Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na 12.10 - 18.10

„Jaki październik, taki marzec, doznał tego niejeden starzec.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Październik to czas wytężonej pracy na działce. Większość zadań związana jest ze sprzątaniem ogrodu i przygotowaniem roślin do zimowania. Czyścimy tarasy, z których korzystamy już coraz mniej. Letnie kwiaty zastępujemy jesiennymi dekoracjami. Przesadzamy rośliny, które tego wymagają. Usuwany z rabat i grządek rośliny jednoroczne. Od czasu do czasu nie zapominajmy jednak o odpoczynku. Warto cieszyć się teraz każdym przyjemnym przebłyskiem jesiennego słońca.

O tej porze należy już dokładnie sprawdzać prognozy pogody. Jeżeli zapowiadane są nocne przymrozki, należy zadbać o wrażliwe rośliny w ogrodzie. Rośliny ciepłolubne, np. okazy śródziemnomorskie, przenosimy wtedy do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura zawsze jest powyżej zera.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Domowe rośliny doniczkowe, które lato spędziły na balkonie lub tarasie, są już od jakiegoś czasu w domu. Warto teraz przyjrzeć się im dokładnie i sprawdzić, czy nie pojawiły się szkodniki, np. przędziorki. W cieple i suchym powietrzu naszych mieszkań bardzo szybko się rozwijają i potrafią opanować całą roślinę. Jeżeli je zauważymy, należy jak najszybciej się z nimi rozprawić. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie i oczyszczenie rośliny. Można też wykonać oprysk, np. naturalnym preparatem na bazie oleju rydzowego, który regularnie stosowany, np. co 7-10 dni ogranicza występowanie takich szkodników jak przędziorki, czerwce czy mszyce. Jako produkt ekologiczny może być stosowany w domach.

Tymczasem, łagodna do tej pory aura cały czas sprzyja wzrostowi traw. Dotyczy to także trawnika, którego wegetacja trwa. Nie możemy więc zapominać o jego przycinaniu. Po kosiarkę sięgamy już znacznie rzadziej niż wiosną czy latem, ale nadal jest potrzebna. Jeżeli jest ona z koszem, przy okazji, podczas koszenia usuwamy liście, które już coraz mocniej opadają z drzew. 

16 października przypada Światowy Dzień Żywności, a najlepszą, najsmaczniejszą i najzdrowszą żywność uzyskamy z własnych upraw. Październik to czas m.in. wykopywania warzyw korzeniowych, m.in. marchwi, selera, pietruszki czy buraków. Przechowujemy je w chłodnym miejscu, najlepiej przesypane piaskiem lub robimy z nich przetwory, z których można korzystać całą zimę.

Niezbyt wyrośnięte warzywa, np. seler lub pietruszkę, można po kilka sztuk posadzić w doniczkach i dalej uprawiać na kuchennym parapecie z myślą o zdrowej świeżej zieleninie. Liście tych roślin mogą być wykorzystywane jako przyprawa lub dekoracja wielu potraw.

Zobacz więcej zdjęć

A dekoracją naszych domów mogą być o tej porze jesienne bukiety. Kwiaty pojawiające się jeszcze w ogrodzie lub zebrane podczas spaceru na łące, a także ozdobne owoce i kłosy traw ułożone w wazonie stworzą prawdziwie sielski klimat.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika na 12.10 - 18.10"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.