Porady ogrodnicze
Staranne przygotowanie podłoża, rozluźnienie gleby i dbanie o właściwe pH to dla hortensji za mało, jeśli ostatecznie trafią na rabatę w nieodpowiednim towarzystwie. Okazuje się, że to, gdzie posadzisz hortensję, ma dla rośliny olbrzymie znaczenie nie tylko kompozycyjne. Radzimy, co posadzić obok hortensji bukietowej w ogrodzie. Odpowiednie zestawienie różnych odmian i gatunków krzewów oraz kwiatów pozwala im wzajemnie się wspierać, dzięki czemu wzrost roślin jest imponujący, a w ich letnim kwitnieniu nie sposób się nie zatracić.
Czytaj artykułPory to warzywa, bez których trudno wyobrazić sobie polską kuchnię. Stanowią bazę rozmaitych zup, sosów czy sałatek, więc wielu z nas chętnie wysiewa je na grządkach, by były zawsze pod ręką. Choć należą do niewymagających i prostych w uprawie, nie zawsze rosną tak duże, jak tego oczekujemy. Czy pod koniec lata możemy jeszcze wpłynąć na ich rozmiar? Sprawdź, jak pielęgnować pory we wrześniu i czym je podlewać, by były większe.
Czytaj artykułRutewka to roślina, która z pewnością doda uroku twojemu zielonemu zakątkowi. Jej kwiaty wzbudzają zachwyt, a ogromna różnorodność odmian i gatunków sprawia, że każdy znajdzie swojego faworyta. Mimo to rutewki nie są zbyt powszechne w naszych ogrodach, ale na pewno zasługują na większe uznanie. Choć ich uprawa nie jest trudna, wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Sprawdź, jak uprawiać rutewki oraz na jakie odmiany postawić.
Czytaj artykułSezon letni powoli dobiega końca. Choć coraz bardziej czuć w powietrzu nadchodzącą jesień, susza i upały nie chcą odpuścić. Warzywa narażone na działanie wysokich temperatur szybko marnieją i więdną, a następnie obumierają. Czy da się przywrócić zmarniałe rośliny do życia? Jak najbardziej. Wystarczy przygotować domową mieszankę, dzięki której warzywa znów będą zdrowe i jędrne. Szczególnie uwielbiają ją pomidory, ale nie tylko.
Czytaj artykułŻółknięcie liści róż to nie tylko problem estetyczny, ale poważny sygnał, że roślina zmaga się z chlorozą – chorobą, która może znacząco osłabić jej wzrost i kwitnienie. Wyjaśniamy, co to jest chloroza liści, jak rozpoznać jej objawy oraz przedstawiamy skuteczne metody zwalczania tego groźnego schorzenia.
Czytaj artykułNajczęściej przyczyn marnienia kwitnących okazale różaneczników szukamy w chorobach grzybowych, które dość często atakują krzewy, zwłaszcza te rosnące w nieodpowiednim podłożu lub niedostatecznie odżywione. Jednak żółknące liście, które opadają jeden po drugim to nie zawsze objaw choroby. Skąd taka reakcja roślin? Jak uratować usychającego różanecznika? Podpowiadamy, jak za pomocą ekologicznych metod przywrócić roślinie zdrowie.
Czytaj artykułWielu ogrodników twierdzi, że najlepsze pomidory to te, które w pełni dojrzały na krzaku. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak w naszym klimacie nie wszystkie owoce mają szansę doczekać idealnego momentu, zanim zrobi się chłodniej lub rośliny zostaną zajęte chorobami. Czy zostawiać pomidory na krzaku na koniec sezonu? A może lepiej zerwać niedojrzałe? Podpowiadamy, co z nimi zrobić, by były czerwone i smaczne.
Czytaj artykułW ostatnich latach jagoda kamczacka zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Wydaje soczyste, słodko-kwaśne owoce, które należą do najwcześniejszych w sezonie. Dzięki zawartości witamin i minerałów pozytywnie wpływają na nasz organizm oraz samopoczucie. Dodatkowo krzew ten wykazuje świetną odporność na mróz, a jego uprawa nie należy do trudnych. Jesień to optymalny termin na sadzenie jagody kamczackiej. Dla uzyskania wysokich plonów kluczowe jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do wzrostu, ale nie tylko. Ogromne znaczenie ma także wybór odmiany. Sprawdź, jak przybiega sadzenie jagody kamczackiej oraz które odmiany są godne polecenia.
Czytaj artykułPrzesadzanie tui kojarzy się raczej z wczesną wiosną. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy przy jesiennych porządkach w ogrodzie zapragniemy zmienić ich dotychczasowe miejsce? Okazuje się, że te zmiany są możliwe. Jednak, aby przesadzanie tui się udało, musimy spełnić kilka warunków. Sprawdź jakie odmiany tui można przesadzać we wrześniu i o czym należy wtedy pamiętać.
Czytaj artykułNiezbędnym elementem każdego ogrodu są byliny – to one mają olbrzymią wartość dekoracyjną, do nich zlatują się pszczoły, motyle i dziesiątki innych owadów, to je tak chętnie podziwiamy. Jedną z egzotycznych propozycji z tej wyjątkowej grupy roślin jest pustynnik himalajski, bylina ze środkowej Azji, która wznosi się wysoko na rabatach. Dzięki niej dosłownie toną one w gwiaździstych, drobniuteńkich kwiatach. Zastanawiasz się, jak wprowadzić pustynnika do ogrodu? Pomogę ci poznać nie tylko jego wymagania, każda z odmian ma w sobie coś wyjątkowego do zaoferowania.
Czytaj artykułIm bliżej jesieni, tym bardziej pustoszeją rabaty w ogrodzie. O tej porze roku brakuje nam wiosennych i letnich kwiatów, ale istnieje wiele kolorowych roślin, które mogą zająć ich miejsce. Jakie kwiaty kwitną najdłużej, nawet do przymrozków? Które gatunki zakwitają dopiero jesienią, by stać się najpiękniejszą ozdobą końca sezonu? Zachęcamy do lektury.
Czytaj artykułNie planowałam w tym roku przedłużać kwitnienia malw, jednak prezentowały się tak barwnie i okazale, że nie miałam serca żegnać się z nimi przedwcześnie. Właśnie dlatego sięgnęłam po sprawdzoną, babciną metodę, dzięki niej soczyste kolory nie znikną z ogrodowej rabaty do października, bo kwiatów jest wciąż więcej i więcej. Podpowiem ci, jak i kiedy przycinać malwy, by nie kończyły kwitnienia. Zdradzę ci też pewien sekret, dotyczy ich umiejętnego nawożenia.
Czytaj artykułUprawiając cebulę w przydomowym ogrodzie, zbieramy jej więcej niż jesteśmy w stanie od razu wykorzystać. Na szczęście warzywo to długo zachowuje świeżość, jeśli jest trzymane w odpowiednich warunkach i zostało zerwane w dobrym momencie. Jak przechowywać cebulę, żeby była zdrowa i twarda? Po czym rozpoznać, że jest gotowa do zbioru? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKocanki ogrodowe, nazywane także nieśmiertelnikami, to rośliny o wyjątkowych walorach dekoracyjnych, które znajdują wszechstronne zastosowanie w ogrodzie, a ich uprawa nie należy do trudnych. Ich kwiaty występują w najróżniejszych barwach i odcieniach, pięknie prezentują się również po wysuszeniu. Jak uprawiać kocanki ogrodowe, aby kwitły aż do przymrozków? Które odmiany będą idealnym uzupełnieniem twojego ogrodu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 370
- Następna