Porady ogrodnicze

Gwarantuje gęsty i efektowny żywopłot. Najlepsze odmiany tui szmaragdowej na żywopłot

Tuja szmaragdowa to jeden z najczęściej spotykanych iglaków w polskich ogrodach, ale także przestrzeniach publicznych. Jej dostojny pokrój, zimozielone igły i szmaragdowe gałęzie przyciągają uwagę i sprawiają, że ogród wygląda elegancko niezależnie od pory roku. Chcesz stworzyć z niej żywopłot? Poznaj różne rodzaje tuj, które są warte uwagi! 

 

Gwarantuje gęsty i efektowny żywopłot. Najlepsze odmiany tui szmaragdowej na żywopłot
Tuja szmaragdowa to dobry wybór na gęsty żywopłot, który będzie stanowić wspaniałe tło dla innych roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Tuja szmaragdowa – charakterystyka 

Tuja szmaragdowa, łac. Thuja occidentalis ‘Smaragd’, to potoczna nazwa żywotnika zachodniego "szmaragd". Roślina ta należy do rodziny cyprysowatych, czyli niewielkich drzew lub krzewów. Pochodzi z Ameryki Północnej, głównie z Kanady i północnych terenów tego kontynentu. W Polsce jest uprawiana już od prawie stu lat jako dobrze zadomowiona roślina ozdobna. 

Szmaragd należy do grupy tui kolumnowych wąskich. W sprzyjających warunkach osiąga od 2 do 5 m wysokości. Na początku ma stożkowy pokrój, który z czasem, dzięki rozłożystym gałęziom, staje się coraz bardziej kolumnowy i cylindryczny. Jednak roślina najbardziej ceniona jest za eleganckie, łuskowate, spłaszczone igły. Mają one długość ok. 2,5 cm i wspaniały soczysto zielony kolor. Tuja szmaragdowa tworzy bardzo mało szyszek, dzięki czemu nic nie zaburza pokroju rośliny. Co ciekawe, jej pędy w pierwszych latach po posadzeniu mają rdzawy kolor. Dopiero po pewnym czasie brązowieją. 

Żywotnik szmaragd należy do mrozoodpornych odmian tui. Dzięki temu nie trzeba się obawiać o jego kondycję nawet po bardzo mroźnej zimie i można cieszyć się jego pięknym wyglądem przez długi czas.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ola (@lesnyogrod)

Tuje – odmiany 

Żywotnik szmaragd jest jedną z najpopularniejszych tui kolumnowych. Nic dziwnego. Piękne, mrozoodporne, a do tego zimozielone drzewo wspaniale prezentuje się w ogrodzie. Szukasz roślin, których igły uzupełnią tę kompozycję? Dobrze sprawdzą się złote tuje. Odmiany żółte np. Yellow Ribon mają delikatne igły, które na końcu przybierają jasnożółty kolor. Wspaniale pasują do soczyście zielonego żywotnika szmaragdowego i pięknie prezentują się w formie żywopłotu tworząc barwną aranżację. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Birgit (@garten_tante)

Zależy ci na stworzeniu gęstej osłony przed sąsiadami i szukasz odpowiednich tui? Odmiany szybko rosnące, takie jak Brabant, który rośnie ok 35-40 cm rocznie lub Zebrina, która osiąga wysokość ok. 25-30 cm w przeciągu 10 lat, sprawdzą się doskonale. Ich zaletą jest nie tylko szybki wzrost, ale także piękny kolor igieł, który doskonale komponuje się z pozostałymi odmianami.  

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany żywotnika zachodniego na żywopłoty i do formowania. Urosną szybko i mają minimalne wymagania

Tuje szmaragdowe – uprawa 

Aby cieszyć się pięknym żywopłotem, trzeba zadbać o to, żeby tuje miały odpowiednie warunki do rozwoju. Zatem najlepiej sadzić je: 

  • w rozstawie co ok. 50 cm przy zachowaniu ok. 50 do 100 cm od ogrodzenia – taka odległość pozwala zapewnić każdej roślinie odpowiednią ilość miejsca do rozwoju gałęzi oraz równomierny dostęp do wody i światła. Dzięki temu każda tuja może harmonijnie rosnąć i nie ma ryzyka powstawania chorób grzybowych, 

  • na słonecznym lub półcienistym stanowisku osłoniętym od mroźnych wiatrów – choć drzewa są odporne na mróz, nie należy narażać ich na szkodliwe czynniki, które mogłyby doprowadzić do przemarznięcia korzeni czy uszkodzenia gałęzi. Natomiast dzięki odpowiedniej ilości słońca, tuja będzie mogła pięknie się wybarwić, 

  • żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie – dobrym pomysłem jest to, aby podczas sadzenia wymieszać ziemię ogrodową z kompostownikiem. W ten sposób można zapewnić roślinie dobry start. Nie zapomnij o utrzymaniu właściwego – lekko kwaśnego pH. Na zasadowym podłożu tuja może zacząć usychać. 

Pielęgnacja tui szmaragdowej po posadzeniu w gruncie jest dość łatwa. Należy pamiętać tylko o jej regularnym nawadnianiu, ponieważ przez płytki system korzeniowy może wysychać podczas ciepłych miesięcy. Dodatkowo należy roślinę regularnie nawozić od wiosny aż do końca lipca. Jest to niezbędne, gdyż drzewo jest bardzo "żarłoczne", przez co w podłożu może szybko zabraknąć potrzebnych minerałów. Do tego najlepiej wykorzystywać specjalne preparaty przeznaczone do tui, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Zawierają one zbilansowaną ilość składników, dzięki czemu zapobiegają przesoleniu podłoża i pomagają utrzymać jego właściwe pH. 

Preczytaj również: Jak szybko rośnie tuja szmaragdowa? Sadzenie, pielęgnacja, przycinanie

Tuja szmaragd żywopłot – jak formować?  

Istotnym elementem pielęgnacji tui jest jej przycinanie. Choć drzewo wraz ze wzrostem nie traci swojego pięknego pokroju, jest to niezbędne, aby utrzymać jego pożądaną wysokość, pobudzić pędy do rozwoju i usunąć wszystkie chore oraz zniszczone pędy. Co więcej, jest potrzebne, jeśli chcesz uzyskać gęsty i elegancki żywopłot.  

Pierwsze cięcie tui należy przeprowadzić wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia, gdy minie rok od posadzenia, a roślina osiągnie wysokość ok. 1,5 m. W tym czasie należy obciąć wszystkie czubki i skrócić zeszłoroczny przyrost o ok. 60%, aby nadać drzewu pożądany kształt. Nie zapomnij usunąć wszystkich brązowych pędów, aby nie niszczyły eleganckiego pokroju. 

Kolejne cięcie trzeba zrobić w połowie czerwca. Wtedy obetnij ok. ⅓ młodych pędów, aby zaczęły się rozkrzewiać na boki.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Michal Fiedler (@michalmanly)

Ostatni zabieg powinien być przeprowadzony po ok. 2 miesiącach – w sierpniu. Należy wtedy obciąć po ok. 1-2 cm każdego pędu. Jest to kosmetyczne cięcie, które pobudza rośliny do zagęszczenia się. Nie obcinaj więcej, aby tuja nie musiała wkładać dużo energii w przygotowanie się na nadejście zimy.  

Tuje – aranżacje 

Zastanawiasz się, jakie rośliny będą dobrze prezentować się z tujami? Rodzaje drzew ze złocistymi igłami najlepiej będą wyglądać z różami, rododendronami lub hortensjami w ciemno czerwonym, różowym lub żółtym kolorze. Ich duże, efektowne kwiaty urozmaicą kompozycję i sprawią, że całość będzie wyglądała jednocześnie elegancko i przytulnie. Wszystkie gatunki lubią lekko kwaśną glebę, więc dobrze będą czuły się obok siebie. Co więcej, tuje zapewnią krzewom osłonę od zimnego wiatru, dzięki czemu rośliny z pewnością przetrwają nawet mroźne zimy. 

Zobacz więcej zdjęć

Oprócz kwitnących krzewów przed tujami warto posadzić trawy ozdobne, które lubią kwaśne podłoże, takie jak np. aruna trzcinowata, która wyróżnia się dwukolorowymi, wysokimi liśćmi oraz kostrzewa nitkowata, która tworzy niskie, gęste kępy. Można je posadzić w dwóch rzędach, aby uzyskać kaskadową kompozycję.  

Tuja szmaragdowa – cena 

Chcesz stworzyć gęsty żywopłot z tui dookoła działki? Zastanawiasz się, ile to będzie kosztować? Wszystko zależy od tego, jak długie jest ogrodzenie oraz jak dużą sadzonkę wybierzesz. Sadzonki o wysokości: 

  • od 10 do 30 cm kosztują ok. 5 zł, 
  • od 60 do 140 cm – ok. 15 zł, 
  • większej niż 140 cm – powyżej 30 zł.  

Jeśli zdecydujesz się na średniej wielkości tuje i posadzisz je w odległości 40 cm od siebie na odcinku 10 m, to zapłacisz za nie ok. 375 zł. Jeśli ogrodzenie ma długość ok. 100 m, koszt ten może wzrosnąć do prawie czterech tysięcy złotych. Do tego musisz doliczyć cenę zakupu odpowiedniego podłoża i nawozu, aby rośliny zdrowo rosły.  

Choć cena tui nie jest zbyt niska, warto je wybrać, jeśli zależy ci na gęstym, efektownym żywopłocie. Dzięki temu zapewnisz sobie prywatność i osłonę przed spojrzeniami sąsiadów.  

Pyszne i zdrowe. Drogocenne właściwości gruszek na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.