Porady ogrodnicze

Kwitnie zjawiskowo przez całe lato. Jak uprawiać tamaryszek francuski?

Tamaryszek francuski jest jednym z najpiękniejszych krzewów na świecie i nie można temu zaprzeczyć. Jego różowe urokliwe kwiatostany są niezwykle efektowne, a najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Uprawa rośliny jest stosunkowo prosta, a sam krzew nie ma żadnych szczegółowych wymagań. Podpowiadamy, jak pielęgnować tamaryszek francuski by cieszyć się bujnym kwitnieniem przez całe lato.

Kwitnie zjawiskowo przez całe lato. Jak uprawiać tamaryszek francuski?
Dużą popularność tamaryszek francuski zawdzięcza efektownym kwiatostanom. Fot.123RF.com

Spis treści:

Tamaryszek francuski – charakterystyka

Tamaryszek francuski to krzew liściasty pochodzący z rodziny tamaryszkowatych. W środowisku naturalnym występuje na zachodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego – we Włoszech, Francji i Hiszpanii, gdzie osiąga aż 6-10 m wysokości. Dziś jest on uprawiany w wielu krajach świata, w tym w Polsce. W naszym kraju tamaryszek francuski dorasta do 2-3 m wysokości i 1,5 m szerokości. Pokrój rośliny jest zazwyczaj nieregularny. Często wytwarza krótki, nieforemny pień, z którego wyrastają liczne, cienkie, wyprostowane i rózgowate pędy. Młode przyrosty są początkowo zielone, z czasem drewnieją i pokrywają się brązową korą.       

Liście tamaryszka francuskiego są bardzo wąskie, lancetowate i łuskowato ułożone na pędach. Są zielone lub szarozielone, natomiast jesienią zżółkną i opadają. Od czerwca do sierpnia pędy tamaryszka francuskiego pokrywają tysiące drobnych różowych kwiatów zebranych w wiechowate kwiatostany o długości od 3 do 5 cm. Kwiaty wyrastają na końcach tegorocznych pędów, są zbudowane z 5 płatków, a po przekwitnięciu opadają. Ponadto tamaryszek francuski jest rośliną miododajną, która skutecznie przywabia do ogrodu pszczoły.    

Tamaryszek francuski – uprawa i pielęgnacja

Tamaryszek francuski ma stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe. Jest odporny na suszę, zasolenie gleby, a nawet zanieczyszczenia, dlatego bez problemu można sadzić go nawet w dużych miastach i aglomeracjach. Chociaż krzew nie lubi przesadzania, doskonale za to znosi cięcie.

  • Stanowisko

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju tamaryszek francuski potrzebuje stanowiska słonecznego – wtedy najobficiej kwitną. Z powodu braku dostępu do słońca roślina może marnieć, zdecydowanie gorzej kwitnie i nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Niestety nie jest całkowicie odporna na mróz, dlatego wymaga miejsc ciepłych, zacisznych, osłoniętych od mroźnych, zimowych wiatrów. 

  • Podłoże

Ten liściasty krzew urośnie właściwie na każdej glebie, ale najbardziej lubi podłoże piaszczyste, przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub zasadowym. 

  • Podlewanie i nawożenie

Dzięki głębokiemu systemu korzeniowemu tamaryszek francuski jest odporny na suszę. Jedynie przy długo utrzymujących się upałach bez deszczu należy podać mu wodę. Warto jednak pamiętać, że najlepszą porą na nawadnianie rośliny jest poranek lub wieczór. Podlewanie w porach południowych może doprowadzić do wypalenia przypadkowo zwilżonych części krzewu. Nawożenie rośliny nie jest konieczne. 

  • Przycinanie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym tamaryszka francuskiego jest coroczne przycinanie krzewu, które przeprowadza się zazwyczaj wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Zbyt mocno rozrośnięte pędy przycina się wtedy nawet o 2/3 długości, natomiast krótsze skraca się o połowę. Należy usunąć również wszystkie pędy uszkodzone, wiotkie i wrastające do wnętrza korony. Zabieg ten jest niezbędny dla utrzymania atrakcyjnego pokroju i obfitego kwitnienia. Pierwsze cięcie tamaryszku francuskiego wykonuje się zaraz po umieszczeniu młodych roślin w gruncie. Ponadto co 2–3 lata przeprowadza się także cięcie odmładzające, w trakcie którego usuwa się stare pędy. Dzięki temu krzew zyskuje większą odporność.

  • Rozmnażanie

Tamaryszek francuski rozmnaża się zwykle za pomocą zdrewniałych sadzonek pędowych, ponieważ krzew ma duże właściwości regeneracyjne. Pobiera się je późną jesienią lub zimą, w okresie bezlistnym. Przygotowane sadzonki należy ukorzenić w wilgotnym piasku wczesną wiosną w inspekcie lub szklarni. Dobry rezultat daje również rozmnażanie poprzez sadzonki zielone, pobrane latem. Czasami tamaryszek francuski rozmnaża się też za pomocą nasion, które wysiewa się zaraz po zbiorze.

  • Choroby i szkodniki

Posadzony w cieniu tamaryszek francuski może być bardziej podatny na choroby grzybowe i szkodniki. Najczęściej występującą chorobą krzewu jest werticilioza, która objawia się zżółknieniem pędów po jednej stronie.

TAMARYSZEK

Odpowiednia pielęgnacja tamaryszka francuskiego pozwoli cieszyć się pięknie kwitnącym krzewem przez wiele lat. Fot.123RF.com

Tamaryszek francuski – zastosowanie w ogrodzie

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju tamaryszek francuski potrzebuje dużo miejsca, dlatego doskonale sprawdzi się na dużych, wolnych przestrzeniach. Jest to roślina o różnych zastosowaniach. Świetnie nadaje się zarówno do większych ogrodów przydomowych, jak i zieleni miejskiej czy osiedlowej oraz parków. Ten liściasty krzew można sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w luźnych grupach na dużych rabatach, w szpalerach i żywopłotach. Tamaryszek francuski wykorzystywany jest nie tylko jako ozdobna roślina ogrodowa, lecz także jest niezastąpiony w rekultywacji terenów wyjątkowo suchych, wyjałowionych oraz mocno zasolonych. 

Tamaryszek francuski na pniu – hit małych ogrodów

Chociaż tamaryszek francuski to krzew liściasty, można z niego wyprowadzić drzewko. Roślina szczepiona na pniu to doskonała alternatywa dla posiadaczy małych ogrodów lub balkonów. Ten rodzaj szczepienia powstaje poprzez zaszczepienie krzewu, o atrakcyjnych walorach zdobniczych, na roślinie stanowiącej podkładkę. Dzięki temu tamaryszek nie osiąga imponujących rozmiarów, zachwyca swoim wyglądem, a jego uprawa jest stosunkowo łatwa. W okresie kwitnienia drzewko znacząco się rozrasta, przypominając wielką, puchatą kulę. Niestety na również pewne słabości, gdyż jest podatna na szkodniki i choroby, zwłaszcza grzybowe.  

Przeczytaj również: Są niepowtarzalne! Lista oryginalnych roślin do ogrodu, które warto mieć

krzewy do ogrodu Różnorodne i niepowtarzalne okazy sprawią, że nawet najmniejszy ogródek będzie prezentował się wspaniale. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.