Porady ogrodnicze
Związana silnie z kulturą pierwotnych ludów Ameryki kamasja – piękna roślina cebulowa – stanowiła przez lata symbol odnawiania się życia. Zakwita w maju, co sprawia, że jest jedną z roślin przejścia, gdy wiosna zaczyna z wolna ustępować latu. W naszych ogrodach to nowinka, ale ogrodnicy coraz bardziej zachwycają się jej formą, kolorem i prostotą uprawy. Świetnie rośnie nie tylko w ogrodzie, lecz także w donicy w kompozycjach, które dopełnią czosnki, stipy i narcyzy. Jest zimotrwała i naprawdę wszechstronna, najwyższa pora, abyś ją wypróbował.
Czytaj artykułGłogowniki to niezwykle oryginalne krzewy ozdobne, które zachwycają barwnymi liśćmi i rozłożystym pokrojem. Choć nie cieszą się równie dużą popularnością co tuje, cisy czy laurowiśnie, podobnie jak one doskonale nadają się na żywopłot. Wyglądają pięknie przez cały rok, ale najwięcej uroku mają wiosną i jesienią, gdy nabierają ognistych kolorów. Sprawdź, jak wygląda uprawa głogownika w ogrodzie.
Czytaj artykułZ perspektywy ogrodnika-amatora powtórne, jesienne kwitnienie wielu roślin na działce to powód do radości. W końcu znowu robi się tak świeżo, kolorowo, a ogród wydaje się nadal tętnić życiem, choć lato wyraźnie jest już w odwrocie. Wiele gatunków naturalnie zakwita dwa razy, to stały element ich cyklu życia. Jednak, gdy to jabłonie powtórnie zakwitną, pojawia się problem. Dlaczego jabłoń kwitnie jesienią i jakie mogą być tego skutki? Przeczytaj i sprawdź, co zatem robić, gdy na jednym pędzie są i owoce, i kwiaty.
Czytaj artykułLawenda, której pachnące kwiaty zdobią nasze ogrody przez całe lato, występuje w wielu gatunkach i odmianach. Część z nich wyróżnia się nie tylko dekoracyjnym wyglądem, ale również nieprzeciętną odpornością na trudne warunki środowiska. Chcesz mieć na rabacie kwitnącą krzewinkę, która przetrwa nawet srogą zimę? Poznaj najbardziej odporne odmiany lawendy i sprawdź, w jakim terminie sadzić je do gruntu.
Czytaj artykułRóże zachwycają nas różnorodnością barw i form kwiatów. Wybór odmian jest tak duży, że każdy może wybrać roślinę, która będzie najlepiej dopasowana do jego oczekiwań. Ogromnym uznaniem na całym świecie cieszy się dzika róża. Choć nie ma tak pięknych i dużych kwiatów jak jej kuzynki, posiada cały szereg innych zalet. Jej owoce od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej, gdyż są prawdziwą skarbnicą witaminy C. Mają też wiele innych związków, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Poznaj właściwości dzikiej róży i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zachwycała swoim pięknem.
Czytaj artykułGruszki to smaczne i soczyste owoce, które posiadają wiele składników odżywczych. Zaczynają dojrzewać już pod koniec lata, choć wszystko zależy od odmiany i warunków klimatycznych. Różnią się one między sobą m.in. wielkością, słodkością i barwą skórki owoców, a także terminem dojrzewania. Odmianą wartą polecenia, która zaspokoi apetyt nawet największych koneserów, jest Red Bonkreta Williamsa. Rodzi dość duże owoce o ciemnoczerwonym zabarwieniu skórki. Są one niezwykle słodkie, soczyste i mają wyrafinowany aromat. Dowiedz się więcej o odmianie gruszy Red Bonkreta Williamsa.
Czytaj artykułMaliny to krzewy, które doceniamy w ogrodzie za pyszne owoce. Jednak z roku na roku ich plenność może się zmniejszać, szczególnie jeśli nie nawozimy ich odpowiednio. Chcesz mieć pewność, że w kolejnym roku krzewy będą obficie owocowały? Zapewnij im właściwą pielęgnację i dokarm maliny zgodnie z ich wymaganiami po sezonie. Malina, słodka i wyjątkowa roślina pokaże ci, czego tak naprawdę potrzebuje.
Czytaj artykułWrzesień przynosi pierwsze, lekkie ochłodzenie i stabilną, zwykle wciąż słoneczną pogodę. Niesie też ze sobą nowe obowiązki w ogrodzie. O niektórych doskonale pamiętamy, inne w ferworze zajęć odsuwamy na dalszy plan. Jednak z dzieleniem truskawek przed nadejściem jesieni nie powinniśmy czekać, tylko wykonane we właściwym czasie pomoże roślinom zregenerować się i rekordowo zaowocować w przyszłym sezonie. Jak przerywać truskawki, by zapewnić sobie obfite plony? Czy to jedyna forma pielęgnacji niezbędna jesienią? Odpowiadamy.
Czytaj artykułIrysy to kwiaty, bez których trudno wyobrazić sobie ogród na przełomie wiosny i lata. Te niezwykle efektowne rośliny zachwycają bogactwem fantazyjnych odmian we wszystkich kolorach tęczy. Jeśli chcemy, aby rabaty co roku wypełniały się feerią barw, musimy wiedzieć, kiedy i jak sadzić irysy. Jaki jest na to idealny termin? Na jaką piękną odmianę warto się zdecydować? W artykule znajdziesz kilka ciekawych propozycji.
Czytaj artykułWielu ogrodników decyduje się na uprawę czosnku ozimego, który daje wcześniejsze zbiory i tworzy duże, zwarte główki. Za najlepszą porę sadzenia uważa się zwykle drugą połowę października i początek listopada. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że uprawę czosnku ozimego można poprowadzić na różne sposoby. Sprawdzoną, choć jeszcze mało znaną metodą jest uprawa pasowa. Na czym ona polega? Z czym sadzić czosnek w uprawie pasowej? Sprawdź.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najchętniej uprawianych kwiatów. Mnogość i zróżnicowanie poszczególnych odmian sprawiają, że roślina znajduje szerokie zastosowanie w ogródku. Warto jednak wystrzegać się pewnych błędów w sadzeniu piwonii. Kiedy konkretnie powinno się to robić i w jaki sposób dzieli się jej karpy? Odpowiadamy.
Czytaj artykułNornice to nieduże gryzonie, które potrafią w ogrodzie nieść za sobą prawdziwe spustoszenie. Zwierzę potrafi wyniszczać korzenie i cebulki roślin, trawniki, do tego zjadają wyhodowane owoce. Jak rozpoznać obecność nornic w ogrodzie? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu.
Czytaj artykułWprowadzanie do domu odrobiny egzotyki przy pomocy nowych roślin sprawiało mi zawsze olbrzymią frajdę. Z zapartym tchem obserwowałam, jak przystosowują się do nowego środowiska i oryginalnie zdobią kolejne zakątki mojego mieszkania. Kurkuma wąskolistna do kolekcji trafiła niedawno i z pewnością na to zasłużyła. Przypomina zadziornego tulipana, gdy kwitnie, wprowadza powiew lata i energetyzujące kolory. Oto, co trzeba wiedzieć o uprawie kurkumy w doniczce, ucieszy cię fakt, że nie ma tego wiele.
Czytaj artykułDziwaczek peruwiański, nazywany również wielobarwnym, jest rośliną nietypową. Jego kolorowe kwiaty otwierają się dopiero po południu, by przez całą noc roztaczać w ogrodzie upajający zapach. Nad ranem szybko przekwitają, po czym cykl rozpoczyna się na nowo. To niejedyna ciekawa cecha tego gatunku. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź, jak uprawiać dziwaczka peruwiańskiego.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 370
- Następna