Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawóz kurzy do warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jak stosować kurzak?

Hodowla kur pozwala cieszyć się nie tylko jajkami, ale także obornikiem. To cenny nawóz, który zawiera bardzo dużo składników odżywczych – zwłaszcza azotu i wapnia. Zanim jednak zastosujemy kurzak pod rośliny, musimy go przefermentować. Jak przygotować nawóz kurzy do podlewania? Co można nim zasilać? W artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Nawóz kurzy do warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jak stosować kurzak?
Rozcieńczonym nawozem kurzym możemy zasilać m.in. ogórki. Fot. tanitost/123RF.com

Spis treści:

Jak przygotować nawóz kurzy do podlewania?

Obornik to jeden z najstarszych nawozów naturalnych wykorzystywanych przez człowieka. Ze względu na źródło pochodzenia możemy wyróżnić wiele jego rodzajów, a jednym z najcenniejszych jest obornik kurzy, czyli tzw. kurzak lub kurzeniec. W porównaniu do oborników innych zwierząt zawiera dużo więcej składników odżywczych, ponieważ zazwyczaj znajduje się w nim mało wypełniającej ściółki.

Kurzeniec jest bogatym źródłem azotu (2-4%), wapnia (2-6%), fosforu (1-3%), potasu (1-2%) oraz wielu mikroelementów. Konkretny skład nawozu kurzego w dużej mierze zależy jednak od tego, czym żywiony jest drób. Jeśli dieta kur jest bogata w białko i świeżą trawę, kurzak będzie zawierał więcej azotu. Ze względu na wysokie stężenie składników odżywczych obornik ten nie może być stosowany bezpośrednio pod rośliny – istnieje bowiem ryzyko ich „spalenia”, czyli po prostu przenawożenia.

Kurzeniec przed zastosowaniem trzeba przefermentować. W ten sposób otrzymamy płynną gnojówkę, której wykorzystywanie będzie bezpieczne dla roślin. Jak przygotować nawóz kurzy do podlewania?

  • Do wiadra wrzucamy ok. 2 kg świeżego obornika kurzego. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, zamiennie możemy użyć 1 kg granulowanego kurzaka ze sklepu ogrodniczego.

  • Zalewamy 10 l wody i odstawiamy na kilka dni. Codziennie mieszamy, czekając, aż mieszanka przestanie się pienić.

  • Roztwór rozcieńczamy w stosunku 1:10 (1 część nawozu na 10 części wody). Jeżeli będziemy zasilać nim młode rośliny, możemy zastosować jeszcze większe rozcieńczenie (1:15 lub 1:20).

Granulowany kurzak można przefermentować podobnie jak świeży, aby otrzymać płynny nawóz. Granulowany kurzak można przefermentować podobnie jak świeży, aby otrzymać płynny nawóz. Fot. andreaobzerova/123RF.com

Przeczytaj również: Wymieszaj z wodą i podlej truskawki. Zbierzesz pełne kosze dużych i smacznych owoców

Jak stosować nawóz kurzy w ogrodzie?

Nawóz kurzy zawiera dużo azotu i wapnia, co sprawia, że doskonale nadaje się do nawożenia pomidorów. Pierwszy raz możemy go zastosować na 3-4 tygodnie po posadzeniu pomidorów na miejscu stałym, stosując rozcieńczenie 1:20. Na dalszych etapach wzrostu rozrośnięte krzaczki możemy zasilać gnojówką z kurzaka o wyższym stężeniu (rozcieńczenie 1:10).

Nawozem kurzym możemy dokarmiać również inne rośliny w warzywniku, m.in. ogórki, paprykę, bakłażany, sałaty, pory, ziemniaki i kapustę. Zastosujemy go także do drzew i krzewów owocowych, np. jabłoni, grusz, wiśni, śliw, malin, jeżyn, agrestu i porzeczek. Uważajmy jednak na nawożenie kurzakiem wybitnie kwasolubnych roślin (borówki amerykańskiej czy żurawiny), ponieważ podnosi on pH gleby.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nawożenie rozsady pomidora. Odżywka na mocne korzenie, solidne i zdrowe łodygi

Naturalne nawozy do piwonii. Jak stosować, żeby krzewy długo i obficie kwitły?

4 naturalne odżywki do ogórków. Zacznij stosować, gdy pojawią się pierwsze liście

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.