Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Wraz z nadejściem jesieni przychodzi czas na zbiór marchwi, którą można przechowywać przez kilka miesięcy. Aby jak najdłużej zachowała swoje walory smakowe i zdrowotne, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. W przeciwnym wypadku szybko straci swoją chrupkość, stanie się miękka i mniej apetyczna. Jak przechowywać marchew, by była długo twarda i soczysta? Wypróbuj sprawdzone sposoby, dzięki którym będziesz cieszyć się smakiem jędrnych korzeni przez całą zimę (a nawet dłużej).   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Mak syberyjski to wszechstronna roślina ozdobna, która może być wysiewana przez siedem miesięcy w roku i kwitnie aż do pierwszych mrozów. Dzięki różnorodności odmian i prostym wymaganiom uprawy stanowi doskonały wybór do każdego ogrodu. Przedstawiamy jego unikalne cechy oraz sprawdzone metody uprawy, które zapewnią obfite kwitnienie przez cały sezon.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Surfinie mogą kwitnąć nieprzerwanie od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Te piękne rośliny pochodzące z Ameryki Południowej, potrafią zachwycać swoimi kolorami przez wiele miesięcy, pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Jednym z sekretów ich bujnego kwitnienia jest prosty nawóz z kwasku cytrynowego, który można przygotować w domu. Dzięki jego właściwościom, nawet zaniedbane surfinie odzyskują witalność i zaczynają obficie kwitnąć. Podpowiadamy, jak dbać o surfinie pod koniec lata oraz jakie są objawy przenawożenia i niedoboru nawozu.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Cięcie drzew i krzewów wykonujemy po to, by je odmłodzić, prześwietlić, aby nadać im pożądaną formę oraz dekoracyjny kształt, a także zachęcić do lepszego kwitnienia i owocowania. Wykonujemy zabiegi wiosną, latem lub wczesną jesienią, uwzględniając potrzeby określonych gatunków. To dobra i potrzebna praktyka, jednak każde cięcie zostawia ślad. Zastanawiasz się, czym zabezpieczać rany po przycinaniu drzew? Nie wszystko pomaga tak, jakbyś tego oczekiwał. Podpowiadamy, jak wspierać rośliny w procesie regeneracji, gdy rana wciąż jest świeża.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Łany kolorowych kwiatów w ogrodzie przynoszą nam mnóstwo radości. Gwałtownie rosnący rachunek za wodę już niekoniecznie, dlatego warto wiedzieć, które gatunki nie wymagają częstego podlewania. Zastanawiasz się, jakie kwiaty ogrodowe są odporne na suszę? W artykule przedstawiamy listę wspaniale kwitnących roślin, które radzą sobie nawet wtedy, gdy długo nie mają dostępu do wody.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Sezon na pomidory powoli dobiega końca, choć na krzakach nadal widzimy owoce w różnych stadiach dojrzałości. Część z nich jest czerwona i gotowa do zbioru, pozostałe zaś wciąż są zielone. Krzaki natomiast wyraźnie tracą wigor, potrzebują więc naszego wsparcia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja pomidorów na koniec sezonu? Co zrobić, aby przyspieszyć dojrzewanie owoców? Przedstawiamy 5 ważnych wskazówek.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Kłosowce słyną ze swoich walorów dekoracyjnych. Zakwitają w czerwcu i kwitną aż do końca września, roztaczając wokół siebie przyjemny zapach. Ponadto są roślinami miododajnymi, dlatego chętnie przyciągają do siebie różnorodne owady, zwłaszcza pszczoły, trzmiele i motyle. Kłosowce nie są wymagające w uprawie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Poznaj najważniejsze wymagania i zasady pielęgnacji tych niezwykłych roślin, aby móc podziwiać ich piękno do końca września.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Przesadzanie truskawek może wydawać się skomplikowane. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym krzaczki dobrze się przyjmą i w sezonie obrodzą smacznymi owocami. Kluczowym czynnikiem wpływającym na obfitość przyszłych zbiorów jest wybór odpowiedniego terminu. Kiedy przesadzać truskawki? Jak właściwie pielęgnować krzaczki w nowym miejscu, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i owocowania? Lepiej się pospiesz.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Zakończenie zbiorów ogórków wcale nie oznacza pustych ugorów w twoim ogrodzie. Z powodzeniem nadal mogą one służyć tobie i twoim bliskim, rodząc smaczne plony. Czas na poplony – podpowiadamy co wysiać i zasadzić po ogórkach, aby móc dłużej cieszyć się własnymi warzywami.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Latem intensywnie zajmujemy się pielęgnacją naszych ogrodów. Między innymi przycinamy drzewa, co wpływa na ich zdrowie, wygląd i obfitość plonów. Dziś opowiemy o tym, jak wygląda letnie cięcie jabłoni. Dowiedz się, czym są wilki jabłoni i w jaki sposób je przycinać.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Suszenie roślin po sezonie było niegdyś popularnym sposobem na przedłużenie lata – sprawiało, że bliskość barw i wyjątkowych form przyrody zostawała z nami jeszcze jesienią, zdobiąc domowe wnętrza. Obecnie ogrodnicy wracają do tej praktyki, znów przenosząc najpiękniejsze kwiaty z rabaty wprost do wazonów. Wybór pada m.in. na hortensje, które dobrze trzymają kształt, nie wymagają oczyszczania z kolców czy dziesiątek liści. Kiedy i jak ścinać hortensje do suszenia? Podpowiadamy, dlaczego nie wolno robić tego zbyt późno.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

W ogrodzie nic nie może się zmarnować. Szczególnie gałązki tui pozostałe po przycinaniu żywopłotu, które można sprytnie wykorzystać. Te cenne odpadki przydają się do przygotowania najlepszego nawozu dla roślin kwasolubnych, takich jak rododendrony, hortensje czy wrzosy. Sprawdź, jak zrobić i stosować kompost z tui.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pigwowiec japoński wyróżnia się nie tylko obfitym kwitnieniem, ale również jadalnymi owocami, które mają w sobie bardzo dużą zawartość witaminy C. Dzięki temu zwiększają odporność organizmu w sezonie jesienno-zimowym, a także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Niezbędnym elementem pielęgnacji krzewów jest przycinanie, dzięki któremu rośliny lepiej się zagęszczają i wydają więcej owoców. Jak i kiedy ciąć pigwowca japońskiego? Po zabiegu równie ważne jest odpowiednie odżywianie krzewów.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy zwalnia z części opłat właścicieli domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku. Jednak nie w każdej gminie wysokość zniżek jest taka sama. Skąd się biorą te różnice?

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.