Porady ogrodnicze
Łany kolorowych kwiatów w ogrodzie przynoszą nam mnóstwo radości. Gwałtownie rosnący rachunek za wodę już niekoniecznie, dlatego warto wiedzieć, które gatunki nie wymagają częstego podlewania. Zastanawiasz się, jakie kwiaty ogrodowe są odporne na suszę? W artykule przedstawiamy listę wspaniale kwitnących roślin, które radzą sobie nawet wtedy, gdy długo nie mają dostępu do wody.
Czytaj artykułSezon na pomidory powoli dobiega końca, choć na krzakach nadal widzimy owoce w różnych stadiach dojrzałości. Część z nich jest czerwona i gotowa do zbioru, pozostałe zaś wciąż są zielone. Krzaki natomiast wyraźnie tracą wigor, potrzebują więc naszego wsparcia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja pomidorów na koniec sezonu? Co zrobić, aby przyspieszyć dojrzewanie owoców? Przedstawiamy 5 ważnych wskazówek.
Czytaj artykułKłosowce słyną ze swoich walorów dekoracyjnych. Zakwitają w czerwcu i kwitną aż do końca września, roztaczając wokół siebie przyjemny zapach. Ponadto są roślinami miododajnymi, dlatego chętnie przyciągają do siebie różnorodne owady, zwłaszcza pszczoły, trzmiele i motyle. Kłosowce nie są wymagające w uprawie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Poznaj najważniejsze wymagania i zasady pielęgnacji tych niezwykłych roślin, aby móc podziwiać ich piękno do końca września.
Czytaj artykułPrzesadzanie truskawek może wydawać się skomplikowane. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym krzaczki dobrze się przyjmą i w sezonie obrodzą smacznymi owocami. Kluczowym czynnikiem wpływającym na obfitość przyszłych zbiorów jest wybór odpowiedniego terminu. Kiedy przesadzać truskawki? Jak właściwie pielęgnować krzaczki w nowym miejscu, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i owocowania? Lepiej się pospiesz.
Czytaj artykułZakończenie zbiorów ogórków wcale nie oznacza pustych ugorów w twoim ogrodzie. Z powodzeniem nadal mogą one służyć tobie i twoim bliskim, rodząc smaczne plony. Czas na poplony – podpowiadamy co wysiać i zasadzić po ogórkach, aby móc dłużej cieszyć się własnymi warzywami.
Czytaj artykułLatem intensywnie zajmujemy się pielęgnacją naszych ogrodów. Między innymi przycinamy drzewa, co wpływa na ich zdrowie, wygląd i obfitość plonów. Dziś opowiemy o tym, jak wygląda letnie cięcie jabłoni. Dowiedz się, czym są wilki jabłoni i w jaki sposób je przycinać.
Czytaj artykułSuszenie roślin po sezonie było niegdyś popularnym sposobem na przedłużenie lata – sprawiało, że bliskość barw i wyjątkowych form przyrody zostawała z nami jeszcze jesienią, zdobiąc domowe wnętrza. Obecnie ogrodnicy wracają do tej praktyki, znów przenosząc najpiękniejsze kwiaty z rabaty wprost do wazonów. Wybór pada m.in. na hortensje, które dobrze trzymają kształt, nie wymagają oczyszczania z kolców czy dziesiątek liści. Kiedy i jak ścinać hortensje do suszenia? Podpowiadamy, dlaczego nie wolno robić tego zbyt późno.
Czytaj artykułW ogrodzie nic nie może się zmarnować. Szczególnie gałązki tui pozostałe po przycinaniu żywopłotu, które można sprytnie wykorzystać. Te cenne odpadki przydają się do przygotowania najlepszego nawozu dla roślin kwasolubnych, takich jak rododendrony, hortensje czy wrzosy. Sprawdź, jak zrobić i stosować kompost z tui.
Czytaj artykułPigwowiec japoński wyróżnia się nie tylko obfitym kwitnieniem, ale również jadalnymi owocami, które mają w sobie bardzo dużą zawartość witaminy C. Dzięki temu zwiększają odporność organizmu w sezonie jesienno-zimowym, a także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Niezbędnym elementem pielęgnacji krzewów jest przycinanie, dzięki któremu rośliny lepiej się zagęszczają i wydają więcej owoców. Jak i kiedy ciąć pigwowca japońskiego? Po zabiegu równie ważne jest odpowiednie odżywianie krzewów.
Czytaj artykułZgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy zwalnia z części opłat właścicieli domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku. Jednak nie w każdej gminie wysokość zniżek jest taka sama. Skąd się biorą te różnice?
Czytaj artykułLilia złotogłów, wyróżniająca się pięknymi, turbanowymi kwiatami, przyciąga uwagę ogrodników i miłośników roślin na całym świecie, oczarowując swoim wyglądem i zapachem. Kiedyś uważano ją za magiczną i przypisywano jej tajemnicze właściwości. Jeśli chcemy uczynić z niej wyjątkowy dodatek do ogrodu, warto poznać ją nieco bliżej. Przedstawiamy ciekawe odmiany lilii złotogłów i wyjaśniamy, kiedy je posadzić oraz jak je pielęgnować, aby zawsze cieszyły nasze oczy swoim pięknem.
Czytaj artykułWczesna utrata koloru przez rozrośniętą, bujnie kwitnącą hortensję to czytelny sygnał, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Zbrązowiałe kwiaty w miejscach, gdzie żywy, intensywny kolor powinien utrzymywać się do samego końca lata, świadczą o błędach pielęgnacyjnych. Nie wiesz, co robisz źle? Eksperci wskazują, jakie działania mogą być przyczyną nieestetycznych zmian w wybarwieniu twoich kwitnących krzewów. Przeczytaj i dowiedz się, jak przywrócić brązowe hortensje do życia w kilku prostych krokach.
Czytaj artykułIrga błyszcząca to świetny sposób na ogrodzenie działki. Roślina ta najpiękniej prezentuje się jesienią, gdy przykuwa uwagę intensywnie zabarwionymi liśćmi. Również wiosną i latem, podczas kwitnienia oraz zawiązywania owoców, wygląda urzekająco. Ten niewymagający krzew pasuje do każdego ogrodu, warto więc poznać tajniki jego uprawy. Sprawdź, jak pielęgnować irgę błyszczącą.
Czytaj artykułRozłożyste drzewa i ich piękne korony to zielona perła każdego ogrodu. Są niezwykle dekoracyjne i potrafią zmienić krajobraz każdej działki, dlatego cieszą się wielką popularnością. Dodatkowym atutem jest cień, który dają, co jednak nie zawsze pasuje sąsiadom. Za płotem twojej działki rosną spore okazy, które zasypują trawnik dywanem suchych liści, a przy tym zupełnie zacieniają taras? A może stare drzewo na działce sąsiada zagraża małej architekturze po twojej stronie ogrodzenia? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji i kiedy żądać od sąsiada usunięcia drzewa.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna