Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

W obliczu coraz mniejszej przestrzeni między sąsiednimi posesjami, potrzeba stworzenia intymnej, zielonej bariery staje się priorytetem dla wielu właścicieli ogrodów. Wiecznie zielone, szybko rosnące krzewy oferują skuteczne i estetyczne rozwiązanie, zapewniając prywatność przez cały rok. Omawiamy najlepsze gatunki oraz praktyczne wskazówki, które pomagają stworzyć naturalny żywopłot w krótkim czasie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens) to roślina jednoroczna o intensywnie czerwonych, fioletowych lub białych kwiatach, które zdobią ogrody od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Jej wszechstronność sprawia, że doskonale nadaje się na rabaty, kwiatowe dywany oraz do uprawy w skrzynkach balkonowych. Przedstawiamy najciekawsze odmiany szałwii błyszczącej i podpowiadamy, w jaki sposób ją wysiewać, i jak ją rozmnażać.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W naszym klimacie ciepłolubne pomidory wysiewa się na rozsadę i pielęgnuje w domu do momentu, gdy po drugiej połowie maja można je sadzić w ogrodzie. Choć wiosną sadzonki łatwo kupimy, dużo więcej satysfakcji przynosi uzyskanie własnych. To wcale nie takie trudne – wystarczy trzymać się kilku zasad i pilnować terminów. Wyjaśniamy, kiedy i jak siać pomidory na rozsadę.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Krety są pod wieloma względami pożyteczne, ale dla ogrodników pozostają największym utrapieniem. Wielu ma nadzieję, że poza sezonem problem zniknie, bo stworzenia te zapadną w sen zimowy. Niestety, nie ma co na to liczyć – są one aktywne o każdej porze roku i cały czas powodują zniszczenia w ogrodzie. Jak pozbyć się kreta zimą? Przedstawiamy naturalny sposób, który warto wypróbować.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Zimą natura zapada w sen, a ogrodnicy mogą chwilowo odpocząć od intensywnych prac. Wielu z nich jednak zastanawia się, jak mróz i zaspy wpłyną na kondycję rabat, trawnika, gleby. Czy wiosną odrodzą się one, czy będą mocno osłabione przez śniegową pokrywę? Nie będzie tak źle, jak się obawiasz. W końcu śnieg z jakiegoś powodu nazywany jest „białym złotem” w ogrodzie. Zobacz dlaczego.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Hortensje, podobnie jak większość innych roślin w naszych ogrodach, zimą przechodzą w stan spoczynku. Patrząc na nie, możemy pomyśleć, że nie wymagają żadnej opieki. Okazuje się jednak, że pewnych zabiegów pielęgnacyjnych bardzo potrzebują o tej porze roku. Zastanawiasz się, jak dbać o hortensje zimą? Chcesz wiedzieć, czy można je wtedy przycinać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pyszne, chrupiące ogórki z własnego ogrodu to prawdziwa uczta dla zmysłów i zdrowia. Wiele osób decyduje się na uprawę tych warzyw, aby mieć pewność, że będą one wolne od chemii. Wybór odpowiedniej odmiany ma ogromne znaczenie dla uzyskania zdrowych i obfitych plonów. Niestety ogórki często padają ofiarą różnego rodzaju chorób, dlatego warto postawić nie tylko na odmiany o wysokiej plenności, ale również odporności na patogeny chorobotwórcze. Które wybrać dla swojego ogrodu? Poznaj najlepsze odmiany ogórka gruntowego polecane przez doświadczonego ogrodnika.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych, które dekorują balkony, tarasy i ogrody. Aby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem, warto samodzielnie wysiać je już zimą lub wczesną wiosną. Choć wymaga to cierpliwości i odrobiny pracy, efekt w postaci burzy kwiatów z pewnością wynagrodzi wszelkie trudy. Podpowiadamy, jak przygotować się do siewu pelargonii bluszczolistnej i rabatowej oraz jakie odmiany są szczególnie warte uwagi. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) to urocza bylina, która od wiosny do późnej jesieni zdobi ogrody kaskadą fioletowych kwiatów. Dzięki swojej wszechstronności i niewielkim wymaganiom stała się ulubienicą zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Podpowiadamy, jak uprawiać dzwonek Poszarskiego, gdzie go sadzić oraz jakie są jego najpopularniejsze odmiany.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Rododendron jako roślina zimozielona wymaga podlewania o każdej porze roku. Wody potrzebuje również zimą, jednak to, kiedy i w jakiej ilości ją podamy, ma duże znaczenie. Jeśli nie chcemy zaszkodzić swoim krzewom i zależy nam na ich wiosennym kwitnieniu, sprawdźmy, jakich błędów unikać podczas najchłodniejszych miesięcy. Wyjaśniamy, jak podlewać rododendrony zimą.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Powojniki to liczna grupa roślin, która obejmuje ponad 500 gatunków różniących się kolorem kwiatów, formą i terminem kwitnienia. Zachwycają nas swoją niezwykłą urodą od wiosny i aż do przymrozków. Wartościową, ale mało znaną grupą powojników są powojniki bylinowe, które przez długi czas pozostawały w cieniu gatunków pnących. Wyróżniają się długim i zjawiskowym kwitnieniem, a przy tym potrafią zasłonić brzydkie miejsca w ogrodzie. Poznaj najpiękniejsze odmiany powojników bylinowych oraz ich wymagania.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Dzwonek brzoskwiniolistny znamy z rodzimych lasów i łąk, ale sprawdza się również jako roślina ozdobna. Głównym atutem tej byliny są dzwonkowate kwiaty, które kwitną od czerwca aż do początku sierpnia. Tę roślinę chętnie wybierają miłośnicy ogrodów naturalistycznych, ponieważ nadaje im romantyczny wygląd. Podpowiadamy, jakie odmiany dzwonka brzoskwiniolistnego wybrać i jak je uprawiać, by zdobiły rabaty i zakryły kolorami mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Każda z przemijających pór roku, zawsze, gdy powraca, maluje innymi barwami i kształtami krajobraz przydomowego ogrodu. Pozwalają na to przypisane do niej rośliny, uważane za gatunki wręcz niezastąpione. Oto lista najpiękniejszych roślin wiosny, jedno- i dwubarwnych, plamistych, drobnych i niepozornych lub o bujnej formie, które zakwitają wcześnie. To po nie architekci ogrodów wielosezonowych sięgają najchętniej.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Zimą wielu ogrodników martwi się, że kompost zamarznie. Jeśli jednak jest ona łagodna, pojawia się inne ryzyko – nawóz może się przegrzać. Dlaczego jest to niebezpieczne? Jaka powinna być temperatura w kompoście zimą? Zdradzamy kilka prostych sposobów na ochłodzenie, a także ogrzanie wsadu i wyjaśniamy, kiedy warto je zastosować.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.