Porady ogrodnicze

Jak oduczyć kota sikania w ogrodzie. Naturalne sposoby i odstraszacze

Koty mogą pomóc w uprawianiu ogrodu, pozbywając się różnych szkodników w trakcie conocnego polowania. Jednak nie w każdym przypadku obecność zwierzaków w ogrodzie jest pożądana. Koty mogą również szkodzić uprawom, na przykład załatwiając swoje potrzeby na grządkach i rabatach. Jak w naturalny i bezpieczny dla zwierzaków sposób zniechęcić je do tego?

Jak oduczyć kota sikania w ogrodzie. Naturalne sposoby i odstraszacze
Jak zniechęcić koty do sikania w ogrodzie?
REKLAMA

Spis treści

Zniechęcenie kotów do obecności w kluczowych partiach ogrodu dotyczy zarówno zwierzaków posiadanych przez właściciela, jak i tych, które żyją w okolicy. Są to najczęściej bezpańskie koty lub zwierzęta sąsiadów. Dlaczego pozostawianie odchodów przez koty jest niebezpieczne dla upraw?

Mocz i odchody pozostawiane przez koty zawierają wiele bakterii i patogenów. Oprócz tego wydzielają intensywny i nieprzyjemny zapach, a w sytuacji bezpośredniego kontaktu z rośliną, wypalają ją. Rozwiązaniem może być kastracja. Wtedy kot nie oznacza terenu lub nie wabi partnerów w celu rozmnażania. Są jednak mniej drastyczne sposoby na oduczenie kota sikania w ogrodzie.

Jakie są skutki sikania kota w ogrodzie?

Ze względu na to, że koty zaliczają się do mięsożerców, ich odchody mogą zawierać patogeny i pasożyty niewystępujące w łajnie, czy urynie zwierząt roślinożernych. Pozostawiane przez koty fekalia na grządkach warzywnych mogą doprowadzić do pojawienia się nie tylko chorób roślin, ale także przysporzyć problemów zdrowotnych osobie, które spożyje zanieczyszczoną żywność. Dlatego warto dowiedzieć się, jak oduczyć kota sikania w ogrodzie.

Dlaczego kot sika w ogrodzie?

Uprawiając rośliny w grządkach, ogrodnikom często nie przychodzi nawet do głowy, że uporządkowana hodowla może przypominać kuwetę. Niestety, koty właśnie tak traktują tę przestrzeń. Dzieje się tak ze względu na miękką i luźną glebę, na której nie ma kłujących elementów. Stanowi idealne podłoże do wypróżniania się zwierzaków i umożliwia im zakopanie pozostawionych fekaliów. 

Jak oduczyć kota sikać w ogrodzie – naturalne sposoby

  • Ściółkowanie

Żeby zniechęcić zwierzaki do beztroskiego spacerowania w grządkach, należy pokryć glebę wiązkami gałązek. Oprócz tego można otoczyć przestrzeń wokół roślin mieszanką szyszek sosnowych. Innym rozwiązaniem jest położenie w tym miejscu: ściółki z kamyków, skorupek jaj lub sadzonek ostrokrzewu. 

Komfort przebywania w kluczowych dla uprawy miejscach w ogrodzie, można utrudnić kotu również za sprawą drewnianych palików, powbijanych w nierównych odstępach w ziemię. Utrudni to zwierzakowi manewrowanie pomiędzy roślinami i po czasie po prostu zrezygnuje on z odwiedzania tego miejsca. Jeśli to nie zadziała, na pałkach drewna można osadzić siatkę z worka po cebuli, czy ziemniakach, wycinając w niej wcześniej otwory umożliwiające wzrost roślinie.

  • Woda

Koty nie lubią, kiedy są mokre. Dlatego zastosowanie zraszaczy do zniechęcenia zwierzaków do zaglądania do przydomowego ogrodu będzie dobrym rozwiązaniem. Można bez problemu znaleźć takie urządzenia, których funkcje umożliwiają ustawienie włączenia się zraszaczy w momencie, gdy wykryją w pobliżu ruch.

Zraszacze wystarczy umieścić w miejscu, w którym często przebywa kot. Kiedy następnym razem odwiedzi swoją ulubioną grządkę i zostanie zaskoczony rozproszoną wodą i dźwiękiem zraszacza, z pewnością zapamięta, że lepiej tam się nie załatwiać.

  • Specjalne miejsce dla kota

W kontekście kotów domowych zastosowanie skutecznego odstraszacza nie będzie końcem kłopotów związanych z oddawaniem moczu w ogrodzie. Po tym, jak zwierzak zorientuje się, że nie ma czego szukać na podwórku swojego właściciela, przeniesie się na sąsiednie. Może to doprowadzić nawet do konfliktu ze współmieszkańcami osiedla.

Dlatego równocześnie z zastosowaniem naturalnych środków odstraszających, kociakowi trzeba wydzielić w ogrodzie miejsce do załatwiania potrzeb. Może to być kawałek przekopanej ziemi z miękką glebą lub umieszczenie dużej kuwety na zewnątrz. Dzięki temu rośliny ogrodnika zostaną ochronione przed uryną, a kot wciąż będzie mógł czuć się swobodnie w ogrodzie.

Syntetyczne odstraszacze kotów

Alternatywnym rozwiązaniem są syntetyczne odstraszacze do kotów. Można się zastanowić nad ich zastosowaniem w sytuacji, gdy naturalne sposoby nie wykażą oczekiwanego działania. Na czym polega ich działanie?

Odstraszacze kotów w formie sprayu dostępne w sklepach są opracowane na bazie składników, których właściwości imitują zapach moczu drapieżników. Niektóre z artykułów zawierają też naturalne składniki takie jak geraniol, występujący w roślinach jako olejek eteryczny, na przykład różach czy cytrynie. 

Na co zwrócić uwagę przed kupnem takiego produktu? Warto zawsze dowiedzieć się, czy rzeczywiście opracowano go na bazie składników organicznych. Należy się upewnić, czy nie zawiera elementów, które mogłyby zaszkodzić zarówno uprawom, jak i zwierzętom. 

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Jakich zapachów nie toleruje kot?

Koty są wrażliwe na niektóre aromaty. Można to wykorzystać do odstraszenia zwierzaków od grządek. W tej funkcji sprawdzą się zapachy: ruty, lawendy, mięty polej oraz tymianku cytrynowego. Rośliny można posadzić w różnych miejscach ogrodu. Dobrze wiedzieć, że wspomniane aromaty przyciągną pożyteczne owady – zapylacze.

Koty nie lubią zapachu cytrusów. Dlatego w okolicy grządek można porozrzucać skórki: cytryny, limonki, pomarańczy lub grejpfruta. Do sposobów na odstraszanie kotów od przydomowego ogrodu zaliczają się też… ludzkie włosy. Koty nie lubią ich zapachu. Jednak opróżnianie swojej szczotki do czesania w okolicy uprawianych roślin, szczególnie w porównaniu z wcześniej wymienionymi sposobami na odstraszanie, nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

"Ekologicznie": Cena mody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak oduczyć kota sikania w ogrodzie. Naturalne sposoby i odstraszacze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.