Spis treści:
- Czym jest koniczyna?
- Jak rozpoznać koniczynę na trawniku?
- Zapobieganie koniczynie
- Jak pozbyć się koniczyny z trawnika
- Właściwości lecznicze koniczyny
Czym jest koniczyna?
Koniczyna (Trifolium pratense) to dzikorosnąca roślina, występująca w całej Europie, ale też w Azji środkowej i północnej Afryce, która najczęściej pojawia się na łąkach, trawnikach i w ogrodach. Przez jednych jest to roślina uwielbiana, a przez innych wręcz znienawidzona. Miłośnicy traktują ją niemal na równi z trawnikiem. Zdarza się nawet, że niektórzy specjalnie wysiewają jej nasiona w ogrodzie tylko po to, aby murawa nie wyglądała nudno. Są również i tacy, którzy uważają koniczynę za najgorszy ze wszystkich chwastów.
Jak rozpoznać koniczynę na trawniku?
Koniczynę bardzo łatwo rozpoznać na trawniku po jej ciemnozielonych, najczęściej trójpłatkowych okrągłych listkach, które odróżniają się od wąskich źdźbeł trawy. W naszym kraju powszechnie występują dwa gatunki koniczyny — biała i czerwona. Różnią się one wysokością, wyglądem łodyg i kolorem kwiatostanów.
Jeśli trawa nie jest nisko skoszona, to koniczyna od razy rzuca się w oczy, ponieważ jej kwiaty i liście widocznie górują nad trawą.
Koniczynę łatwo rozpoznać na trawniku. Fot. Pixabay
Zapobieganie koniczynie
Walkę z koniczyną powinniśmy rozpocząć, zanim założymy trawnik. Na około dwa tygodnie przed posianiem nasion, całą powierzchnie przeznaczoną pod darń, należy opryskać herbicydem (godny polecenia jest Roundup Ultra 360 SL). Ten okres wystarczy, aby środek przeniknął do wnętrza koniczyny i zniszczył nie tylko jej cześć nadziemną, ale również korzenie. Kiedy trawnik już wyrośnie, w walce z tym chwastem pomoże odpowiednia pielęgnacja oraz regularne koszenie.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się chwastów i mchu z trawnika? To proste
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?
Dogodnymi warunkami dla rozwoju koniczyny jest również zaniedbana trawa, która jest zbyt słaba, żeby konkurować z pojawiającym się chwastem. Dlatego też powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu darni, jak również o bieżącym usuwaniu pojawiających się koniczynowych kępek.
- Mechaniczne metody usuwania koniczyny
Koniczyna często występuje na trawnikach, ale można ją wyeliminować przez prawidłowe nawożenie trawnika. Dobrym sposobem na usuwanie niepożądanych roślin z trawnika jest też przeprowadzenie wertykulacji (najlepiej przed kwitnieniem).
Pozostawienie niezgrabionej, skoszonej trawy również sprzyja rozprzestrzenianiu się koniczyny. Chwasty jednoroczne, bardzo łatwo usuwa się podczas koszenia. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku koniczyny, która jest rośliną wieloletnią. Fragmenty porośnięte koniczyną trzeba zniwelować w całości - najlepiej mechanicznie.
- Oprysk na koniczynę
Ręczne usuwanie koniczyny, może być bardzo pracochłonne, a co gorsza czasochłonne. W przypadku dużych powierzchni trawnika jest to zabieg wręcz niemożliwy do wykonania. Tutaj z pomocą przychodzą chemiczne środki do usuwania koniczyny (herbicydy). Do zwalczania chwastów, które już istnieją, najlepiej użyć herbicydów selektywnych. To substancje, które niszcząc chwasty, nie uszkadzają przy tym samego trawnika. Środki te są skuteczne w przypadku chwastów dwuliściennych, takich jak: koniczyna, podbiał, babka czy mlecz. W szczególności polecamy: Golf 540SL, Starane 250 EC, Mniszek 540 SL, Bofix 260EC.
Koniczyna czerwona posiada cenne właściwości zdrowotne. Fot. Pixabay
Zanim jednak pozbędziecie się koniczyny ze swojego trawnika, pamiętajcie, że ten niepozorny chwast ma nieocenione właściwości lecznicze. Przyśpiesza gojenie się ran, łagodzi objawy menopauzy, zaostrza apetyt - jest używana w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy i łuszczycy. Koniczynę można również dodawać do sałatek, makaronu czy twarożku.
Właściwości lecznicze koniczyny
Koniczyna czerwona zawiera fenolowe glikozydy, kwasy mineralne, flawonoidy, salicylany, kumaryny. Jest bogata w aminokwasy, białka, witaminy i sole mineralne, w formie łatwo przyswajalnej dla człowieka. Dodatkowo zawiera małe ilości olejków eterycznych, garbników karotenu oraz witaminy C i E.
Jest wprost stworzona dla kobiet! Reguluje menstruację, leczy trądzik androgenny i przeciwdziała łysieniu. Łagodzi również objawy menopauzy (przede wszystkim uderzenia gorąca), korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i przeciwdziała osteoporozie.
Napar z kwiatów koniczyny zaostrza apetyt i łagodzi zaparcia. Ziele można też stosować zewnętrznie, bo łagodzi swąd i powierzchowne bóle. Z odwaru przygotowuje się płukankę do ust i gardła.