Porady ogrodnicze
Piwonie zachwycają ogromnymi kwiatami, ale ich delikatne łodygi często nie wytrzymują ciężaru. Wystarczy jeden deszcz lub silniejszy wiatr, by całe kępy straciły formę i uległy zniszczeniu. Wyjaśniamy, jak w kilka minut zabezpieczyć rośliny przed złamaniem.
Czytaj artykułWielu z nas chce mieć własny seler na grządce, choć jego uprawa nie należy do najłatwiejszych. Już podczas sadzenia możemy popełnić błąd, którego skutkiem będzie marny, słaby plon. Czego unikać, aby warzywo to wykształciło duże i zdrowe korzenie spichrzowe? Podpowiadamy, jak prawidłowo sadzić seler i o jakim dodatkowym zabiegu warto wtedy pamiętać.
Czytaj artykułPlamy na liściach sadzonek pomidorów mrożą krew w żyłach nawet najbardziej doświadczonych ogrodników. Czy przyczyną jest podstępna choroba, niedobory pokarmowe, a może atak szkodników? Jeśli chcemy dowiedzieć się czy jest to kwestia fizjologii lub patogenu, powinniśmy uważnie obserwować kolor, kształt i umiejscowienie przebarwień. Wyjaśniamy, co oznaczają plamy na liściach sadzonek pomidorów i podpowiadamy, jak można je uratować.
Czytaj artykułSupertunia Vista to prawdziwa gwiazda wśród roślin balkonowych i ogrodowych. Jej spektakularne, kaskadowo spływające kwiaty w najróżniejszych kolorach są niezwykle malownicze. Ma przy tym niewielkie wymagania pielęgnacyjne, poradzą sobie z nią zarówno doświadczeni, jak i początkujący ogrodnicy. Jak sadzić Supertunię Vista, aby przez całe lato cieszyć się morzem jej kolorowych kwiatów? Podpowiadamy.
Czytaj artykułMogłoby się zdawać, że nie ma nic prostszego niż podlewanie. Okazuje się jednak, że nawet przy tak podstawowej czynności można popełnić błąd, przez który rośliny marnieją i więdną. Czego powinniśmy unikać? Przedstawiamy najczęstsze pomyłki i podpowiadamy, jaką skuteczną metodę nawadniania ogrodu warto wykorzystać u siebie.
Czytaj artykułW ostatnich latach inwazyjny szkodnik zdziesiątkował chętnie uprawiane przez nas bukszpany. Na szczęście istnieją inne zimozielone krzewy, które prezentują się równie atrakcyjnie, ale nie są atakowane przez ćmę bukszpanową. Jednym z najlepszych przykładów jest ostrokrzew karbowanolistny. Podpowiadamy, jak go uprawiać i pielęgnować.
Czytaj artykułKłosowiec to bylina, która łączy efektowny wygląd z wyjątkowo niskimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Dobrze znosi suszę, nie potrzebuje nawozów, a kwitnie nieprzerwanie od lata do pierwszych przymrozków. Przedstawiamy najciekawsze odmiany oraz wskazówki dotyczące uprawy tej rośliny.
Czytaj artykułPo 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce, nadchodzi najlepszy moment na wysadzanie pomidorów do gruntu. To długo wyczekiwany czas przez działkowców i ogrodników, którzy pragną cieszyć się obfitym plonem soczystych i aromatycznych owoców. Sukces uprawy zaczyna się już w momencie sadzenia. Sprawdź, co warto dać pod korzeń przy sadzeniu pomidorów, by wydały obfity i zdrowy plon.
Czytaj artykułDrugie nawożenie porzeczek przypada na kluczową fazę wzrostu, gdy rośliny intensywnie pobierają składniki odżywcze. To właśnie przełom maja i czerwca ma decydujący wpływ na liczbę owoców i ich jakość. Wyjaśniamy, jakimi preparatami warto wzmocnić krzewy, by powiększyć zbiory.
Czytaj artykułOgórki to jedne z najbardziej żarłocznych roślin w naszych warzywnikach. Wypuszczają masę pędów i liści, intensywnie kwitną oraz obficie owocują, a wszystko to kosztuje je mnóstwo energii. Z tego względu powinniśmy dostarczać im sporych ilości substancji odżywczych. Czym je zasilać w naturalny sposób? Przedstawiamy najlepsze domowe nawozy do ogórków.
Czytaj artykułDrzewka owocowe zwykle doceniane są ze względu na użyteczność. Są jednak wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest odmiana śliwy wiśniowej 'Pissardii'. Piękne, intensywnie fioletowe liście i morze słodko-kwaśne i twarde, ale doskonale nadają się do przetworów. Poznaj tę wyjątkową odmianę i przekonaj się, gdzie w twoim ogrodzie odnajdzie się najlepiej.
Czytaj artykułSzachownica cesarska, znana także jako korona cesarska Fritillaria imperialis, to wyjątkowa bylina cebulowa, która nie tylko zachwyca egzotycznym wyglądem, ale również skutecznie odstrasza krety i nornice z ogrodu. W artykule wyjaśniamy, dlaczego jeszcze warto mieć szachownicę cesarską w ogrodzie i jak prawidłowo o nią dbać, by co roku cieszyła oko i skutecznie chroniła rabaty.
Czytaj artykułRośliny zadarniające, które szybko się rozrastają i mają niewielkie wymagania, pozwalają w krótkim czasie stworzyć ciekawą aranżację w ogrodzie. Wystarczy posadzić je raz, aby co roku wypełniały wolne przestrzenie ozdobnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami. Przedstawiamy 5 bylin okrywowych, które dają szybki i zachwycający efekt.
Czytaj artykułLewizja to rzadko spotykana, ale niezwykle efektowna bylina, która z powodzeniem zastępuje pelargonie w pojemnikach i na rabatach. Jej wielobarwne kwiaty i zimozielone rozety wprowadzają porządek i intensywność barw do każdej kompozycji ogrodowej. Przedstawiamy najważniejsze gatunki, wymagania uprawowe oraz sprawdzone sposoby zastosowania tej rośliny.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 439
- Następna