Spis treści:
- Tawlina jarzębolistna – charakterystyka
- Tawlina jastrzębolistna - odmiany
- Jak uprawiać tawlinę jastrzebolistną
- Tawlina jastrzebolistna - zastosowanie w ogrodzie
Tawlina jarzębolistna – charakterystyka
Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) jest rośliną z rodziny różowatych. Jest ona nazywana również sorbarią lub tawulcem. To bardzo szybko rozrastający się krzew, który rozmnaża się z wykorzystaniem podziemnych rozłóg. Docelowo osiąga ona około 2-2,5 metra wysokość. Jest uznawana za gatunek ekspansywny i inwazyjny, a jej podcinanie lub wykopywanie jeszcze bardziej zwiększa wzrost. W ciągu roku przyrasta on nawet 100 centymetrów.
Tawlina jarzębolistna ma grube, sztywne gałązki, które na początku przyjmują czerwony kolor, ale z czasem stają się zdrewniałe i brązowe. Największym atutem tej rośliny są jednak białe lub kremowe kwiaty. Są bardzo drobne, mierząc zaledwie kilka milimetrów. Wiechy składają się z kilkudziesięciu niewielkich kwiatów i całościowo osiągają nawet 30 centymetrów długości. Tawlina może być cięta i wykorzystywana jako element bukietów. Jej kwiaty są zapylane przez owady, dlatego w okresie od czerwca do sierpnia wokół krzewów pojawiają się brzęczące pszczoły. Po przekwitnięciu zamieniają się one w małe mieszki, które pełnią funkcję owoców.
Kwiatostany tawliny jarzębolistnej są bardzo efektowne. Sprawiają one wrażenie delikatnych, dużych puszków. Często wokół nich latają pszczoły i kolorowe motyle, tworząc niesamowity efekt. Kwitną one przez kilka tygodni, a w późniejszym czasie zasychają i zamieniają się w owoce. Nie rozsiewają się jednak efektywnie poprzez nasiona, rozmnażając się głównie z wykorzystaniem systemu korzeni.
Tawlina jastrzębolistna - odmiany
Istnieje kilka gatunków tawliny jarzębolistnej, a najpopularniejszym jest Sem. Cechuje się on nieco mniejszą inwazyjnością, dlatego jest często wybierany w przypadku prywatnych ogrodów. Nie tłumi innych roślin tak szybko, jak klasyczny gatunek.
Klasyczna tawlina jarzębolistna jest bardzo inwazyjna, dlatego wiele osób decyduje się na wybranie odmiany Sem. Wariant ten jest karłowaty i dorasta do maksymalnie 1,5 metra. Nie rozmnaża się on tak szybko, dlatego sprawdza się dobrze w małych ogrodach, gdzie nie ma miejsca na ogromne, rozłożyste krzewy. Liście tej rośliny rozwijają się już w marcu. Na samym początku mają one różowo-pomarańczowy kolor, ale po jakimś czasie stają się żółte. Jesienią często przebarwiają się one na bordowo. Kwiaty wyglądają tak samo jak w przypadku zwykłej tawliny jarzębolistnej. Pojawiają się one w okolicach lipca i cieszą swoim pięknym wyglądem do sierpnia.
Wyświetl ten post na Instagramie
Inna dość popularna odmiana tawliny to 'Pink Hopi' – krzew średniej wielkości, młode liście przez długi czas są zabarwione na kolory: jasno-zielony, kremowy, jasno-różowy i czerwony (aż do maja)
Przeczytaj również: Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?
Jak uprawiać tawlinę jastrzebolistną
Uprawa tawliny jest dość prosta. Roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań. Zdecydowanie najlepiej czuje się w cieniu, ale poradzi sobie także w nieco bardziej zacienionych miejscach. Jeśli chodzi o glebę, warto, by była ona żyzna i umiarkowanie wilgotna. Krzew rośnie jednak również na nieco gorszej jakościowo zimie. Odczyn w jego przypadku jest obojętny, ponieważ poradzi on sobie zarówno na zasadowej, jak i kwasowej glebie. Roślina jest bardzo odporna na działanie wysokich temperatur i brak wody. Warto jednak pamiętać, że na bardziej słonecznych stanowiskach jej liście pięknie się wybarwiają, dzięki czemu krzew staje się znacznie bardziej dekoracyjny.
Tawlina jarzębolistna jest również odporna na działanie szkodników i patogenów. Sprawdzi się więc nawet w przypadku początkujących ogrodników, którzy nie mają wprawy w uprawianiu wymagających roślin.
- Stanowisko
Miejsce posadzenia tawliny jarzębolistnej musi być odpowiednio przemyślane. Wszystko ze względu na bardzo szybkie tempo wzrostu. Z czasem krzew może przytłumić inne rośliny, dlatego sprawdza się najlepiej wszędzie tam, gdzie zależy ci na błyskawicznym zasłonięciu np. ogrodzenia z siatki. Tawlina znajduje swoje zastosowanie również w parkach.
- Sadzenie
Uprawa tawliny jarzębolistnej powinna zacząć się wczesną wiosną. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy roślina jest jeszcze uśpiona i nie zdążyła wypuścić pąków. W innym przypadku trzeba poczekać na jesień, aż jej funkcje życiowe znów zwolnią. Tuż po posadzeniu tawliny należy ją obficie podlać. Na ogół nie trzeba okrywać tej rośliny na zimę ponieważ jest ona odporna na działanie niskich temperatur.
- Przycinanie
Tawlina jarzębolistna ma bardzo ważną zaletę. Nie wymaga ona stosowania oprysków i innych środków ochrony roślin ze względu na fakt, że bardzo rzadko atakują ją szkodniki czy choroby. Uprawa tego gatunku wiąże się jednak z koniecznością kontrolowania jego przyrostu. Najlepiej odpowiednio przygotować teren, zabezpieczając rabatę głęboko wkopanym murkiem. W ten sposób podziemne rozłogi nie będą przesuwać się na dalsze obszary w ogrodzie. Nie należy często przycinać korzeni i pędów tawliny, ponieważ wówczas rozmnaża się ona jeszcze szybciej.
Raz w roku należy jednak pozbyć się przyrośniętych fragmentów oraz tych gałęzi, które są stare i obumarłe. Warto to robić zimą, na długo przed pojawieniem się pierwszych pąków. Warto jednak pamiętać, że tawlina jarzębolistna powraca do życia stosunkowo wcześnie.
- Rozmnażanie
Jeśli chcesz samodzielnie rozmnożyć tawlinę jarzębolistną, należy wykonać sadzonki zielne lub korzeniowe z fragmentów pobranych latem. To dobry sposób w sytuacji, gdy planujesz przenieść krzew z jednego ogrodu do drugiego. Przed posadzeniem tawliny trzeba jednak odpowiednio zaplanować jej lokalizację. Warto wcześniej ogrodzić rabatę głęboko wkopanym murkiem, by ułatwić sobie kontrolę jej przyrostu w późniejszym czasie.
Tawlina jastrzebolistna - zastosowanie w ogrodzie
Tawlina jarzębolistna sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie zarośnięcie danego terenu. Z tego powodu są one stosowane w celu chronienia gleby, na przykład na skarpach i w innych miejscach, w których jest ona narażona na wymywanie i osuwanie. Spisze się doskonale również jako przykrycie ogrodzenia czy nieestetycznych konstrukcji na posesji. Jest to bowiem krzew wysoki. Ze względu na wysoką odporność na mróz, zanieczyszczenia powietrza i choroby sprawdza się on doskonale w warunkach miejskich. Z tego powodu tawlina często pojawia się na osiedlach czy w parkach. Pozwala również na ukrycie nieestetycznej infrastruktury, która często pojawia się w miastach. Latem tworzy piękny efekt, a jesienią przybiera niesamowite kolory liści.
Tawlina doskonale komponuje się z ogrodami urządzonymi w stylu naturalistycznym. Można ją sadzić w pojedynkę lub w grupach, mając na uwadze, że każdy krzew rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. Aby ograniczyć rozwój tawliny, warto umieścić ją w donicy. Wówczas sprawdzi się ona świetnie np. na balkonach i tarasach. Nie trzeba chować jej na zimę, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Źródło: Deccoria.pl
Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 04.10.2021
Przeczytaj również: Choroby rododendronów – postaw na naturalne opryski i nawozy. Jak pobudzić rododendrona do wzrostu?