Porady ogrodnicze
Kiedy nornica pojawi się w ogrodzie, nie oszczędzi żadnej rośliny. Podgryzione korzenie, zniszczone warzywa i rozkopane grządki to wyraźny sygnał jej obecności w przydomowym warzywniaku. Istnieje jednak bardzo prosty i naturalny sposób, który skutecznie przegoni nornicę z ogrodu. Wystarczy kilka ząbków czosnku. Ten gryzoń nie cierpi tego intensywnego zapachu, dlatego natychmiast zacznie poszukiwać nowego miejsca bytowania.
Czytaj artykułMszyce są zmorą każdego ogrodnika – amatora. Niszczą uprawy, zaczynając od ich najmłodszych pędów i liści. Szybko się mnożą i przenoszą na kolejne rośliny, stanowiąc ostatecznie trudną do likwidacji plagę. Najlepiej zapobiegać inwazji mszyc, ale jeśli już się pojawią, trzeba działać szybko. Podajemy przepis na domową mieszankę, która pozwoli skutecznie pozbyć się tych uciążliwych szkodników.
Czytaj artykułBegonie to piękne rośliny, które cenimy za nieprzeciętną wytrzymałość i imponująco długie kwitnienie. Z powodzeniem możemy uprawiać je w donicach, aby przez wiele tygodni były efektowną dekoracją wnętrza, balkonu lub tarasu. Choć ich uprawa nie należy do szczególnie trudnych, można popełnić błąd, przez który wygląd roślin się pogorszy. Jak uprawiać begonie w doniczkach, by nieprzerwanie kwitły do jesieni? Poznaj 5 najważniejszych zasad pielęgnacji tych urokliwych kwiatów.
Czytaj artykułJagoda kamczacka, czyli wiciokrzew siny, jeszcze niedawno była gatunkiem zupełnie nieznanym. Dziś cieszy się sporą popularnością, ponieważ wcześnie i obficie plonuje, dając kilogramy smakowitych jagód. Choć uprawa tego krzewu jest dziecinnie prosta, nie zawsze udaje się uzyskać owoce o słodkim smaku. Dlaczego jagoda kamczacka jest kwaśna? Jak łatwo poprawić jej walory smakowe? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułRabaty kwiatowe to doskonały sposób na urozmaicenie ogrodu. Jeśli chcesz mieć jeszcze więcej roślin, wcale nie musisz wydawać pieniądze na nowe sadzonki. Okazuje się, że czerwiec to bardzo dobry czas na rozmnażanie bylin kwitnących. Dzięki temu pozyskamy dodatkowe egzemplarze na rabaty kwiatowe zupełnie za darmo. Podpowiadamy, jak rozmnażać byliny kwitnące oraz jak je ukorzenić bez użycia specjalnych preparatów.
Czytaj artykułMałe ogrody potrzebują pomysłowych rozwiązań. Ograniczona przestrzeń sprawia, że duże, efektowne krzewy oraz drzewa nie zawsze się sprawdzają. Z tego powodu warto zainwestować w małe krzewy liściaste. Są urokliwe, proste w pielęgnacji i nie mają dużych wymagań. Prezentujemy najpiękniejsze krzewy, które ozdobią nawet najmniejszy ogród.
Czytaj artykułMrówki trudno nazwać najgorszymi szkodnikami w ogrodzie, nie zmienia to jednak faktu, że są bardzo uciążliwe. Przeszkadzają nam podczas wypoczynku czy pracy na działce, a także tworzą nieestetyczne kopce. Mogłoby się wydawać, że pozbycie się ich jest niezwykle trudne, ale istnieje prosty i skuteczny sposób na te niewielkie owady, który robi furorę za oceanem. Przekonaj się, jak ziemia okrzemkowa działa na mrówki.
Czytaj artykułUprawa ogórków nie jest trudna, ale najlepsze efekty uzyskamy tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki. Jednak hodując te warzywa, możemy spotkać się z dość częstym problemem, jakim jest żółknięcie liści. W przypadku zauważenia niepokojących zmian na blaszkach liściowych ważna jest szybka reakcja, inaczej może dojść do zahamowania rozwoju krzaczków, a nawet ich obumarcia. Jeśli liście ogórka usychają, zrób specjalną „herbatę”. Twoje krzaczki będą zdrowe, a plony smaczne i dorodne.
Czytaj artykułNaturalne sposoby na zakwaszanie ziemi w ogrodzie. Zastosuj specjalną wodę, próchnicę lub...kamienie
Niektóre rośliny uprawiane w ogródku będą się najlepiej rozwijać w podłożu o kwaśnym odczynie. Z tego względu bardzo ważne jest regularne monitorowanie pH gleby. W razie konieczności warto wykorzystać sposoby, które pozwolą na skuteczne zakwaszenie ziemi. W jaki sposób powinno się to robić i które rośliny preferują niższe pH? Odpowiadamy.
Czytaj artykułSzkodniki malin spędzają sen z powiek każdemu ogrodnikowi. Trudno je wyplenić, a pozostawione zniszczą nasze uprawy i zbiory. W amatorskich uprawach w przydomowych ogródkach staramy się unikać chemii, zwłaszcza w przypadku owoców, których użyjemy w kuchni. Na szkodniki malin jest na szczęście domowy oprysk, bardzo prosty w przygotowaniu. Zastosuj go, a będziesz cieszyć się smakowitymi i aromatycznymi zbiorami z własnych krzaczków.
Czytaj artykułUszczykiwanie to roślin to łatwy, a przy tym bardzo skuteczny zabieg, który warto stosować w przypadku wielu kwiatów oraz warzyw. Jeśli poświęcimy na ten zabieg nieco swojego czasu, szybciej się ukorzenią, rozrosną i obficiej zakwitną. Na czym polega uszczykiwanie roślin i kiedy najlepiej je wykonywać? Które gatunki lubią ten zabieg, a jakie go nie tolerują, więc lepiej zostawić je w spokoju? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułSoczyste, mięsiste i wygrzane w słońcu pomidory smakują wyśmienicie, nieprawdaż? Kluczem do powodzenia w ich uprawie jest zapewnienie odpowiednich warunków. Niestety wielu ogrodników zapomina o tym, że krzaczki te kochają słońce, które jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju oraz uzyskania zdrowych i smacznych owoców. Ile słońca potrzebują pomidory? Wolą poranne czy popołudniowe? Zapewnij krzaczkom jak najlepsze oświetlenie, a uzyskasz bogate i wysokiej jakości zbiory.
Czytaj artykułCebula to uniwersalne warzywo, które nadaje niepowtarzalny smak i aromat wielu potrawom. Wiadomo, że najlepiej smakuje ta z własnego ogrodu, dlatego wiele osób decyduje się na jej uprawę. Cebulę z powodzeniem można przechowywać przez kilka miesięcy, aby cieszyć się jej smakiem również poza sezonem. Jak rozpoznać idealny moment zbioru plonów? Jak je przechowywać, aby jak najdłużej zachowały swoją świeżość? Podpowiadamy.
Czytaj artykułDuże zagęszczenie liści na krzakach pomidorów sprzyja rozwojowi chorób, a także skutkuje mniejszymi plonami. Warto o tym pamiętać, myśląc o udanych zbiorach. Czy znasz ogólne zasady letniego cięcia tych roślin? Dowiedz się, które liście pomidorów trzeba przycinać, aby zagwarantować zdrowie krzaczkom i mieć mnóstwo dorodnych owoców.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna