Porady ogrodnicze

Jaką temperaturę wytrzymują bratki? Wszystko, co trzeba wiedzieć o uprawie bratków

Bratki to jedne z tych kwiatów, które symbolizują nadejście wiosny. Są wytrzymałe i niestraszne im nawet przymrozki. Sprawdźcie, kiedy można sadzić je na balkonach i jak o nie dbać, by kwitły jak najdłużej.

Jaką temperaturę wytrzymują bratki? Wszystko, co trzeba wiedzieć o uprawie bratków
Wyjaśniamy, jak uprawiać bratki. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Bratki — charakterystyka i odmiany

Bratki, nazywane też fiołkami ogrodowymi, to gatunek roślin dwuletnich wywodzący się z rodziny fiołkowatych. Są to bardzo rozpowszechnione kwiaty sadzone na rabatach i balkonach występujące w ogromnej liczbie odmian.

Bratki osiągają wysokość maksymalnie do 25 cm, ich łodygi mogą być wzniesione lub pokładające się. Największą ozdobą bratków są ich kwiaty przybierające niemal wszystkie kolory tęczy. Poszczególne odmiany różnią się od siebie kolorystyką i wielkością kwiatów. Mogą być dwubarwne, z charakterystycznymi plamkami lub przebarwieniami. Część odmian ma kwiaty drobne i maleńkie, a niektóre odmiany z kolei wytwarzają kwiaty bardzo pokaźne, nawet o średnicy wynoszącej do 12 cm.

Do najciekawszych odmian bratków należą: 

  • 'Królowa niebios' - kwiaty wybarwiają się na jasnoniebiesko, 
  • 'Cytrynek' - kwiaty o cytrynowożółtej barwie,
  • 'Śnieżka' - odmiana o białych kwiatach,
  • 'Vorbote' - grupa odmian o sporych kwiatach w intensywnych kolorach: niebieskim, białym i żółtym, 
  • 'Orange Sonne' - odmiana o pomarańczowych kwiatach,
  • 'Alpengliihen' - kwiaty czerwone, 
  • 'Orchideiflora' - odmiany późnokwitnące o dużych, fryzowanych, pastelowych kwiatach,
  • 'Kardinal' - wykształca szkarłatne kwiaty, 
  • 'Endurio' - grupa odmian miniaturowych, które wcześnie zakwitają. Są odporne na przymrozki. 

Ciekawostką jest to, że kwiaty bratków są jadalne, a nawet przypisuje się im właściwości lecznicze. Możemy więc dekorować nimi wiosenne sałatki czy desery. Mają one delikatny i słodkawy aromat, dlatego nie tylko uatrakcyjniają wygląd potraw, ale też urozmaicają ich smak.

Przeczytaj również: 5 najlepszych doniczkowych kwiatów balkonowych na wiosnę

Dzięki bratkom można stworzyć na balkonie i w ogrodzie kolorowe kompozycje kwiatowe. Fot. 123RF.com

Uprawa bratków

Bratki to łatwe w uprawie kwiaty o niewielkich wymaganiach. Są w stanie przetrwać spadki temperatury poniżej zera, dlatego można sadzić je już wczesną wiosną bez obaw o przemarznięcie. Jaką temperaturę wytrzymują bratki? Bratki bez problemu poradzą sobie z przymrozkiem wynoszącym do -5 stopni Celsjusza, więc niestraszne im wczesnowiosenne chłody.

Jak uprawiać bratki, by pięknie prezentowały się w ogrodzie, ale też na balkonach i tarasach? Sprawdźcie podstawowe wymagania bratków:

  • Wysiew

Zwykle bratki wysiewa się w lecie, na przełomie czerwca i lipca lub na przedwiośniu — na przełomie lutego i marca. Latem można wysiewać bratki bezpośrednio do gruntu, natomiast wczesną wiosną należy siać do małych pojemników. Po około dwóch tygodniach od wysiewu młode siewki można przepikować, a po sześciu tygodniach przenieść na stałe miejsce.

  • Stanowisko

Bratki lubią miejsca nasłonecznione, ale również lekko zacienione. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli posadzimy bratki w cieniu, szybko urosną, ale ich kwitnienie będzie słabe.

  • Ziemia

Podłoże do uprawy bratków powinno być przepuszczalne i żyzne o pH wynoszącym około 5,5-7. Chcąc posadzić bratki w pojemniku warto wybierać mieszankę ziemi ogrodniczej i torfu lub ziemi doniczkowej i kompostu. Bardzo ważne jest umieszczenie na dnie donicy warstwy drenażowej.

  • Sadzenie

Już w marcu możemy sadzić bratki w donicach na balkonach i tarasach. Niestraszne im niewielkie nocne przymrozki. Jedynie w przypadku zapowiadanych silnych mrozów bratki należałoby zabezpieczyć lub wnieść do domu. Jeżeli temperatura w dzień jest dodatnia, a w nocy nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza, możemy zostawić je w donicach na zewnątrz.

Bratki wytrzymują mrozy do -5 stopni Celsjusza. Fot. 123RF.com

  • Podlewanie

Bratki wymagają regularnego podlewania. Źle znoszą nawet krótkotrwałą suszę – dlatego nie wolno dopuszczać do przesychania podłoża. Warto stale kontrolować wilgotność ziemi, w której zostały posadzone i w razie konieczności podlewać je rano i wieczorem. W przypadku uprawy bratków w ogrodzie pamiętajmy, że okazy posadzone w mocno nasłonecznionym miejscu potrzebują większej ilości wody, niż te, które rosną w cieniu. 

  • Nawożenie

Bratki nie mają wygórowanych wymagań pokarmowych, natomiast przed posadzeniem warto ziemię wzbogacić granulowanym nawozem długo działającym. Chcąc wzmocnić i przedłużyć ich kwitnienie co tydzień lub dwa zaleca się zastosować dawkę płynnego nawozu do kwiatów balkonowych, zawierających fosfor i potas. 

  • Kwitnienie

Większość odmian bratków kwitnie od marca do czerwca. Natomiast istnieją też odmiany późne, które kwitną nawet do października.

  • Choroby i szkodniki

Bratki narażone są na ataki mszyc i przędziorków. Dlatego warto regularnie przeglądać kwiaty i łodyżki, a gdy zauważymy insekty, należy zastosować środki owadobójcze. Choroba, która najczęściej dotyka te wiosenne kwiaty to mączniak rzekomy, objawiający się żółtymi i brązowymi plamami na blaszkach liściowych. Aby go zwalczyć, należy zastosować środek przeciwgrzybiczy.

Źródło: Wszystko, co warto wiedzieć o bratkach. Kanał: ogród na co dzień. Youtube.com

Z czym łączyć bratki

Bratki można łączyć z innymi kwiatami o podobnym okresie kwitnienia np. stokrotkami, barwinkami czy anemonami. Pięknie wygląda również połączenie kilku sadzonek bratków o różnej kolorystyce. Ze względu na wczesny okres kwitnienia bratki można też sadzić w towarzystwie wiosennych kwiatów cebulowych np. żonkili, szafirków czy hiacyntów. Pozwoli to stworzyć uroczą i pełną kolorów kompozycję.

Przeczytaj również: TOP 13 wcześnie kwitnących roślin na balkon

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.