Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Możesz mieć hortensje za darmo. Prosty sposób na rozmnożenie hortensji latem

Hortensje to uwielbiane przez ogrodników krzewy. Pięknie się rozrastają i zachwycają kwiatami praktycznie przez cały sezon. W ogrodach robią wrażenie szczególnie w postaci rozległych szpalerów. Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzenie na sadzonkach jest zadbanie o nie samodzielnie. Z tego powodu podpowiadamy, jak rozmnażać hortensje, aby cieszyć się zdrowymi i szybko rozwijającymi się krzewami.

Możesz mieć hortensje za darmo. Prosty sposób na rozmnożenie hortensji latem
Na sadzonki najlepiej wybrać silne, ale niekwitnące wierzchołkowe pędy hortensji. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Rozmnażanie hortensji nie jest trudnym zadaniem – wystarczy pamiętać o kilku zasadach i uzbroić się w cierpliwość. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzić na sadzonkach i cieszyć się pięknymi krzewami, które wyhodowaliśmy własnoręcznie.

Kiedy najlepiej pobierać sadzonki hortensji? Które pędy się nadają?

Półzdrewniałe sadzonki hortensji można pobierać praktycznie przez całe lato. Od czerwca do sierpnia zauważymy na krzewach młode, tegoroczne przyrosty, które idealnie nadają się do rozmnażania. Należy jednak pamiętać, że po pobraniu pędy będą potrzebowały sporo czasu na wykształcenie korzeni, przez co w ziemi będzie można je umieścić dopiero w kolejnym sezonie.

Na sadzonki najlepiej wybrać silne, ale niekwitnące wierzchołkowe pędy hortensji. Najczęściej znajdują się poniżej kwiatów. Wystarczy obciąć je za pomocą czystego i zdezynfekowanego sekatora. Sadzonki powinny mieć ok. 10-15 cm długości oraz węzeł u podstawy. Pozostawiamy liście u góry i usuwamy jedynie te z dolnej części. Tak przygotowane możemy umieścić w ukorzeniaczu.

Przeczytaj również: Rozmnażanie hortensji. 5 sposobów na więcej zjawiskowych kwiatów w ogrodzie

Jak rozmnażać hortensje latem?

Do rozmnażania hortensji potrzebne będą skrzynki albo pojemniki o pojemności przynajmniej 1 litra. Ważne, aby miały otwory w dnie, które będą umożliwiały odpowiedni drenaż nadmiaru wody. Wypełniamy je odpowiednio przygotowanym podłożem.

Hortensja wymaga kwaśnego odczynu ziemi i stosunkowo luźnego podłoża, przez co pojemniki najlepiej jest wypełnić mieszanką torfu i piasku w proporcjach 2:1. Grunt można dodatkowo rozluźnić np. perlitem. Jeśli nie chcemy zbyt często przejmować się podlewaniem, możemy wzbogacić ziemię o hydrożel.

Wypełniamy pojemniki podłożem, a następnie wykopujemy w nich niewielkie dołki, o głębokości ok. 3-4 cm. To w nich umieszczamy sadzonki i przysypujemy ziemią, mocno ubijając, aby były stabilne.

Pojemniki na sadzonki hortensji najlepiej jest wypełnić mieszanką torfu i piasku w proporcjach 2:1. Fot. Maryviolet/CanvaPro

Pielęgnacja młodych sadzonek hortensji

Posadzone w ukorzeniaczu sadzonki umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Ważne jest jednak to, aby nie było bezpośrednio nasłonecznione – silne promienie słońca mogą poparzyć delikatne rośliny i przyczynić się do zbyt szybkiego wysychania ziemi. Na zimę przenosimy je w chłodniejsze miejsce, w którym nie będzie panował mróz.

Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu szczególnie latem i na początku jesieni. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Ważne, aby używać do tego odstałej i miękkiej wody. Jako że hortensje są bardzo wrażliwe na zasolenie ziemi, młode sadzonki mogą źle reagować na zbyt twardą wodę.

Sprytnym trikiem, który może przyspieszyć proces ukorzeniania się, jest zadbanie o wilgotność powietrza. Możemy przykryć młode rośliny przezroczystym pojemnikiem albo nawet folią, aby zwiększyć wilgotność powietrza oraz ograniczyć przesuszanie się gleby. Należy jednak pamiętać, aby co kilka dni zdejmować na jakiś czas osłonę, ponieważ nadmiar wilgoci może powodować gnicie sadzonek i zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Sadzonki umieszczamy w gruncie dopiero na kolejny sezon. Należy zrobić to wiosną, kiedy roślinom nie będą grozić już przymrozki. Najpierw należy poświęcić czas na hartowanie młodych roślin. Przed posadzeniem należy stopniowo przyzwyczajać do warunków, które panują na zewnątrz poprzez wystawianie je na kilka godzin w ciągu dnia na zewnątrz. Należy zacząć od 8 godzin i stopniowo wydłużać ten czas. Ostatnim etapem przed posadzeniem jest pozostawianie pojemników na zewnątrz na całą noc.

Przeczytaj również: Rozmnażanie hortensji ogrodowej krok po kroku. Zamiast kupować, możesz pozyskać sadzonkę za darmo

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki zielne i zdrewniałe

W przypadku hortensji ogrodowych oraz krzewiastych sprawdzi się także rozmnażanie za pomocą sadzonek zielnych. Tutaj podobnie jak w przypadku sadzonek półzdrewniałych wybieramy pędy wierzchołkowe, które mają przynajmniej dwa węzły. Po pobraniu pędów umieszczamy je w wodzie i trzymamy w niej do momentu, aż nie wypuszczą korzeni. Ważnym aspektem jest regularne wymienianie wody na świeżą. Kiedy sadzonki wykształcą korzenie, przesadzamy je do małych donic, które powinny być wypełnione takim samym podłożem, jak w przypadku sadzonek półzdrewniałych. W gruncie umieszczamy je dopiero na jesień w kolejnym roku.

Możliwe jest również rozmnażanie hortensji poprzez sadzonki zdrewniałe – zabieg ten sprawdzi się w przypadku hortensji bukietowych oraz krzewiastych. Pędy o długości ok. 20 cm pobiera się jesienią. Powinny być ścięte ukośnie. Należy je związać w pęk i przechowywać w piasku w ciemnym i chłodnym miejscu. Sadzi się je na wiosnę w kolejnym sezonie do ukorzeniacza wypełnionego piaszczystym podłożem. Jest to jednak metoda obarczona dużym ryzykiem. Mimo że sadzonki zdrewniałe są mniej podatne na wysychanie niż inne, słabiej się przyjmują.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Surfie będą kwitły aż do jesieni. Trzymaj się 4 reguł, obsypią się morzem kwiatów

Piękna i wytrzymała. Ma nietuzinkowe kwiaty, nie boi się suszy, ślimaki jej nie znoszą

Czarna plamistość róż. Dobra metody na pozbycie się choroby i ochronę krzewów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.