Porady ogrodnicze

Floksy – wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów

Floksy to zjawiskowe i wielobarwne kwiaty, które perfekcyjnie sprawdzają się w uprawie ogrodowej. Występują w wielu odmianach i można je spotkać w wielu miejscach na świecie. Te byliny są dostępne praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Żeby jednak roślina pokazała swój pełen potencjał, trzeba o nią dbać. W jaki sposób?

Uprawę floksów najlepiej rozpocząć od nasion, ale można też oczywiście zdecydować się na opcje z sadzonkami. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Floksy – charakterystyka tych kwiatów

Floks (łac. Phlox) – inaczej zwany płomykiem – to wieloletni kwiat pochodzący z regionów Ameryki Północnej, gdzie nawet obecnie dziko porastają znaczne połacie terenu. Z dużym prawdopodobieństwem, przemierzając wilgotne lasy tego kontynentu, można natknąć się właśnie na floksy. Wieloletnie byliny kwitnące tego typu są zaliczane do rodziny wiesiołkowatych i kwitną całe lato oraz jesienią.

Jeśli chodzi o zastosowanie floksa, zwłaszcza gdy mowa o niskich odmianach, to jest ono bardzo zróżnicowane. Roślina ta znakomicie sprawdza się:

 • w donicach,
 • na obwódkach (w różnych kompozycjach),
 • na rabatach.

W naturze występuje około 80 odmian reprezentowanych przez floksy. Kwiaty te są wykorzystywane powszechnie w ogrodnictwie – niektóre jako kwiaty cięte, inne jako rośliny okrywowe. Mogą dorastać nawet do 120 cm wysokości. W większości przypadków ma się jednak do czynienia z niższymi wariantami.

Popularne odmiany floksów

Na świecie znanych jest kilkadziesiąt różnych odmian i gatunków opisywanych kolorowych bylin. Wśród tych najpopularniejszych występują:

 • floks wiechowaty,
 • floks szydlasty,
 • floks rozłogowy.

Dodatkowo wyróżnić można wiele wariantów kategoryzowanych według kolorów, na przykład floksy niebieskie. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis każdego z tych rodzajów.

 • Floks wiechowaty

Floks wiechowaty (łac. Phlox paniculata) to bardzo intensywnie pachnący gatunek, który wyrasta na wysokość od 80 do nawet 120 cm. Biel, czerwień, odcienie różu – to tylko niektóre barwy, jakie reprezentują te kwiaty. Floksy wiechowate mają spore kwiatostany, które zakwitają od końca czerwca aż do września.

Przeczytaj również: Floks wiechowaty – pięknie wygląda, słodko pachnie i przyciąga motyle

floks wiechowaty Zapach floksów przyciąga liczne motyle. 123RF/PICSEL
 • Floks szydlasty

Floksem szydlastym (łac. Phlox subulata) nazywa się płomyka zaliczanego do rodziny wielosiłowatych (łac. Polemoniaceae). To zimozieloną bylina, występująca w naturalnym środowisku na obrzeżach lasów lub nieużytkach. W rodzimych warunkach uprawnych floks szydlasty jest często uprawiany w ogrodzie, a swoją nazwę zawdzięcza swoim ostro zakończonym igiełkowatym liściom.

Przeczytaj również: Ich uprawa nie rodzi problemów, a przynosi wiele satysfakcji. Jak dbać o floksy szydlaste w ogrodzie?

foks szydlasty Floksy zakwitają już w kwietniu. Fot. 123RF/PICSEL
 • Floks rozłogowy

Jeszcze jedną propozycją jest floks rozłogowy (łac. Phlox stolonifera). Jego nazwa nawiązuje do rozłogów, za pomocą których się rozrasta. Dzięki temu stanowi on doskonałą roślinę okrywową. Ale floks typu rozłogowego sprawdzi się także jako roślina zadarniająca. Polecany do zasadzenia na skalniakach lub pod koronami drzew.

Rośnie od kwietnia do czerwca. Pięciopłatkowe kwiaty o pięknym wybarwieniu zaczynają wówczas wyrastać na długich łodyżkach. Zimnozielone liście tej rośliny tworzą dość zwarte kępki o wysokości 15 -20 cm.

Floksy rozłogowe dobrze rosną na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych i raczej żyznych glebach o wysokiej zawartości próchnicy. Idealnie, jeśli odczyn jest lekko kwaśny, a samo stanowisko może być lekko zacienione.

 • Floksy niebieskie – „Blue paradise”

Wcześniej zostało wspomniane o tym, że floksy kategoryzuje się także według kolorów kwiatów. Świetnym przykładem są zatem floksy niebieskie wiechowate „Blue Paradise”. To doskonały wybór dla tych amatorów ogrodnictwa, którzy chcą wprowadzić do ogrodu majestatyczny odcień niebieski.

Zjawiskowe pachnące kwiatostany „niebieskiego raju” pojawiają się od lipca do września i pokazują się w wersji bardzo gęstej, obfitej. Zachwycają urodą i aromatem. Ich ciekawą właściwością jest to, że mogą nieco zmieniać swój odcień – w zależności od ilości światła i wilgotności powietrza.

Floksy gwiaździste Drummonda Fot.123RF.com/Floksy gwiaździste Drummonda

Floksy – uprawa

Uprawę floksów najlepiej rozpocząć od nasion, ale można też oczywiście zdecydować się na opcje z sadzonkami. Natomiast w tym drugim przypadku, musisz pamiętać o tym, że trzeba je wysadzać w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach.

Podłoże, na którym sadzi się floksy, musi być natomiast:

 • próchnicze,
 • przepuszczalne,
 • żyzne,
 • wzbogacone kompostem (zalecane).

Zarówno nasiona, jak i sadzonki floksów, mają swoje wymagania. Warto je poznać.

 • Floksy – kiedy sadzić?

Sadzonki floksów najlepiej sadzić późną wiosną, ale dopiero wtedy, gdy miną już przymrozki. Jeśli pogoda jest niepewna, pozostaw tę czynność na kolejne tygodnie. Inną ewentualnością jest wrzesień lub październik.

Młode rośliny umieszczaj w odległości od 40 do 60 cm od siebie. Tak duża przestrzeń jest wskazana, bo floksy potrafią się szybko i gęsto rozrastać.

 • Floks a podlewanie

Bez względu na to, jaki wariant floksa masz w swoim ogrodzie, musisz pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Trzeba mieć to na uwadze zwłaszcza w okresach dużych susz i upałów.

W czasie kwitnienia floksy powinno się nawadniać raz w tygodniu. Jeśli na dworze jest bardzo ciepło, musisz o tym pamiętać dwa razy w tygodniu. Pilnuj, by strumień wody nie miał kontaktu z liśćmi i kwiatami. Powinien być natomiast skierowany bezpośrednio na łodygę.

 • Nawożenie floksów

Nawożenie będzie potrzebne, o ile życzysz sobie, by twoje floksy rosły bujnie i okazale. Najlepiej przyzwyczajać do tego rośliny już od momentu sadzenia. Ciekawostką dla niektórych może być powtórne kwitnienie podczas jednego sezonu. To całkiem możliwe – o ile zastosujesz odpowiedni nawóz.

 • Rozmnażanie floksów

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania floksów jest podział roślin. Inną opcją będzie rozmnażanie przez sadzonki korzeniowe lub pędowe. Wykonuje się to wiosną lub jesienią.

Floksy w ogrodzie – wskazówki pielęgnacyjne

Płomyki zwykle nie sprawiają większych trudności podczas uprawy. Nie oznacza to jednak, że wspomnianych kwiatów wcale się nie pielęgnuje. Każdy z nich wymaga uważnego podejścia.

Przykładową czynnością będzie delikatne przycinanie pędów, zalecane już po przekwitnięciu kwiatostanów. Kiedy rozpoznać właściwy moment? Gdy zauważysz, że floksy osiągną wysokość około 20 – 25 cm.

O czym jeszcze pamiętać? Regularnie pozbywaj się przekwitniętych kwiatostanów. Dzięki temu wydłużysz okres kwitnienia.

Floks – choroby grzybowe, z jakimi zmaga się roślina

Kwiaty floksy są niestety podatne na różnego rodzaju choroby grzybowe. Mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, plamistość – to tylko niektóre schorzenia, z jakimi może borykać się floks. Choroby, choć występują powszechnie, to jednak rzadko kiedy są powodem szybkiego obumierania rośliny. To dobra wiadomość. Jeszcze lepszą jest, że można im zapobiegać. Na przykład skracając łodygę w taki sposób, by wystawała zaledwie kilka centymetrów ponad grunt. Tak chroni się floksy przed okresem zimowym.

Przeczytaj również: Murki w ogrodzie - do czego służą i czym je obsadzić?

Jakimi roślinami najlepiej je obsadzić i o czym warto pamiętać, budując je w ogrodzie? Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Calineczka1055

Proszę o pomoc dla znajomej która choruję na schizofrenię. Mieszka sama i niema żadnej rodziny. Wyślij SMS o treści pomoc 7094 na numer 75165 koszty to 6.15. fundacja Avalon .

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Floksy – wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.