Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niebezpieczne niebieskie granulki – specjaliści alarmują. Trują i zabijają nie tylko ślimaki

Ślimaki to zmora niejednego ogrodnika. Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które pozwolą nam raz na zawsze pozbyć się tych szkodników z ogrodu. Do najpopularniejszych z nich należą tzw. niebieskie granulki. Okazuje się jednak, że zawierają silnie toksyczną substancję, która zabija nie tylko ślimaki, lecz także… naszych domowych czworonogów.   

Niebezpieczne niebieskie granulki – specjaliści alarmują. Trują i zabijają nie tylko ślimaki
Niebieskie granulki to najpopularniejsza trutka na ślimaki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Niebieskie granulki na zwalczanie ślimaków  

Ślimaki sieją prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Obgryzają zarówno liście, jak i korzenie roślin, doprowadzając w ten sposób do zniszczenia całych upraw. Na szczęście w sklepach ogrodniczych nie brakuje specjalistycznych preparatów, które pomogą pozbyć się szkodników. Wielu ogrodników często sięga po trutkę na ślimaki, która ma postać niewielkich, niebieskich granulek. Rozsypuje się je wzdłuż ogrodzenia, tworząc skuteczną barierę dla tych uprzykrzających życie pasożytów. Co więcej, taką trutkę można rozsypać wokół rabat, grządek czy nasadzeń, jednak należy to zrobić z dala od roślin.      

Niebieskie granulki wabią ślimaki kolorem i zapachem. Po ich zjedzeniu szkodniki szybko umierają. Czy niebieskie granulki są szkodliwe? Okazuje się, że popularna trutka zabija nie tylko ślimaki. Preparat ten wnika do gleby i przenika do upraw, a przy tym jest silnie trujący dla zwierząt oraz ludzi. Wszystko za sprawą metaldehydu.        

Co to jest metaldehyd i jak działa?

Jak już wyjaśniliśmy, popularne niebieskie granulki na zwalczanie ślimaków mają w swoim składzie silną truciznę – metaldehyd. Jest to substancja z grupy pochodnych aldehydu octowego, która jest stosowana w środkach ślimakobójczych.

Niestety niebieskie granulki są atrakcyjne nie tylko dla ślimaków, lecz także dla naszych psów czy kotów, które próbują wszystkiego, co napotkają na swej drodze. Zawarty w nich metaldehyd zatruwa ośrodkowy układ nerwowy zwierząt, a w skrajnych przypadkach doprowadza do ich śmierci w męczarniach. Ponadto szkodzi ptakom, jeżom i innym zwierzętom, które zjadają zatrute ślimaki.    

niebieskie granulki na zwalczanie ślimaków Niebieskie granulki na zwalczanie ślimaków są też niebezpieczne dla zwierząt domowych. Fot.123RF.com

Objawy zatrucia niebieskimi kulkami

Objawy zatrucia niebieskimi granulkami na zwalczanie ślimaków występują pół godziny po spożyciu. Do najczęstszych z nich nalezą:

  • niekontrolowane skurcze mięśni,
  • niepokój,
  • stany lekowe,
  • gorączka,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • przeczulica,
  • ślinotok,
  • sinica,
  • oczopląs.

W wyniku zatrucia niebieskimi kulkami często dochodzi do niewydolności oddechowej, uszkodzenia wątroby i mózgu, a w następstwie do śmierci zwierzaka.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać sól w ogrodzie? Zastosowanie soli w ogrodzie warzywnym i na mszyce

Co zrobić, gdy pies lub kot zatruje się niebieskimi granulkami?

Zła wiadomość jest taka, że na metaldehyd nie ma antidotum. Dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie ulotki przed zakupem preparatów na szkodniki. Co więcej, na opakowaniu powinno być wyraźnie napisane, czy środek jest bezpieczny dla zwierząt domowych.

Co zrobić, gdy pies lub kot zatruje się niebieskimi granulkami? Należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Inaczej zwierzę może umrzeć. Chociaż na niebieskie granulki nie ma odtrutki, należy zastosować środki przeczyszczające i wyrównujące równowagę elektrolitową, które pomogą oczyścić organizm z toksyn. Pamiętaj, tylko szybka reakcja może uratować życie naszego czworonoga.  

Jak w naturalny sposób pozbyć się ślimaków z ogrodu?    

Aby pozbyć się ślimaków z ogrodu, wcale nie musisz sięgać po chemiczne trutki. Bezpieczniej będzie zastosować naturalne, domowe sposoby. Aby ochronić nasze rośliny przed ślimakami, warto rozsypać wokół upraw m.in. pokruszone skorupki jak, fusy po kawie, żwir, popiół lub trociny. Szkodniki te nie lubią sypkich powierzchni, więc będzie to dla nich bariera nie do przejścia. Wokół roślin możemy również rozsypać cynamon, którego zapach działa drażniąco na ślimaki.  

Kolejnym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest posadzenie roślin, które będą odstraszać szkodniki swoim zapachem. W tym przypadku dobrze sprawdzą się m.in. czosnek, cebula, majeranek, cząber, rumianek, szałwia, krwawnik czy macierzanka.   

Źródło: preventivevet.com, deccoria.pl     

Przeczytaj również: Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Na jakich krzewach żeruje? W ten sposób w mig pozbędziesz się żarłocznych larw

Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.