Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ananasowa lilia świetnie urozmaica ogród. Kiedy sadzić i jak uprawiać eukomis?

Eukomis, a inaczej lilia ananasowa, to ciekawa roślina cebulowa o charakterystycznych wzniesionych pędach, które zakończone są pióropuszem liści. Sprawdźcie, kiedy sadzić i jak uprawiać eukomis w ogrodzie i w donicach.

Ananasowa lilia świetnie urozmaica ogród. Kiedy sadzić i jak uprawiać eukomis?
Eukomis kwitnie od lipca do września. Fot. Pixabay

Spis treści:

Eukomis — charakterystyka

Eukomis (łac. Eucomis), występujący również pod nazwami warkocznica, lilia ananasowa czy lilia grzywiasta, to roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych. Jej naturalnym środowiskiem są tereny południowej Afryki.

Co ciekawe, nazwa eukomis pochodzi z połączenia dwóch greckich słów "eu" - piękny i "kome" - chochoł, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza piękny chochoł.

Jak sama nazwa wskazuje, lilia ananasowa, ze względu na charakterystyczne kwiaty i rozetę liści, przypomina swoim wyglądem ananasy. W zależności od odmiany ich liście mogą być długie, prążkowane, zielone lub bordowe, a łodygi nakrapiane na fioletowo. Eukomis wytwarza groniaste kwiatostany złożone z drobnych kwiatuszków, które występują w kolorze białym, różowym i fioletowym. Kwiaty pojawiają się w lipcu i przy odpowiedniej pielęgnacji i warunkach pogodowych, mogą utrzymywać się nawet przez trzy miesiące, czyli aż do nadejścia jesieni.

Eukomis — gatunki

W ramach rodzaju eukomis występuje 10 gatunków, z czego w naszym kraju uprawiane są tylko 3 gatunki tej rośliny:

  • Eucomis bicolor - to warkocznica dwubarwna, odznacza się ona zielono-purpurowymi kwiatami, osiąga do 1,5 m wysokości
  • Eucomis  comosa - to warkocznica kosmata, jej kwiaty są zielono-białe lub różowe, dorasta do 85 cm wysokości
  • Eucomis autumnalis - to warkocznica jesienna, ma beżowo-białe kwiaty, jest najniższa z wymienionych gatunków, osiąga do 30 cm wysokości

Przeczytaj również: Jakie cebule kwiatowe sadzimy jesienią? Jak i gdzie sadzić rośliny cebulowe?

W języku greckim eukomis oznacza piękny chochoł. Fot. Pixabay

Eukomis — uprawa

Choć eukomis wygląda egzotycznie, w rzeczywistości jest rośliną łatwą w uprawie. Sprawdźcie, jakie ma wymagania i jak prawidłowo dbać o roślinę, by pięknie prezentowała się w ogrodzie.

  • Stanowisko

Umieść cebulki lilii ananasowej w osłoniętym i nasłonecznionym miejscu. Unikaj zbyt dużego zagęszczenia kwiatów i staraj się, aby sadzonki nie były zacienione przez inne rośliny. Warto mieć na uwadze, że eukomis rosnąc w pełnym słońcu wytworzy więcej kwiatów.

  • Podłoże

Dobrze przepuszczalna gleba jest najlepsza dla eukomisów, ponieważ rośliny nie lubią, gdy ich korzenie zalegają w wodzie. Dlatego przed zasadzeniem upewnij się, że na wybranym dla tych roślin stanowisku nie dochodzi do przestojów wody np. po ulewnych deszczach.

  • Sadzenie — do gruntu i do donic

Cebule eukomisów można wysadzać w doniczkach od marca do maja lub sadzić je bezpośrednio do gruntu, ale dopiero po ustąpieniu majowych przymrozków.

Chcąc posadzić warkocznicę bezpośrednio w ogrodzie, wykop dziury i umieść cebulki na głębokości od 7 do 10 cm, w rozstawie 25-30 cm od siebie. Pamiętaj, by spiczasty koniec skierować do góry. Na koniec podlej dokładnie świeżo zasadzoną rabatę.

Sadzenie eukomisów do donic zacznij od przygotowania dobrze przepuszczalnej gleby doniczkowej. Pamiętaj, aby wybrać pojemnik z odpowiednimi otworami drenażowymi oraz umieścić na dnie keramzyt. Umieść cebulki w ziemi w takiej samej rozstawie jak przy sadzeniu ich w gruncie. Nie zapomnij o podlaniu ziemi po zakończeniu sadzenia.

  • Podlewanie

Rośliny posadzone w gruncie będą wymagały niewielkiego podlewania. Natomiast regularnego nawadniania potrzebują eukomisy posadzone w doniczkach. Należy podlewać je 2-3 razy w tygodniu w okresie wegetacji (od kwietnia do wczesnej jesieni). Podczas upalnej pogody i suszy można podlewać je nawet codziennie.

Należy zaprzestać podlewania wraz z nadejściem późnej jesieni. Umożliwi to cebulkom przejście w okres uśpienia. Ponownie można zacząć podlewać rośliny wiosną.

Ważne jest, aby nie przesuszyć roślin, bo jest to dla nich niestety zabójcze.

  • Nawożenie

Wczesną wiosną warto dokarmiać lilie ananasowe nawozem organicznym. Natomiast latem można od czasu do czasu podlać je wodą z dodatkiem wieloskładnikowego nawozu do roślin kwitnących.

  • Zimowanie

Eukomis w naszym klimacie niestety nie zimuje w gruncie. Dlatego jesienią, gdy liście zaczną usychać, należy wyjąć cebule z ziemi, ściąć łodygi i liście. Cebulę należy osuszyć oraz umieścić w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Przechowane w ten sposób cebulki można ponownie zasadzić wiosną. 

  • Choroby i szkodniki

Eukomis jest rośliną rzadko atakowaną przez choroby lub szkodniki. Należy natomiast uważać na ślimaki, które mogą żerować na ich liściach wiosną. W tym celu należy obserwować uważnie stan młodych sadzonek, a w razie potrzeby zastosować środki odstraszające ślimaki.

Eukomis — zastosowanie

Lilie ananasowe długo kwitną, są łatwe w uprawie i stanowią wyjątkową ozdobę zarówno do rabat ogrodowych, jak i donic ustawianych na balkonach tarasowych. Te trwałe kwiaty sprawdzą się również na obwódkach rabat czy skalniakach.

Warto wiedzieć, że eukomis pięknie prezentuje się również w wazonie. Jego ścięte kwiaty są bardzo trwałe, a gdy będziemy zmienić wodę w wazonie co tydzień, kwiat może przetrwać w dobrym stanie nawet przez miesiąc.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić koronę cesarską? Wszystko o uprawie i pielęgnacji szachownic

Prawidłowe posadzenie korony cesarskiej jest bardzo ważnym zabiegiem, który wpływa na późniejszy rozwój rośliny. Fot. 123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.