Porady ogrodnicze

Czym różni się agrowłóknina od agrotkaniny? Sprawdź, kiedy je stosować

Zarówno agrowłóknina, jak i agrotkanina to materiały, których używa się przede wszystkim do ściółkowania, czyli ochrony gleby pod roślinami ozdobnymi i użytkowymi. Czym różnią się te dwa tworzywa i które wybrać do swojego ogrodu? Czy mają różne zastosowania? Sprawdź! 

Czym różni się agrowłóknina od agrotkaniny? Sprawdź, kiedy je stosować
Czym różni się agrotkanina od agrowłókniny? Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym agrowłóknina i agrotkanina? 

Oba te materiały to tkaniny używane do ściółkowania gleby, które produkuje się z polipropylenu. Są natomiast obojętne chemicznie, czyli nie wytwarzają żadnych szkodliwych dla środowiska substancji ani nie zmieniają pH podłoża. Struktura agrowłókniny jest nieregularna i rowkowa, natomiast agrotkanina wykonana jest z cienkich nitek. Oba produkty są wytrzymałe, przepuszczają wodę i świetnie sprawdzają się w ogrodach amatorskich i przemysłowych oraz w szkółkach. 

Rodzaje agrowłókniny 

Zarówno agrotkanina, jak i agrowłóknina są sprzedawane w różnych kolorach. Jednak tylko w przypadku tego drugiego tworzywa kolor idzie w parze z innymi właściwościami. W sklepie znajdziesz agrowłókninę: 

 • czarną, zieloną lub brązową – która sprawdza się bez względu na porę roku, jesienią i zimą zapobiega przemarznięciu, a latem chroni podłoże przed nadmiernym parowaniem, 
 • białą zimową – gruba ocieplająca, którą wykorzystuje się w zimie do ochrony krzewów, drzew i bylin przed mrozem, wiatrem i śniegiem, 
 • białą wiosenną – lekka i cienka, której zadaniem jest ochrona wczesnowiosennych roślin przed niską temperaturą i nadmiernym słońcem, a także patogenami.  

Chociaż agrotkanina również jest do kupienia w różnych kolorach, w jej przypadku nie mają one żadnego znaczenia dla właściwości i funkcjonalności. Barwa ma jedynie wartość estetyczną. 

Geowłóknina – trzeci rodzaj materiału do ogrodu 

Wśród materiałów stosowanych w ogrodzie swoje miejsce ma też geowłóknina. Chociaż najczęściej wykorzystuje się ja w budownictwie, jeśli masz ogród, również tobie może się przydać. Tkanina także jest produkowana z polipropylenu, jednak jej włókna są stosunkowo długie. Stosuje się ją do systemów filtrujących i drenarskich, a także do ochrony folii w oczku wodnym. W ogrodzie przydaje się też pod kostką brukową i chodnikiem – dzięki niej materiały wykorzystane do budowy nie przedostają się do gruntu.  

Po co stosować agrowłókninę i agrotkaninę? Ściółkowanie gleby  

Najczęstszym wykorzystaniem obu tych materiałów jest ściółkowanie gleby. Warto to robić przede wszystkim, by: 

 • ograniczyć wzrost chwastów, które pod tkaniną nie mają możliwości wzrostu, 
 • zmniejszyć ryzyko wystąpienia szkodników oraz chorób grzybowych, 
 • zapewnić optymalną wilgotność gleby, 
 • zapobiec wypłukiwaniu substancji odżywczych z gleby, gdy mocno pada deszcz, 
 • zmniejszyć parowanie i wysuszanie podłoża przy niewielkich opadach i suszy, 
 • ogrzać glebę jesienią, zimą i wczesną wiosną, 
 • ograniczyć konieczność stosowania chemicznych środków ochronnych, 
 • ułatwić pielęgnację grządek i rabat, 
 • poprawić jakość plonów. 

Na syntetyczne materiały ściółkujące możesz wysypać np. korę, kamyczki czy grys, które wyglądają w ogrodzie znacznie lepiej niż ciemna folia. W tym przypadku agrowłóknina lepiej sprawdzi się z korą, słomą, sianem i innymi lekkimi materiałami. Ze względu na większą wytrzymałość agrotkanina nadaje się natomiast do kamyczków, grysu czy żwiru.  

Czym różnią się agrotkanina i agrowłóknina? 

Agrotkanina i agrowłóknina różnią się przede wszystkim strukturą splotu – ta pierwsza ma splot regularny, natomiast druga bardziej chaotyczny. Ponadto agrotkanina jest cięższa i sztywniejsza, o gramaturze nawet do 120 g/m2, a także dwa razy trwalsza. W składzie ma dodatkowo stabilizator UV, dzięki czemu nie blaknie. Jest też mniej narażona na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. 

Agrowłóknina sprawdza się natomiast na terenach nierównych i pagórkowatych, ponieważ jest bardziej elastyczna i chropowata. Jest również stosowana do ochrony przed przymrozkami, do czego agrotkanina się nie sprawdza. Agrowłóknina to ponadto tańszy materiał. 

 

Agrowłókniny i agrotkaniny używa się do ochrony roślin przed przymrozkami Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy stosować agrowłókninę? 

Agrowłókninę najlepiej zastosować do ściółkowania gleby, a także ochrony roślin przed zimnem. Świetnie sprawdza się do ocieplania poszczególnych okazów w trakcie zimowania, więc rośliny są bezpieczne nawet przy bardzo niskiej temperaturze. Dzięki swojej chropowatości idealnie nadaje się na nierównym terenie – nie zsuwa się, szczególnie przyczepiona np. niewielkimi szpilkami.  

Jeżeli szukasz materiału, który możesz wymieniać w zależności od pory roku i sezonu, agrowłóknina będzie najlepszym rozwiązaniem. Różne kolory i grubości oraz zastosowania pozwalają dobrać tkaninę tak, by rośliny uzyskały jak najlepszą ochronę, której potrzebują w danym momencie. 

Agrowłóknina dobrze przepuszcza też wodę, a jednocześnie pozwala zapobiec nadmiernemu parowaniu, co jest niezbędne szczególnie w trakcie ciepłego i suchego lata. Pomaga również utrzymać glebę wolną od chwastów, dzięki czemu nie trzeba pielić ich ręcznie. Wiele osób stosuje agrowłókninę na świeżo założony trawnik, by ochronić go przed wydziobywaniem nasion przez ptaki. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się najcieńsza biała tkanina. 

Kiedy stosować agrotkaninę? 

Agrotkaninę stosuje się wyłącznie do ściółkowania (nie do ochrony przed mrozem). Ze względu na swoją wytrzymałość może znajdować się w jednym miejscu nawet kilka lat. Świetnie nadaje się też pod różnego typu kamienie o ostrych krawędziach. Jest polecana do płaskich powierzchni. 

Dzięki równemu splotowi agrotkaninę warto wykorzystać w trakcie sadzenia np. truskawek czy pomidorów w równych rzędach (to znacznie ułatwienie w czasie prac w ogrodzie). Dla wielu osób jest to też lepszy materiał do ochrony przed chwastami, ponieważ większa gramatura jeszcze bardziej blokuje wzrost tych niechcianych roślin.  

Co wybrać – agrotkaninę czy agrowłókninę? 

Materiały te są do siebie bardzo podobne, dzielą je kosmetyczne różnice. Którą tkaninę syntetyczną zatem wybrać? To już zależy od twoich potrzeb i preferencji oraz budowy samego ogrodu.  

Wybierz agrotkaninę, jeśli: 

 • potrzebujesz bardzo trwałego materiału, który nie rozerwie się posypany ostrymi kamieniami czy nie wyblaknie pod wpływem słońca, 
 • chcesz trzymać tkaninę w jednym miejscu przez kilka lat, 
 • masz równy trawnik i ogród, bez pagórków czy skarp, 
 • zależy ci na większej przepuszczalności wody i składników odżywczych, 
 • szukasz materiału tylko do ściółkowania. 

Wybierz agrowłókninę, jeśli: 

 • nie zależy ci na bardzo dużej trwałości, bo co sezon zmieniasz układ grządek czy rabat, 
 • szukasz różnych tkanin, które można wykorzystać w zależności od warunków atmosferycznych, 
 • chcesz materiału nie tylko do ściółkowania, ale też ochrony swoich upraw przed mrozem, 
 • chcesz posypać tkaninę lekkimi materiałami, np. korą, słomą czy sianem, 
 • szukasz jak najtańszego rozwiązania, które będzie jednocześnie wielofunkcyjne, 
 • w ogrodzie masz sporo skarp, spadów czy pagórków, więc potrzebujesz tkaniny, która nie będzie się zsuwać. 

Nic nie stoi ponadto na przeszkodzie, by w jednym ogrodzie zastosować oba te materiały. Dzięki temu skorzystasz ze wszystkich zalet obu tkanin syntetycznych i jak najlepiej zadbasz o swoje rośliny użytkowe, ozdobne i trawnik! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czym różni się agrowłóknina od agrotkaniny? Sprawdź, kiedy je stosować"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.