Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przygotować ogród do zimy? Co trzeba, a czego już nie wolno robić w ogrodzie jesienią?

Listopad i grudzień to czas, gdy na zewnątrz panują coraz niższe temperatury, deszcz pada coraz częściej, a także hula porywisty wiatr. Takie warunki nie zachęcają do działania na zewnątrz. Jednak zanim skryjesz się w ciepłym domu, przygotuj swój ogród do zimy. Jeśli zaniedbasz prace na jesień, wiosną będziesz mieć wiele obowiązków. Dlatego dowiedz się, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą, a czego nie można.

Jak przygotować ogród do zimy? Co trzeba, a czego już nie wolno robić w ogrodzie jesienią?
Najważniejsze czynności, które trzeba wykonać przed nadejściem zimy. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Przygotowanie ogrodu do zimy — najważniejsze zadania ogrodnika

Przygotowanie ogrodu do zimy można porównać do kładzenia dziecka do snu. To czas, kiedy trzeba otulić wszystko "kołderką", która pomoże utrzymać ciepło przez chłodne miesiące. To także moment, w którym wzmacnia się odporność roślin i chroni się je przed zmarznięciem. Trzeba również posprzątać po całym sezonie. Dzięki wykonaniu tych wszystkich zadań wiosną będzie łatwiej rozpocząć nowy okres wegetacyjny. Oto najważniejsze czynności, które trzeba wykonać przed nadejściem zimy.

Wiosną będzie łatwiej rozpocząć nowy okres wegetacyjny. Fot. 123RF.com

 • Nawożenie i podlewanie

Obecne zimy nie obfitują w opady śniegu tak duże jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jednocześnie często wieje mocny wiatr, a temperatura utrzymuje się znacznie poniżej 0°C. W takich warunkach może wystąpić tzw. susza fizjologiczna. To zjawisko ma miejsce, gdy rośliny nie mogą pobrać wody z głębi ziemi, ponieważ gleba jest mocno zamarznięta. Aby okazy mogły przetrwać takie warunki, przed nadejściem zimy należy intensywnie je podlać. Dzięki temu zgromadzą zapasy wody na kolejne miesiące, co pozwoli uniknąć skutków suszy fizjologicznej.

Oprócz nawadniania istotne jest również jesienne nawożenie. Rośliny należy wzmocnić przed nadejściem chłodu. Dlatego najlepiej dokarmić je preparatem bez azotu. Dobrze się sprawdzą specjalne nawozy jesienne. Te w płynie będą idealne do roślin doniczkowych.

Obecne w nich składniki szybko zostaną przyswojone. Natomiast środki w granulacie to dobry wybór dla okazów posadzonych w gruncie. Substancje zawarte w nawozie będą stopniowo uwalniane do ziemi, dzięki czemu roślina będzie mogła z nich korzystać przez dłuższy czas.

 • Trawnik

Jesienią trawnik należy kosić do momentu, aż rośnie trawa. Zazwyczaj ostatni zabieg trzeba przeprowadzić pod koniec października. Dzięki skróceniu źdźbeł woda szybciej dotrze w głębsze warstwy gleby i trawnik będzie dobrze nawodniony. Jednocześnie nadal trawa będzie miała jeszcze nieco czasu, aby podrosnąć i wzmocnić się przed nadejściem chłodów.

Jesienią trzeba cały czas zbierać liście z trawy. Jeśli je pozostawisz, zgniją, a wraz z nimi uszkodzeniu ulegną źdźbła. Ponadto liście mogą stanowić nieprzepuszczalną barierę dla wody i składników mineralnych. Jej obecność z kolei będzie sprzyjać rozwojowi tzw. pleśni śniegowej.

 • Staw i oczko wodne

Jesienią w stawie czy w oczku wodnym może pojawić się mnóstwo liści, które zaczną gnić. Trzeba je usunąć, aby nie zanieczyszczały wody. Jednak to nie jedyne twoje zadanie. Przed nadejściem zimy należy:

 • wyłączyć i wyjąć pompy oraz filtry — oczyść je z mułu, glonów i piachu pod bieżącą wodą, aby przez zimę nie niszczały. Następnie umieść je w wodzie, aby pozostałe zanieczyszczenia nie stworzyły na urządzeniach twardej skorupy.

 • przenieść ryby i rośliny do akwariów — to ważne, jeśli masz zbiornik zamknięty. W małym oczku zwierzęta wodne zimą mogłyby zamarznąć.

Jeśli masz duży zbiornik, np. staw, możesz pozostawić ryby w wodzie. Jednak pamiętaj, aby zimą regularnie robić otwory w lodzie. Dzięki temu pływające okazy będą miały dostęp do powietrza.

 • Narzędzia ogrodnicze

Gdy wszystko prace w ogrodzie zostaną wykonane, można zająć się narzędziami. Służyły cały sezon, dlatego warto o nie zadbać, tak aby można było z nich korzystać w kolejnym roku. Przede wszystkim:

 • umyj każde narzędzie, którego używano podczas prac w ogródku — najlepiej użyć do tego wody z mydłem potasowym, które pomaga usunąć bakterie, grzyby i wirusy;

 • zbierz i schowaj wszystkie narzędzia — nie powinny pozostać na zewnątrz, ponieważ zaczną rdzewieć i nie przydadzą się w kolejnych latach;

 • naoliw wszystkie nożyce, sekatory itp. — błoto czy resztki roślin mogą przedostać się do mechanizmu i go zablokować. Przez to w przyszłym sezonie narzędzia nie będą się nadawać do użytku. Zapobiegniesz temu, jeśli po zakończeniu prac dokładnie wszystko umyjesz i naoliwisz;

 • naostrz nożyce, sekatory, noże od kosiarki i podkaszarki, łopaty oraz grabie — nie będziesz ich używać przez dłuższy czas, więc możesz zanieść cały sprzęt do eksperta, który się nim zajmie. Dobrze naostrzone narzędzia znacznie ułatwią pracę w przyszłym sezonie;

 • wyrzuć zniszczone części i wymień akcesoria na nowe — jesień to dobry czas na remanent domku ogrodniczego. Pozbądź się narzędzi, które już nie nadają się do użytku i zacznij rozglądać się za nowymi. Pod koniec sezonu w wielu sklepach ogrodniczych są wyprzedaże. Można tam znaleźć dobrej klasy akcesoria, które usprawnią pracę w przyszłym sezonie.

Nie zapomnij również posprzątać doniczek czy multipletów. Poukładaj je rozmiarami, a przygotowanie rozsady wiosną będzie znacznie łatwiejsze.

 • Okrywanie roślin

Jesienią koniecznie osłoń tekturą, matami, włókniną, korą sosnową lub jutą rośliny wrażliwe na zimno. Do tego grona należą m.in. hortensje ogrodowe, różaneczniki, ogniki, pierisy, wrzosy, mahonie, powojniki, glicynie, miliny ketmie ogrodowe, klony palmowe i szczodrzeńce.

Warto również:

 • wykonać kopczykowanie np. wokół róż. Okrycie szyjki korzeniowej 20-30 cm warstwą ściółki pomoże utrzymać ciepło i pozwoli uniknąć przemarzania korzeni;

 • wyściółkować glebę wokół bylin. Można użyć kompostu, siana albo suchych liści, które spadają z drzew. Materia zatrzyma wodę i ciepło, dzięki czemu rośliny przetrwają trudny czas.

Pamiętaj też o okryciu korzeni młodych drzewek. Ułatwi to im ukorzenianie się.

 • Zabezpieczanie pni drzew

Zimą sarny i zające często podgryzają młode drzewka i pozostawiają na nich rany. Aby tego uniknąć, nałóż na pnie specjalne opaski, np. z tektury lub plastiku. Dzięki takiej ochronie kora drzew pozostanie nienaruszona, co przełoży się na ich lepszy wzrost.

Przeczytaj również: Zabezpieczanie trawy ozdobnej na zimę. Jak związać trawy przed zimą?

Czego nie powinno się robić w ogrodzie jesienią?

Jesienią zrezygnuj z nawożenia preparatami z azotem, który pobudza rośliny do wzrostu. Należy również unikać:

 • mocnego przekopywania ziemi. W ten sposób można sprawić, że woda szybciej odparuje, przez co gleba stanie się sucha i jałowa;
 • cięcia. Zabieg pobudzi roślinę do wypuszczania nowych pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem chłodów i przemarzną.

Tych prac należy unikać. Fot. 123RF.com

Pamiętaj również, aby po deszczach nie chodzić nadmiernie po trawniku. Nasączona ziemia szybko się ubija, przez co mogą powstać w niej nieestetyczne doły.

Przeczytaj również: Jesienny zbiór jarmużu. Dlaczego warto poczekać do przymrozków?

Co trzeba zrobić w ogrodzie zimą?

Pamiętaj, aby zimą regularnie podlewać rośliny, zwłaszcza gdy przez długi czas nie pada deszcz ani śnieg. Szczególnie ważne jest nawadnianie ziemi w szklarni. Ponadto do twoich obowiązków w tym okresie powinno należeć dokarmianie ptaków — bez ciebie nie przeżyją niskich temperatur.

Dobrze przygotowany ogród do zimy to mniej pracy wiosną. Miej to na uwadze.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Usuwanie mchu z kostki brukowej - pozbądź się go przed zimą. Naturalne metody, które nie niszczą kostki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.