzeczki to jedne z ulubionych krzewów owocowych. Wielu z nas ma je w swoich ogrodach, ale nie każdy wie, jak łatwo można rozmnożyć te rośliny we własnym zakresie. Jeśli chcemy mieć nowe egzemplarze całkowicie za darmo, jesienią wystarczy zrobić bardzo prostą rzecz. Sprawdź, jak rozmnożyć porzeczki przez sadzonki zdrewniałe.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lawenda jest prostą w uprawie rośliną, pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego. Dzięki czemu wykazuje sporą odporność na suszę. Zachwyca nie tylko okazałym wyglądem, ale również uspokajającym zapachem. Dodatkowo przyciąga do naszego ogrodu masę motyli, pszczół oraz trzmieli. Kiedy siać i jak pielęgnować lawendę? 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Alstroemeria, określana również mianem lilii Inków, to kwiat, który zachwyca egzotycznym pięknem i bogactwem kolorów. Jej niezwykłe odmiany, od delikatnych pasteli po intensywne barwy, potrafią rozświetlić każdy ogród. Choć jej uprawa wymaga pewnej ostrożności, szczególnie w przypadku delikatnych kłączy i kruchych korzeni, to starania wynagradzają długotrwałym kwitnieniem. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa alstroemerii, przedstawiamy jej najciekawsze odmiany i wyjaśniamy, w jaki sąsiedztwie warto ją sadzić.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W miejscu swojego pochodzenia nazywana bywa melisą amerykańską lub pszczelim balsamem. My znamy ją lepiej jako pysznogłówkę, choć ogrodnicy mawiają o niej z pełną powagą Monarda. Ma niesamowicie wyrazisty aromat, a bogactwo nektaru sprawia, że nieustannie toczy się w jej otoczeniu owadzie życie. Najpiękniejsze odmiany Monardy różnią się wysokością, kolorami, liczbą kwiatów na łodydze, a także tym, jak długo potrafią zdobić rabaty i większe donice. Dowiedz się, jak uprawiać tę wspaniałą roślinę i korzystać z jej niezwykłych właściwości, w końcu nazwa pysznogłówki nie wzięła się znikąd.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Chcesz, żeby twoja posesja prezentowała się jeszcze bardziej atrakcyjnie? Nie tylko równo przycięty żywopłot czy świeżo skoszony trawnik pomogą ci osiągnąć ten cel. Teren przed domem zyska niepowtarzalny urok, jeśli będzie rosło tam co najmniej jedno efektowne drzewo. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? Sprawdź, jakie ozdobne drzewa liściaste posadzić przed wejściem. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Piękny, gęsty i soczyście zielony trawnik przed domem jest marzeniem wielu z nas. Nie każdemu jednak udaje się uzyskać taki efekt. Zdarza się, że na murawie rosną chwasty i szpecący mech, co sprawia, że wygląda na zaniedbaną. Przyczyną tego zjawiska często jest zbyt kwaśna gleba, a sposobem poradzenia sobie z nim – jesienne wapnowanie trawnika. Sprawdź, jak i kiedy je przeprowadzić, aby przywrócić darni zdrowy wygląd.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja roślin w ogrodzie nie ogranicza się jedynie do podlewania, nawożenia czy przycinania. Bardzo ważną czynnością jest również ściółkowanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Mimo to wielu ogrodników pomija ten zabieg. A szkoda, ponieważ ogranicza rozwój chwastów, a także utrzymuje odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności podłoża. Jakie jeszcze zalety ma ściółkowanie? Jakie rośliny potrzebują tego zabiegu już we wrześniu? Podpowiadamy.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Chcesz mieć jeszcze więcej hortensji w swoim ogrodzie, ale nie chcesz wydawać fortuny na nowe sadzonki? Możesz je łatwo rozmnożyć z patyków, tzw. sztobrów. To prosta metoda pozyskiwania nowych okazów (i to zupełnie za darmo). Kiedy pobierać sztobry? Jak zrobić sadzonki hortensji z patyków? Dzięki tym wskazówkom przyjmą się w każdym ogrodzie.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.