Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Dobrze plonujące pomidory to mała wielka duma każdego ogrodnika. Jednak aby efekty uważnej uprawy i pielęgnacji było widać podczas zbiorów, ważna jest stała obserwacja pomidorów w tym gorącym okresie. Gdy tylko uznasz, że nadszedł czas zbiorów, nie czekaj – przetrzymywanie owoców na krzakach to poważny błąd. Podpowiadamy, jak obchodzić się z tym wymagającym warzywem, gdy nadchodzi jego czas.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W ogrodzie pojawia się wiele chwastów, mniej lub bardziej trudnych do wyplenienia. Jednym z najgorszych jest oset, czyli ostrożeń polny. Ta niezwykle uciążliwa roślina potrafi wyrosnąć nawet z małego fragmentu korzenia. Czy można całkowicie usunąć ją z ogrodu? Znamy kilka ciekawych sposobów, które w tym pomogą. Wyjaśniamy, jak skutecznie pozbyć się ostu.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Starzec srebrnolistny to niezwykle interesująca roślina, która przykuwa uwagę swoimi pięknymi, jedwabistymi liśćmi o srebrzystobiałym kolorze. Przypominają one anielskie skrzydła, dzięki czemu efektownie dekorują rabaty i balkony. Jak uprawiać starca srebrnolistnego, aby zachwycał swoją urodą? W jakim towarzystwie czuje się najlepiej? Posadź anielskie skrzydła w swoim ogrodzie, a nie pożałujesz.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Nasze ogrody odwiedza mnóstwo owadów – zarówno pożytecznych, jak i szkodliwych. Niektóre z nich potrafią wyrządzić ogromne szkody drzewom, gdyż osłabiają ich wzrost, a nawet przyczyniają się do występowania chorób. Do tego grona możemy zaliczyć m.in. mrówki i gąsienice. Zastanawiasz się, jak zapobiec ich pojawieniu się na drzewie? Wystarczy posmarować korę, a uciekną w popłochu.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Rozpoczęcie prowadzenia ogrodu kwiatowego to trudny etap, szczególnie wtedy, gdy jest się początkującym ogrodnikiem. Założenie ciekawie skomponowanej, efektownie wyglądającej rabaty kwiatowej wydaje się wówczas bardziej skomplikowane, niż jest naprawdę. Ten krótki poradnik zakładania rabaty pomoże ci posadzić najlepsze rośliny i poznać ich potrzeby. Wybraliśmy dla ciebie bylinowe pewniaki – bezobsługowe i długo kwitnące.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pełnia lata, a dokładnie okres od połowy czerwca do niemal końca lipca to idealny czas na sadzenie rozsady późnych odmian pora. Te słodko-ostre warzywa muszą trafić na starannie przygotowane grządki, a odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci smakować je przez całą zimę aż do wiosny. Czy wiesz, że niektóre zabiegi potrafią zwiększyć plony nawet o połowę? Sprawdź, jak pielęgnować pora w lipcu i dlaczego warto poświęcić czas na podsypywanie łodygi.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Materiał promocyjny

Lato to dla wielu wymagający okres ze względu na wysokie temperatury. Potrafi być męczące nie tylko dla nas — ludzi, ale także dla roślin, w tym trawników. Istotna jest ich regularna pielęgnacja, a pomóc w tym mogą sprawdzone triki ogrodników oraz nowe technologie. Oto kilka wskazówek na temat tego, jak odpowiednio zadbać o podwórko, aby nawet w upalne dni zachwycało zielonkawym i żywym kolorem. Dzięki temu stanie się idealnym miejscem do wakacyjnego wypoczynku bez konieczności wychodzenia z domu.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Trudno wyobrazić sobie dania kuchni polskiej bez aromatycznej pietruszki. Chętnie wysiewamy ją w przydomowym ogrodzie, aby mieć zawsze pod dostatkiem smakowitej natki oraz korzeni. Czasem jednak trafiamy na trudności w uprawie, a uzyskiwane plony są rozczarowujące. Jeśli podobnie jak wielu innych działkowców zbierasz z grządki rozwidlone korzenie pietruszki, sprawdź, jakie są tego przyczyny. Dowiedz się, jak zapobiegać zniekształceniom tego warzywa.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Dynie nieodzownie kojarzą nam się z jesienią. Cenimy je za bardzo smaczny i wartościowy miąższ, który jest wszechstronnie wykorzystywany w kuchni. Z kolei pestki dyni wyróżniają się wysoką zawartością witaminy E, która nazywana jest także witaminą młodości, gdyż odpowiada za wiele funkcji w organizmie. Jeśli chcesz, aby owoce były jeszcze większe, krzaczki należy przyciąć. Kiedy najlepiej to zrobić? Jak przyciąć dynię, żeby miała duże owoce? Poznaj najważniejsze wskazówki.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ogórki to rośliny dość wymagające w uprawie. Są delikatne oraz wrażliwe na warunki atmosferyczne, choroby roślin czy ataki szkodników. Jednak dzięki kilku prostym trikom, możemy zapewnić im prawidłowy wzrost, a sobie obfite plony. Jednym z nich jest uprawa towarzysząca, która zapewni ogórkom dodatkową ochronę oraz lepsze warunki do rozwoju. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ją prowadzić.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Mszyce są stałymi bywalcami ogrodów, jednak trudno powiedzieć, żeby były w nich mile widziane. Nic dziwnego, że ich obecność denerwuje ogrodników, którzy w celu ochrony swoich plonów muszą działać szybko i zdecydowanie. Aby nie stracić warzyw, owoców czy kwiatów, wypróbuj domowe sposoby. Mamy dla ciebie przepis na ekologiczny oprysk, ale nie tylko.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Ulubionymi przysmakami tego małego owada są miękkie owoce w twoim ogrodzie. Muszka plamoskrzydła, szkodnik podobny wyglądem i rozmiarem do owocówki, szczególnie upodobała sobie owoce maliny, agrestu, truskawki, porzeczki oraz ciemnogranatowe kulki borówki. Aby stwierdzić obecność larw szkodnika, można wykonać specjalny test, ale najważniejsze jest ograniczenie liczebności much, które składają jaja. Oto patent, który pozwoli ci wyłapać niemal całą kolonię i to przy użyciu... butelki.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Złotospor wirginijski to bylina, która zachwyca długim i obfitym kwitnieniem. Od maja do września obsypuje się urzekającymi, gwiazdkowatymi kwiatuszkami w żółtozłotym kolorze. Jako roślina okrywowa doskonale nadaje się do zadarniania dużych powierzchni. Tworzy w ogrodzie gęsty, soczyście zielony dywan pełen jasnych kwiatów, a na dodatek jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym. Sprawdź, jak uprawiać złotospor wirginijski.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Sezon na bób to moment, na który wielu z nas czeka cały rok. To niepozornie wyglądające na grządce warzywo strączkowe, po zebraniu daje rodzimy przysmak, mączno-kremowe nasiona pełne odżywczych wartości. Jednak bób potrafi poważnie chorować – najpopularniejsza jest czekoladowa plamistość bobu, groźny grzyb, który niszczy uprawy. Walka z infekcją wymaga określonych działań, sąsiadka podpowiedziała mi, od czego trzeba zacząć i dlaczego uprawa przerywana to najlepsza metoda na pyszny, zdrowy bób.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.