Porady ogrodnicze

Jak siać ogórki? Skuteczne metody, przesądy i ciekawostki

Sianie ogórków i ich uprawa mogą sprawiać trudności, szczególnie w polskim klimacie. Wiedzieli o tym także nasi przodkowie. Przesądy o tym jak siać ogórki, aby były dorodne i smaczne, tworzono już w XVI w. Czy możemy się czegoś nauczyć od dawnych ogrodników?

Jak siać ogórki? Skuteczne metody, przesądy i ciekawostki
Podobno ogórki najlepiej jest siać po zimnej Zośce. To 15 maja, czyli dzień, w którym Zofie obchodzą imieniny.Fot.123RF.com

Spis treści:

W każdym przesądzie można znaleźć ziarno prawdy. Czy obecne zalecenia dotyczące siania ogórków pokrywają się z dawnymi wierzeniami? Warto to sprawdzić.

Najważniejsze zasady wysiewu ogórków

Ogórki to rośliny, które bardzo źle znoszą przymrozki i chłodne temperatury. Najlepiej jest je siać w tunelu lub w szklarni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zaczekać z ich wysiewaniem do połowy maja. Gleba w tym okresie szybko się nagrzewa, więc powinna stworzyć optymalne warunki do rozwoju nasion. Warto dodatkowo przykrywać ogórki na noc agrowłókniną, jeśli wiemy, że temperatura ma spaść.

Ogórki to rośliny, które szybko się rozrastają. Z tego powodu przy sadzeniu należy zadbać o odpowiednie odległości między dołkami. Powinniśmy stworzyć rzędy w odległości od 70 do 120 cm. W każdym rzędzie siejemy nasiona co ok. 15 cm.

Ogórki warto posadzić obok roślin, które nie będą zakłócać ich wzrostu. Są to m.in. cebula, seler, sałata, kukurydza, groch, słonecznik i fasola.

Sadzimy ogórki, wsadzając do jednego dołka od 2 do 3 nasion. Po czasie wyrywamy kiełki, które są najsłabsze. W ten sposób zapewnimy prawidłowy wzrost najsilniejszej siewce.

Kluczowe w uprawie ogórków jest odpowiednie nawilżenie gleby. Najlepiej jest je podlewać w godzinach wieczornych, prosto do gleby. Wierzchnia część rośliny może źle znosić nie tylko częste moczenie jej pędów, ale także mocne letnie słońce. Dlatego podczas upałów warto osłaniać roślinę i wstrzymać się z podlewaniem, do zachodu słońca.

Przeczytaj również: Kiedy siać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Najciekawsze przesądy o sianiu ogórków

Ogórki to jedne z najstarszych roślin uprawnych. Zaczęto je sadzić w Indiach, ponad 3 tys. lat temu. Na ziemiach polskich zaczęto je uprawiać już w XVI w. Jednym z najstarszych dzieł, w których możemy znaleźć zasady ich uprawy jest siedemnastowieczne dzieło Szymona Syreńskiego o tytule „Zielnik”. Przez lata siew ogórków obrósł mitami i przesądami.

Przesądy o terminie sadzenia

Ogórki najlepiej jest siać po zimnej Zośce. To 15 maja, czyli dzień, w którym Zofie obchodzą imieniny. Przyjęło się, że jest to ostatni zimny dzień wiosny. Po nim nie będzie już przymrozków, a roślinom, które nie lubią niskich temperatur, nic nie będzie grozić. Co ciekawe, obserwacje potwierdziły prawdziwość tego stwierdzenia dla klimatu środkowej Europy. Analizy temperatur z XX wieku udowodniły, że ostatnie ochłodzenia występują w okresie między 10 a 17 maja.

Innym wskaźnikiem, kiedy najlepiej siać ogórki był Księżyc, a dokładniej to, w jakiej fazie się znajdował. Najlepiej ogórki było siać przed nowiem Księżyca. Miały wtedy najlepiej się rozwijać.

wysiew ogórków Sadzimy ogórki, wsadzając do jednego dołka od 2 do 3 nasion. Fot.123RF.com

Przesądy o smaku ogórków

Uważano, że lepsze ogórki to te, które są długie, a nie okrągłe. Wierzono, że wystarczy pobrać nasiona do wysiewu z górnej części ogórka, aby uzyskać je w pożądanym kształcie.

Wierzono także, że nie lubią burzy. Po jej przejściu zauważano, że obumierają lub słabną.

Już za dawnych czasów nie lubiono goryczy ogórków i robiono wszystko, aby jej się pozbyć. Jednym ze sposobów było moczenie nasion ogórków przed siewem w mleku lub wodzie z cukrem albo miodem. Jak wiemy dzisiaj, nie poprawiało to smaku ogórków, ale wpływało na wzmocnienie nasion i uzbrojenie ich w większą odporność na grzyby i infekcje.

Dzisiaj wiemy, że gorycz ogórka wynika z warunków, w których rósł. Substancje, które odpowiadają za nieprzyjemny smak to kukurbitacyny. Znajdują się we wszystkich ogórkach. Ich poziom zwiększa się, kiedy podczas uprawy rośliny występują susze, duże wahania temperatur oraz, kiedy w ziemi jest zbyt małe stężenie azotu.

Wierzono także, że ogórki mogą zapewnić zdrowie. Osobom chorym na gorączkę wkładano je do łóżka, aby wyciągnęły z nich chorobę. Jeśli chciano, aby ogórki miały efekt przeczyszczający, nasiona moczyło się w środkach o takich właściwościach przed siewem.

Aby ogórki nie miały nasion, młode pędy zagrzebywano pod ziemią. Kiedy ponad ziemię wyrastał kolejny pęd, go także zakopywano. Robiono tak do skutku. Podobnie postępowano z dyniami. Dzięki temu ogórki miały mieć więcej miąższu, a mniej łykowatych nasion. 

Przeczytaj również: Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.