Porady ogrodnicze

Siew słonecznika. Wyrośnie na 4-5 metrów, a ziarna będą pełne

Słonecznik to roślina, która bardzo dobrze prezentuje się w przydomowych ogródkach i ożywia je swoją barwą. Oprócz wyróżniających się kwiatów, jego jadalna odmiana daje również plony. Kiedy i jak siać słonecznik? Pielęgnuj go w ten sposób, a będziesz mógł cieszyć się pysznymi, świeżymi ziarnami.

Siew słonecznika. Wyrośnie na 4-5 metrów, a ziarna będą pełne
Słonecznik uprawia się z bezpośredniego siewu do gruntu lub z rozsady. Fot.vladdon/123RF.com

Spis treści:

Kiedy siać słonecznik jadalny?

Słonecznik jadalny należy siać na przełomie kwietnia i maja. W tym terminie ryzyko wystąpienia przymrozków jest już wyjątkowo niskie, dzięki czemu ochronimy sadzonki przed uszkodzeniami. Dodatkowo ziemia nie będzie już zamarznięta.

Wcześniejszy termin, czyli cały kwiecień, będzie się nadawał jedynie na wysiew na rozsadę słonecznika. Później można go wysiewać prosto do gruntu.

Jak wysiewać słonecznik jadalny na rozsadę? Krok po kroku

Jeśli chcemy, aby nasz słonecznik wyrósł wyjątkowo wysoki, najprościej będzie to osiągnąć, wykonując rozsadę. Dodatkową zaletą tej metody jest pewniejszy i szybszy wzrost. W przypadku wysiewu do gruntu zawsze jest ryzyko wystąpienia niskich temperatur, na które słonecznik jest bardzo wrażliwy.

Przygotowanie rozsady słonecznika należy rozpocząć od wyboru pojemników. Najlepiej sprawdzą się te o pojemności od 300 do 500 ml. Zasypujemy je gotowym podłożem do wysiewu nasion, a następnie mocno ubijamy. W ziemi robimy okrągłe wgłębienie za pomocą palca lub końcówki ołówka na głębokość około 3 cm. Do otrzymanej dziurki wrzucamy 1 ziarno słonecznika jadalnego. Nasiono przysypujemy ziemią i uklepujemy.

jak wysiewać słonecznik Nasiona słonecznika wysiewa się zwykle na przełomie kwietnia i maja. Fot.PhilipJamesToy/CanvaPro

Rozsada słonecznika może być trzymana zarówno w domu, jak i w tunelach foliowych. Ważne, aby młode sadzonki miały dostęp do światła słonecznego, jednak nie może mieć ono bezpośredniego działania na nie. Gdy nasiona słonecznika wykiełkują, roślinki można zacząć hartować. Należy to robić na dwa tygodnie przed wsadzeniem do gruntu. W tym celu sadzonki wystawiamy na zewnątrz w ciągu dnia, a na noc chowamy je.

Po tym czasie już w maju sadzonki słonecznika będą gotowe do posadzenia do gruntu. W przypadku sadzenia ich w rzędach odległość między nimi powinna wynieść od 40 do 50 cm w rzędzie oraz od 60 do 80 cm między rzędami.

Przeczytaj również: Uroczy kwiat, który rozleje się po rabacie w wielu kolorach. Uprawa, odmiany i pielęgnacja posłonka

Pielęgnacja słonecznika jadalnego

Słonecznik najlepiej rozwinie się w glebie żyznej i bogatej w próchnicę. Podłoże do tego powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne. Jego odczyn powinien być obojętny, a pH może się wahać między 6,5 a 7,2. Stanowisko dla słonecznika powinno być w pełnym słońcu, osłonięte od silnego wiatru, który mógłby powodować łamanie się łodyg. Zadbajmy o to, aby miejsce dla kwiatu było od razu dobrze wybrane. Słoneczniki wyjątkowo źle znoszą przesadzanie i zmiany stanowiska.

Do prawidłowego wzrostu i kwitnienia słoneczniki potrzebują dużej ilości wody. Z tego powodu istotne jest regularne podlewanie ich, szczególnie w trakcie suszy. Nie należy natomiast przesadzać z ilością. Mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej przepuszczalności. Jeśli chcesz, aby słonecznik urósł nawet do 5 metrów wysokości, wykonuj też nawożenie. Aby roślina mogła wytworzyć duże kwiaty i dużą ilość jadalnych pestek, będzie potrzebowała odpowiednich odżywek. Słonecznikowy należy dostarczać przede wszystkim potasu oraz boru. Składniki uzupełniamy raz w miesiącu od czerwca do sierpnia.

kiedy siać słonecznik Słoneczniki potrzebują regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Fot.binder1/123RF.com

W przypadku wysokich odmian słonecznika warto zastosować też podpory. Bez nich będą się przewracać pod ciężarem kwiatów. Tym samym łodygi będą się łamać, a uprawa pójdzie na marne.

Słoneczniki jadalne kwitną od lipca. Od tego czasu rozwijają się i dojrzewają do października. Do zbioru będą więc gotowe już na przełomie września i października. Gotowość do spożycia można rozpoznać po zmianie koloru środka słonecznika. Z żółtej barwy stanie się on brązowy.

Aby ochronić słonecznika przed ptakami, warto na kwiat założyć siatkę. Gdy będzie już dojrzały, należy go odciąć za pomocą ostrego, zdezynfekowanego narzędzia na łączeniu kwiatu z łodygą.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Sposób na sadzenie selera korzeniowego do gruntu. Bulwy będą duże i twarde

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.