Porady ogrodnicze

Kiedy siać pietruszkę do gruntu? Te terminy będą najlepsze

Długi okres wschodzenia pietruszki jest główną przyczyną wysiewania jej „pod grudę”, czyli na zimę. W ten sposób nie trzeba jej podlewać ani specjalnie doglądać. Jeżeli jednak nie udało nam się przygotować grządek w grudniu, kolejnym dogodnym terminem są pierwsze tygodnie marca. Czujesz, że robi się coraz cieplej i warunki sprzyjają pracom w warzywniku? Nie czekaj, bo późny siew wyraźnie zmniejsza zbiory. Podpowiadamy, jak wysiewać pietruszkę do gruntu na przedwiośniu, aby uzyskać najokazalsze plony.

Kiedy siać pietruszkę do gruntu? Te terminy będą najlepsze
Kiedy najlepiej siać pietruszkę do gruntu? Jeśli nie zrobiłeś tego zimą, masz jeszcze czas do początku kwietnia. Później zbiory będą mniejsze. Fot. mariiaboiko/123rf.com

Spis treści: 

Kiedy najlepiej siać pietruszkę do gruntu?

Za jeden z bezpieczniejszych terminów siewu pietruszki uznawany jest początek zimy, zwłaszcza sama końcówka listopada i początek grudnia. Wynika to z faktu, że w tym czasie nasiona kiełkują wcześniej, zachodzi to w sposób bardziej kontrolowany i to bez konieczności dodatkowego podlewania. Każdy, kto choć raz próbował wysiać pietruszkę na grządkach, wie, że roślina ta jest szczególnie wrażliwa na niedobory wody. Jej młodziutkie siewki nie poradzą sobie bez optymalnego nawilżenia podłoża, a warunki panujące na przedwiośniu są najkorzystniejsze.

Dawniej siew ozimy przebiegał w nieco inny sposób, bo pietruszka nie trafiała do ziemi, gdzie ze wzejściem czekała do wiosny, ale nasiona wysypywano na warstwę świeżego śniegu. Nie zasypywano ich oraz nie przykrywano. Czekano, aż okryte zostaną w sposób naturalny podczas kolejnych opadów śniegu, a w czasie odwilży same zagłębią się w podłożu. Obecnie nasiona trafiają do podłoża, gdzie w uśpieniu czekają na wiosnę i najlepszy moment wzrostu już bez naszej pomocy.

Nie zawsze jednak mamy możliwość przygotowania wysiewu ozimego. W takim przypadku kiedy najlepiej siać pietruszkę do gruntu? Na wiosnę, ale jak najwcześniej, gdy tylko pogoda na to pozwala. Obecnie temperatury na przełomie lutego i marca są coraz wyższe, a warunki zaczynają się już wtedy stabilizować. To sprzyja lepszemu kiełkowaniu, prawidłowemu rozwojowi systemu korzeniowego oraz wcześniejszym, pokaźnym zbiorom.

Przeczytaj również: Kiedy i jak siać pietruszkę? W jakim towarzystwie pietruszka będzie najlepiej rosła?

Jak wysiewać pietruszkę do gruntu?

Niektóre warzywa źle znoszą przesadzanie – do tej grupy należy właśnie pietruszka, która do gruntu wysiewana jest z nasion wcześniej zaprawionych, czyli pokrytych specjalną, ochronną otoczką. Dzięki niej niszczone są drobnoustroje chorobotwórcze bytujące na nasionach, a młode kiełki w czasie wschodzenia są lepiej zabezpieczone przed patogenami glebowymi. Siejąc pietruszkę do gruntu na przedwiośniu, zyskujemy czas na jej lepsze przyjęcie, a zasoby wody zebrane po zimie w podłożu zapewniają jej wyrównany wzrost.

pietr Umiejętnie rozsiana wiosenna pietruszka ładnie się zagęści, a pod ziemią wykształci solidne, proste korzenie. Fot. tmsara/123rf.com

Bez wody, w przesuszonej ziemi proces kiełkowania wyraźnie się opóźnia, a siewki rosną nieregularnie, pomniejszając plon. Dlatego to właśnie pilnowanie nawodnienia podłoża jest kluczowe w uprawie pietruszki wiosennej. Zanim jednak przejdziesz do podlewania siewek, zadbaj o stworzenie warzywom optymalnych warunków rozwoju:

  • stanowisko – powinno być dobrze oświetlone i słoneczne, ale nie na tyle, aby padające słońce nadmiernie szybko wysuszało podłoże; 
  • gleba – ważne, aby była dobrze przepuszczalna, próchnicza, wcześniej odpowiednio spulchniona (w ubitej ziemi korzenie mają tendencje do rozwidlania się) i utrzymywała równomierny odczyn w zakresie od lekko kwaśnego do obojętnego; 
  • rozstawa – warzywa przeznaczone do domowych zbiorów powinny wyrastać w rzędach oddalonych od siebie o przynajmniej 10 cm, ale nie więcej niż 20 cm; to zapewni jej dość miejsca na wzrost podziemny i rozkrzewienie nad ziemią. 

Zastanawiasz się, jak najlepiej wysiewać pietruszkę do gruntu? Istotna w uprawie pietruszki korzeniowej jest głębokość wysiewu. Możesz spotkać się z poradami, aby nasiona umieszczać w ziemi nawet na głębokości 4 cm, ale taki sposób w dużej mierze osłabia siewki. Staraj się utrzymać głębokość 1-2 cm zarówno siejąc wiosną, jak i pod przysłowiową grudę. Pietruszka korzeniowa dobrze rośnie w ziemi po ogórkach czy pomidorach i preferuje dość zróżnicowane towarzystwo. Przyjmie się i wykiełkuje np. przy czosnku, fasoli, grochu, szparagach czy papryce.

Najlepiej będzie jej w tym samym rzędzie, w którym posiejesz też rzodkiewki. Zbierzesz je jako pierwsze, gdy urosną i dojrzeją, rozpracowując ziemię pod wzrost pietruszki. Naturalne spulchnienie podłoża sprawi, że nawet to dość wymagające uwagi warzywo wypełni grządkę po brzegi. Tylko pamiętaj o podlewaniu, aby niedobór wody nie przekreślił szansy na obfite zbiory, gdy wszystko inne będzie im sprzyjać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ozimy siew pietruszki. Kiedy i jak siać pietruszkę na zimę?

Zakładanie warzywnika krok po kroku. Co i kiedy trzeba zrobić, by mieć obfite plony

Najlepsze odmiany warzyw na nowy sezon w ogrodzie. Jakie nasiona wybrać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.