Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jaka ziemia jest najlepsza do ogórków gruntowych? Poznaj najlepszą metodę sadzenia ogórków

Ogórki są roślinami ciepłolubnymi, dlatego najlepiej wysadzać je do gruntu od połowy maja do połowy czerwca, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Ich uprawa jest bardzo prosta pod warunkiem, że znamy jej podstawowe zasady. Oprócz zapewnienia odpowiedniego stanowiska warto zadbać także o właściwe podłoże. Jaka ziemia jest najlepsza? Podpowiadamy, jak przygotować glebę pod ogórki, aby uzyskać bogate zbiory.

Jaka ziemia jest najlepsza do ogórków gruntowych? Poznaj najlepszą metodę sadzenia ogórków
Ogórki mają duże wymagania glebowe. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jaka ziemia jest najlepsza do ogórków?

Ogórki można uprawiać zarówno z siewu wprost do gruntu, jak również z rozsady. Chociaż uprawa z rozsady jest bardziej pracochłonna, pozwala jednak uzyskać lepsze zbiory. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju ogórki potrzebują ciepła, właściwej gleby i dużej ilości wody. Pod ich uprawę należy przeznaczyć stanowisko dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Dobrze poradzą sobie również w półcieniu, co prawda plony mogą być mniejsze.     

Ogórki mają bardzo wysokie wymagania glebowe. Najlepiej rosną na żyznym, próchniczym podłożu z dużą ilością składników mineralnych. Świetnie sprawdzi się gleba piaszczysto-gliniasta, która ma idealnie wyważoną przepuszczalność – chłonie wodę, nie kumuluje jej w nadmiarze i łatwo się nagrzewa. Warto jednocześnie pamiętać, że ogórki słabo rosną na ziemiach ciężkich i nadmiernie wilgotnych, jak również na lekkich i piaszczystych.    

Istotną kwestią stanowi również odczyn podłoża. Gleba pod uprawę ogórków gruntowych powinna mieć odczyn zasadowy lub zbliżony do obojętnego (pH 6-7). W celu sprawdzenia pH podłoża warto użyć kwasomierza, a następnie glebę zakwasić lub odkwasić. Co więcej, ogórki mają wysokie wymagania termiczne. Temperatura gleby podczas sadzenia powinna wynosić minimum 10 stopni Celsjusza.

Przeczytaj również: Rośliny będą zdrowe i obfite. Przygotuj naturalny dokarmiacz pod pomidory i ogórki

ogórki Sprawdź, jak przygotować naturalny dokarmiacz pod pomidory i ogórki. Fot.123RF/CanvaPro

Jak przygotować glebę pod ogórki?

O przygotowanie gleby pod ogórki należy zatroszczyć się już jesienią poprzedniego roku. Robimy to poprzez wapnowanie, które ma na celu podniesienie odczynu gleby do poziomu optymalnego dla danej grupy roślin. Co ważne, wapnowania nie należy łączyć z innymi zabiegami nawozowymi, m.in. z nawożeniem obornikiem, gdyż powoduje to straty azotu z obornika.   

Przygotowanie gleby pod ogórki można przeprowadzić również wiosną. W tym celu warto wzbogacić glebę w substancje organiczne, stosując np. kompost lub obornik, który przeleżał w pryzmie przez sezon. Aby zapewnić ogórkom jak najlepsze warunki do wzrostu, na dnie dołka, w którym zostaną posadzone, można umieścić warstwę nawozu (np. garść obornika granulowanego). Dzięki temu młode rośliny już od samego początku będą miały składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i owocowania.  

Najlepsza metoda na sadzenie ogórków

Sadzenie ogórków do gruntu nie jest trudnym zadaniem, dlatego każdy, nawet początkujący ogrodnik powinien sobie z nim poradzić. Istnieje kilka sposobów na sadzenie tych warzyw, które mają zapewnić obfite zbiory. Zdaniem niektórych ogrodników, ogórki najlepiej sadzić w sposób gniazdowy, po 2-3 rośliny w jednym miejscu. Taka metoda pomoże uzyskać bogatsze plony. Podczas sadzenia ogórków warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości zarówno w rzędach, jak i między rzędami. Odstępy między dołkami powinny wynosić 25-30 cm, natomiast te pomiędzy poszczególnymi rzędami 80-120 cm.    

Po posadzeniu ogórków w ziemi należy je obficie podlać. Warto pamiętać, że jest to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa znacząco nie tylko na rozwój roślin, lecz także smak i stan owoców. Ogórki mają duże zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Z podlewaniem nie można jednak przesadzić, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Podczas uprawy tych warzyw warto również wziąć pod uwagę płodozmian i sąsiedztwo innych roślin. Pamiętaj, aby nie sadzić ogórków przez 3-4 lata w miejscu, gdzie rosły inne warzywa z rodziny dyniowatych. Inaczej mogą zapadać na te same choroby i będą podgryzane przez podobne szkodniki. Ogórki dobrze rosną w pobliżu fasoli, grochu, kapusty, sałaty, buraków, szpinaku, kopru czy cebuli. Natomiast niezbyt dobrze znoszą towarzystwo ziemniaków, pomidorów i rzodkiewki.

Przeczytaj również: Posadź te rośliny obok ogórków. Plony będą większe, pozbędziesz się szkodników i mączniaka prawdziwego

ogórki Co posadzić obok ogórków, aby zapewnić im obfite plonowanie? Fot.123RF.com

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.