Porady ogrodnicze
Najpierw rośliny wyglądają na delikatnie oprószone mąką, później całe liście wraz z łodygami pokrywają się grubym, białym nalotem. To objawy mączniaka prawdziwego, choroby grzybowej, która zagraża wielu uprawianym przez nas gatunkom. Infekcja błyskawicznie rozprzestrzenia się w ogrodzie, dlatego trzeba z nią walczyć od razu, gdy tylko ją zauważymy. Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego? Poznaj przepis na skuteczny oprysk bez chemii, którym pokonasz go w zaledwie 3 dni.
Czytaj artykułZaczyna kwitnąć w sierpniu, kończy wraz z przymrozkami. Ciekawe odmiany i uprawa zawilca japońskiego
Wraz ze zbliżającą się jesienią na rabatach robi się coraz smutniej i puściej. Jeśli jednak chcesz, by w ogrodzie było pięknie i kolorowo aż do pierwszych mrozów, przyjrzyj się bliżej roślinie, jaką jest zawilec japoński. To przepiękna, a zarazem niewymagająca dekoracja ogrodu, która cieszy oko kwiatami o niewątpliwej urodzie. Podpowiadamy, jak uprawiać zawilca japońskiego oraz jakie odmiany wybrać, by zachwycały swoim wyglądem jak najdłużej.
Czytaj artykułPrzyciągają wzrok okazałymi kwiatostanami, które utrzymują się zwykle do jesieni. Hortensje, bo o nich mowa, są bardzo pożądanymi roślinami w każdym ogrodzie. Aby zachwycały nas obfitością i pięknem kwiatów przez długi czas, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja krzewów, w tym właściwe nawożenie. Czym dokarmiać hortensje jesienią? Dzięki odpowiednio dobranym nawozom ułatwimy krzewom przygotowanie się do spoczynku zimowego. To sprawi, że w następnym sezonie będą zachwycały nas swoim pięknem.
Czytaj artykułPiękne, pełne kwiaty róż sprawiają, że w ogrodzie latem nie brakuje kolorów i wspaniałych aromatów. Jednak krzewy róż potrafią marnieć w oczach, gdy dotknie je popularna choroba. W poprzednim sezonie dostrzegłam charakterystyczne plamy, dlatego od razu zapytałam bardziej doświadczoną ogrodniczkę, jak zlikwidować czarną plamistość na różach. Okazało się, że sprawdzony sposób na chorobę miałam pod ręką. Ten prosty środek do oprysku to naturalna ochrona dla różanego zagajnika, od kiedy o tym wiem, czarna plamistość już go nie dotyka.
Czytaj artykułSzałwia omszona i lawenda, tworzące gęste kobierce fioletowo-niebieskich kwiatów, latem stanowią najwspanialszą ozdobę ogrodu. Zmienia się to, gdy kępy zaczynają przekwitać i usychać. Na szczęście po odpowiednim przycięciu rośliny mogą zakwitnąć ponownie jeszcze w tym samym sezonie, a na dodatek w lepszej kondycji przetrwają zimę. Jak przeprowadzić ten zabieg? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, jak wykonać letnie cięcie lawendy i szałwii omszonej.
Czytaj artykułW tym roku wielu ogrodników borykało się z problemem chorób grzybowych, które zniszczyły uprawy ogórków, pozostawiając ziemię pełną patogenów. Niewłaściwe postępowanie z taką glebą może prowadzić do nawrotu chorób w kolejnym sezonie, co znacznie obniży jakość i ilość plonów. Podpowiadamy, jak skutecznie oczyścić i odkażić glebę po zainfekowanych ogórkach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów i przygotować ją pod przyszłe uprawy.
Czytaj artykułHeliotrop peruwiański to niezbyt popularna roślina, choć coraz więcej osób się do niej przekonuje. Wszystko dzięki jej niezwykłym walorom ozdobnym oraz ciekawym właściwościom zapachowym. Warto jednak wiedzieć, które odmiany heliotropu peruwiańskiego wybrać i w jaki sposób powinno się pielęgnować rzeczoną roślinę.
Czytaj artykułNachyłki są lubiane przez wielu ogrodników. Nie wymagają specjalnej opieki, dobrze znoszą suszę i palące słońce, a ich uprawa jest dość łatwa. Dostępne są w różnych gatunkach i odmianach, dlatego są doskonałą propozycją dla każdego ogrodu. Aby nachyłki cieszyły oko swoimi wyrazistymi kolorami aż do jesieni, należy zapewnić im przede wszystkim słoneczne i ciepłe stanowisko. Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie tych pięknych roślin? Poznaj ciekawy odmiany i wymagania nachyłków.
Czytaj artykułGazony to świetny sposób na urozmaicenie ogrodu i stworzenie w nim ciekawie prezentujących się aranżacji. Dowiedz się, jak wykorzystać gazony w ogrodzie i jakie rośliny sprawdzą się w nich najlepiej. Poznaj sprawdzone pomysły na pielęgnację roślin w gazonach, by cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.
Czytaj artykułRododendrony, zwane różanecznikami, to rośliny o pięknych kwiatach, podobnych do róż. Nadają się szczególnie na działki leśne, które stwarzają idealne dla nich warunki: półcień i kwaśną ziemię. Ze względu na specyficzne wymagania, ważne jest, aby o różanecznik zadbać już w momencie sadzenia. Kiedy sadzić rododendrony i jak to robić, by cieszyć się ich różnokolorowymi już w kwietniu? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Czytaj artykułSzkodniki takie, jak np. przędziorki i ziemiórki, choć niepozorne, potrafią narobić sporo szkód i są prawdziwą zmorą domowej uprawy. Pozbycie się ich kosztuje początkującego ogrodnika i miłośnika roślin sporo wysiłku. Jak zapobiec atakom szkodników, gdy nie znasz się na specjalistycznych metodach ochrony lub boisz się eksperymentować z preparatami na owady w domu? Zdecyduj się na rośliny doniczkowe rzadko atakowane przez szkodniki. Oto 5 propozycji, które będą doskonałym wyborem.
Czytaj artykułDereń biały to roślina idealna dla każdego leniwego ogrodnika. Ma niewielkie wymagania i praktycznie zawsze się przyjmuje. Dodatkowo w ogrodzie nigdy nie będzie nudna, ze względu na swoje zmieniające się kolory. Dowiedz się, jak o nią zadbać, aby służyła na działce nie tylko jako ozdoba.
Czytaj artykułCukinia to warzywo, którego uprawa jest łatwa i satysfakcjonująca. Nie musimy się zbytnio wysilać, aby uzyskać obfite zbiory, bo roślina ta nie należy do wymagających. Wielu ogrodników zastanawia się jednak, jak przedłużyć jej owocowanie i otrzymywać obfite plony aż do jesiennych przymrozków. Okazuje się, że doskonałym sposobem na to jest odmłodzenie cukinii w sierpniu. Podpowiadamy, jak to zrobić, by jak najdłużej zawiązywała nowe owoce.
Czytaj artykułKompostowanie to jeden z lepszych, prostszych i bardziej ekologicznych sposobów pielęgnowania oraz wzmacniania roślin. Polegający na naturalnym przetwarzaniu odpadów organicznych i uzyskiwaniu w ten sposób wartościowego nawozu proces może okazać się jeszcze ciekawszy, gdy poznasz kompostowanie w rowie. To metoda, która zyskuje na popularności – ogrodnicy pokochali ją za jej prostotę i efektywność. Czym dokładnie jest kompostowanie w rowie, jak je przeprowadzić i jakie są jego zalety oraz wady?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna