Porady ogrodnicze

Ma minimalne wymagania, a jego lisi ogon zachwyca! Jak uprawiać asparagusy w domu?

Rodzaj asparagus liczy ponad 300 gatunków, wśród których znajdują się zarówno rośliny jadalne, lecznicze, jak i ozdobne. Wszystkie należą do rodziny liliowatych (łac. Liliaceae). Popularny szparag dostępny w sklepach spożywczych ma jednak niewiele wspólnego z rośliną doniczkową, która zachwyci cię swoim charakterystycznym pióropuszem liści.

Ma minimalne wymagania, a jego lisi ogon zachwyca! Jak uprawiać asparagusy w domu?
Asparagusy uwielbiają "kąpiele" pod prysznicem. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Asparagus – charakterystyka

Dla rozróżnienia roślin jadalnych od ozdobnych opisywanego rodzaju, odmiany doniczkowe nazywane są asparagusami, a nie szparagami.

Na rynku dostępnych jest kilka charakterystycznych, popularnych wariantów, które różnią się między sobą kilkoma cechami. Każda z nich odznacza się dużą dekoracyjnością, jednak w odrobinę inny sposób. Wszystkie mają oryginalną budowę liści, które przekształciły się w drobne, zakrzywione ciernie. To, co wygląda na drobne liście na długich łodygach, to w rzeczywistości boczne gałęzie, które ze względu na swoją postać są nazywane gałęziakami. Wszystkie asparagusy doskonale radzą sobie zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodach, a ogrodnicy cenią sobie je ze względu na wysoką dekoracyjność.

Asparagus – odmiany

  • Asparagus densiflorus wytwarza bardzo długie pędy z licznymi, jasnozielonymi, drobnymi gałęziakami. Tworzy drobne, czerwone jagody, które stanowią jego dodatkową ozdobę. To właśnie tę odmianę nazywa się często lisim ogonem, ze względu na bardzo gęsto rosnące gałęziaki i wyjątkowo długie, uginające się pędy.

  • Asparagus setaceus tworzy gęstą siatkę drobnych igiełek, które wyglądają jak delikatna mgiełka. Szerokie, rozłożyste pędy i stosunkowo luźny pokrój sprawiają, że przypomina miniaturową wersję bambusa.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Daniel Erki (@daniel_erki)

  • Asparagus crispus wyróżnia się falistym kształtem pędów i wyrastających na nich gałęziaków, co tworzy charakterystyczny, karbowany efekt. Wytwarza bardzo dużo ozdobnych, czerwonych jagód.

W zależności od odmiany asparagusy mogą mieć od 30 do 60 cm wysokości. Wytwarzają nawet kilkanaście pędów rocznie, dzięki czemu są to rośliny niezwykle praktyczne dla kwiaciarzy. Rośliny te same w sobie są bardzo ozdobne, jednakże w warunkach naturalnych również kwitną. W pomieszczeniach zdarza się to niezwykle rzadko.

Jakie stanowisko asparagusa będzie dla niego najkorzystniejsze?

Najlepsza ziemia dla asparagusa to mieszanka uniwersalna, którą powinieneś wzbogacić o glinę. Wystarczy cienki drenaż w postaci kilku centymetrów keramzytu na dnie doniczki. Przesadzanie asparagusa wykonuj raz na sezon, bez względu na porę roku. W trakcie tej czynności pamiętaj o obrywaniu nadmiernej przerośniętych kłączy, co dobrze wpłynie na rozwój twojego okazu.

Dobre stanowisko asparagusa jest bardzo nasłonecznione, ale ze światłem rozproszonym. Jako rośliny doniczkowe, asparagusy dobrze rosną w temperaturze od 18 do 20st.C. Ich rozwój zostaje zahamowany, kiedy temperatura spadnie do 15 st.C.

Ze względu na dużą rozłożystość liści, asparagus lubi mieć wokół siebie sporą przestrzeń, dlatego rozważ ustawienie go na stojaku. Jeśli jesteś właścicielem tarasu, latem wystaw go na zewnątrz, pamiętając, by nie było w nim zbyt dużych przeciągów. Asparagusy pięknie prezentują się również w wiszących doniczkach.

Jeśli chcesz uzyskać piękne rośliny w zaciszu domowym, zdecyduj się na rozmnażanie asparagusa z nasion. Stosunkowo szybko kiełkuje, a rośliny z nasion lepiej radzą sobie w doniczkach i mają zgrabniejszy pokrój, niż te tworzone w procesie rozmnażania wegetatywnego.

Jak wygląda pielęgnacja asparagusów?

Jako roślina ozdobna doniczkowa, asparagus nie należy do grupy bardzo wymagającej. Pamiętaj o obserwacji i o kontroli wilgotności oraz temperatury, dzięki czemu unikniesz kłopotów związanych z uprawą asparagusa.

  • Rośliny te lubią mieć stale wilgotne podłoże, dlatego podlewanie asparagusa wykonuj stosunkowo często, ale mało obficie. Nie lubi stać w wodzie, jednakże równie źle znosi przesuszenie korzeni, dlatego bardzo ważne jest częste kontrolowania wilgotności podłoża. Jeśli podlewanie będzie nieregularne, a roślina odczuje brak lub nadmiar wody, zacznie się gubienie liści asparagusa, czyli opadanie gałęziaków. Wszystkie odmiany warto zraszać, co pozwala na pozbycie się z powierzchni gałęziaków gromadzącego się kurzu.

  • Asparagusy lubią regularne, ale nieintensywne nawożenie. Aby odpowiednio je dokarmić, używaj nawozów płynnych mineralnych i stosuj je raz na tydzień w sezonie. W zimie nawożenie asparagusa przeprowadzaj raz w miesiącu.

  • Bardzo istotne jest również przycinanie asparagusa, a dokładniej jego żółknących gałęziaków, które w późniejszym etapie usychają. Jeśli chcesz zadbać o roślinę jeszcze lepiej, możesz co jakiś czas umyć ją pod prysznicem. Nigdy jednak nie decyduj się na jej nabłyszczanie za pomocą kwiaciarskich nabłyszczaczy liści.

Przeczytaj również: Jak kardamon wpływa na organizm?

Jakie szkodniki i choroby asparagusa są najgroźniejsze?

Asparagusy są wyjątkowo odporne na choroby, a źle reagują jedynie na kiepskie warunki uprawy. Jeśli więc twój roślina żółknie, zrzuca gałęziaki lub jego wzrost znacznie spowolnił, sprawdź, czy:

  • nie stoi w przeciągu,
  • ma odpowiednią temperaturę,
  • nie jest narażony na bezpośrednie, zbyt silne światło,
  • ma umiarkowanie wilgotną glebę.

Jeśli któreś z tych kwestii zostały zaniedbane, napraw sytuację, a szybko zobaczysz poprawę.

Jest też kilka szkodników, które interesują się asparagusami, ale wyjątkowo rzadko go atakują. Najpopularniejsze są tarczniki, które powodują żółknięcie wzdłuż termów. Usuwaj je za pomocą denaturatu, którym zmoczysz waciki.

Drugi co do popularności jest przędziorek, który objawia się charakterystycznymi pajęczynami na gałęziakach. Pojawia się, gdy wilgotność powietrza drastycznie spada i utrzymuje się przez jakiś czas. Jeśli więc zauważysz je na swojej roślinie, umyj ją pod prysznicem, usuń przędziorki szmatką i zwiększ wilgotność otoczenia. Nigdy nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ asparagusy mogą tego nie przetrwać.

Ostatnie wyjątkowo inwazyjne są mszyce, które lubią młode pędy i spodnią stronę liści.

W przypadku pojawiania się szkodników istotny jest czas reakcji. Wszystkie możesz zwalczać w podobny sposób, jednak jeśli zauważysz, że jest ich bardzo dużo, to często może się okazać, że roślinę możesz spisać na straty. Oczywiście możesz spróbować insektycydów dedykowanych asparagusom, jednakże ich wrażliwość na nie może być zbyt duża i w takim przypadku roślina i tak będzie do wyrzucenia. Ważne jest więc, abyś stale doglądał swojego asparagusa i nie bagatelizował żadnych oznak mogących wskazywać na pojawienie się na nim szkodników.

asparagus w doniczce Asparagusy moga zaszkodzic twoim pupilom. Fot.123RF.com

Oprócz tego musisz sobie zdawać sprawę z tego, że asparagusy są toksyczne dla zwierząt domowych i ludzi, a ich spożycie może powodować biegunkę i wymioty.

Jeśli chcesz, aby w twoim domu pojawiła się wyjątkowo oryginalna, stosunkowo odporna na choroby roślina, zdecyduj się na asparagusa i jego lisi ogon. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie stanowić nietuzinkową dekorację, która ubogaci przestrzeń twojego salonu czy gabinetu.

Kaktus Bożego Narodzenia. Jeden błąd i już nie zakwitnie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ma minimalne wymagania, a jego lisi ogon zachwyca! Jak uprawiać asparagusy w domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.