Spis treści:
- Kirengeszoma dłoniasta – bylina z japońskich wysp
- Uprawa kirengeszomy dłoniastej
- Gdzie sadzić kirengeszomę dłoniastą?
Kirengeszoma dłoniasta – bylina z japońskich wysp
Niewielu z nas ją kojarzy, choć roślina ta przez botaników uznawana jest za jedną z najpiękniejszych okazów do półcienia. Jako jedna z nielicznych bylin kirengeszoma dłoniasta zakwita we wrześniu, a jej okazałe, złociście żółte dzwonki przypominają woskowe świece zarówno wizualnie, jak i w dotyku. Ma ich wśród zielonych liści bez liku – w ten sposób tworzy formę, jakiej już wkrótce możesz nie spotkać nigdzie indziej, tylko w swoim ogrodzie.
W Azji, skąd pochodzi, zagrożona jest wyginięciem, dlatego sadząc ją, ratujesz gatunek i sprawiasz, że wspaniałych, dekoracyjnych roślin jest więcej. Do europejskich ogrodów kirengeszoma dłoniasta, bylina z japońskich wysp, trafiła nie tak dawno, dlatego dla wielu początkujących ogrodników wciąż pozostaje nieznana. W środowisku naturalnym porasta tereny leśne, gdzie nie wieje, sporo jest cienia, a słońce dociera mocno rozproszone. W uprawie przydomowej ma więcej wymagań i z pewnością pielęgnacja byliny jest bardzo szczegółowa, jednak w przypadku tej ciekawej rośliny naprawdę warto zaryzykować.
Gęste kępy rośliny tworzą wysoki, zielony dywan, nad nim rozwijają się złociste kwiaty. To idealny pierwszy plan przed żywopłotem i wypełnienie przestrzeni, gdzie ze względu na brak słońca dotychczas brakowało zieleni. Fot. zanozaru/123rf.com
Roślina wypuszcza niewielkie kłącza, jednak nie uchodzi za gatunek szczególnie ekspansywny, rozrasta się raczej w sposób kontrolowany, tworząc szerokie na metr gęsto ulistnione plamy, na których rozwijają się efektowne, zwisające kwiaty. Podpowiadamy, gdzie sadzić kirengeszomę dłoniastą i dlaczego idealnie sprawdzi się na rabaty rozmieszczone pod sosnowym parasolem.
Przeczytaj również: Pokrywa rabaty błękitem i fioletem. Co zrobić, żeby żeniszek kwitł do przymrozków?
Uprawa kirengeszomy dłoniastej
Krzaczasta bylina w dobrych warunkach potrafi dorastać do 80 cm wysokości, dzięki czemu pięknie wypełnia ogrodowe rabaty. Na długich, wyprostowanych pędach w odcieniu od ciemnej, połyskującej w słońcu czerwieni po smolistą czerń rosną gęste, klapowane liście. Widziana z daleka kirengoszoma przypomina trochę klona palmowego, choć niektórzy kształt jej ulistnienia porównują również do dębu amerykańskiego. Botanicznie roślina ta powiązana jest z rodziną hortensjowatych, a na liście gatunków pokrewnych znajdziesz m.in.:
- hortensję krzewiastą,
- hortensję bukietową,
- hortensję ogrodową,
- jaśminowiec wonny,
- żylistek szorstki,
- żylistek wysmukły.
Kwitnące kępy o charakterystycznym, wzniesionym i parasolowatym pokroju będą wspaniałą dekoracją twojego ogrodu. Najpiękniej urosną tam, gdzie dochodzi mniej światła, a warunki przypominają te z azjatyckiego lasu. Jeśli zdołasz zapewnić roślinie chłód, wilgoć i ochronę przed wiatrem, szeroko rozpostrze ulistnione pędy i naturalnie okryje wyznaczoną dla niej przestrzeń na cienistej rabacie.
Jeśli chcesz cieszyć się pełnią urody kirengeszomy, musisz poznać jej potrzeby. Stanowisko zaciszne, osłonięte przed słońcem, wiatrem, w którym z łatwością utrzymasz stale wilgotne podłoże, stworzy dla rośliny warunki idealne. Jednak i w półcieniu odpowiednio pielęgnowana pokaże, co potrafi. Dlaczego uprawa kirengeszomy dłoniastej wymaga tak dużej ostrożności przy dobieraniu miejsca i ekspozycji na słońce? Japońska, leśna bylina jest na nie szczególnie wrażliwa, a gorące promienie padające bezpośrednio na liście mogą prowadzić do ich całkowitego poparzenia. Dlatego właśnie roślina musi trafić do cienia.
Czego jeszcze z pewnością kirengeszoma dłoniasta nie zniesie? Są to:
- gleby wapienne,
- gleby gipsowe,
- gleby zasolowe,
- obornik w podłożu.
Rezygnacja z obornika może zaskakiwać, ponieważ produkt ten uważany jest w uprawie wielu kwitnących roślin ozdobnych za szczególnie pożądany. Jednak w przypadku kirengeszomii trzeba zupełnie z niego zrezygnować. Alternatywą przy nawożeniu może być dobrze przerobiony kompost, pomoże poprawić strukturę gleby i utrzymać optymalny, stały poziom wilgoci. Jeśli chcesz, aby roślina wydłużała swoje zwieszające pędy i wypuszczała dziesiątki złociście żółtych kwiatów, przygotuj jej podłoże przepuszczalne, żyzne, próchnicze i ubogie w wapń.
Z pewnością cię to zdziwi, ale sprzyja jej środowisko dość tłoczne, gdzie w glebie sporo jest poprzerastanych korzeni.
W uprawie kirengeszomy dłoniastej ważne jest też:
- umiejętne podlewanie – na stanowisku o stale wilgotnej glebie nie musisz podawać roślinie wody, ale w upalne lato, gdy temperatury utrzymują się stale powyżej 30°C, warto sprawdzać, czy jej nie potrzebuje;
- ochronne ściółkowanie – ściółkowanie odpowiednio dobranym materiałem np. suchymi liśćmi, igliwiem czy przekompostowaną korą pozwoli zatrzymać w glebie wilgoć oraz zachować kwaśne pH podłoża;
- zimowe okrywanie – roślina wykazuje dużą mrozoodporność, dlatego z powodzeniem zimuje w miejscu posadzenia, jednak sytuacja zmienia się drastycznie, gdy bylina zdąży już wypuścić młode pędy na wiosnę, a ich wytrzymałość sprawdzają późnowiosenne przymrozki; po ich wystąpieniu regeneruje się wprawdzie dość szybko, jeśli jednak na ten czas dobrze jej nie okryjesz, najpewniej będziesz mógł zapomnieć o barwnym kwitnieniu.
Gdzie sadzić kirengeszomę dłoniastą?
Ze względu na specyficzne środowisko potrzebne roślinie kirengeszomę dłoniastą warto posadzić w ogrodzie leśnym lub w niedalekiej odległości np. od małego lasku sosnowego. Wyższe drzewa iglaste zapewnią jej parasol ochronny przed ostrzejszymi promieniami słonecznymi. Zadbają też o optymalne warunki glebowe, dzięki czemu bylina będzie dobrze się rozrastać, tworząc malownicze, zielone kępy udekorowane w sierpniu i wrześniu słonecznymi dzwoneczkami.
Jeszcze zanim rozwinie złociste kwiaty kirengeszoma wygląda bardzo atrakcyjnie, obsypana zielonymi koralami. Fot. zanozaru/123rf.com
Gdzie sadzić kirengeszomę dłoniastą, aby w pełni wykorzystać potencjał tej azjatyckiej byliny? W zależności od planu wypełnienia ogrodu oraz preferowanego stylu kirengeszomę możesz sadzić pojedynczo, eksponując jej formę łukowato wyginających się pędów lub w grupach, tworząc bardziej zwarte, pełniejsze, wielkopowierzchniowe struktury ogrodowe. Ciekawie wypełni stanowiska w cieniu pod drzewami, ogrodzeniami, żywopłotami, w leśnych ogrodach i nad wodą. Pasuje do aranżacji bardzo naturalnych, gdzie rośliny przepełniają przestrzeń, rosnąc z dużą swobodą, ale równie dobrze będzie wyglądać w ogrodach w stylu japońskim, harmonijnie ułożonych i surowych.
W jakim towarzystwie na rabacie będzie jej najlepiej? Ogrodnicy podpowiadają, by ten gatunek łączyć z np.:
- trawami ozdobnymi,
- rozmaitymi gatunkami paproci,
- astrowatymi,
- funkiami,
- kolorowo zakwitającymi rodgersjami,
- barwinkiem (zastąpi trawnik tam, gdzie ten nie chce się przyjąć),
- wrzosami,
- barbulą koandońską.
W niedalekiej odległości od rabaty możesz też posadzić krzewy laurowiśni portugalskiej, wykorzystując ją jako oryginalnie prezentujący się żywopłot. Przy minimalnym wysiłku i przy pomocy tych roślin jesteś w stanie zaprojektować zacienioną część ogrodu tak, że zrobi się w niej zielono i barwnie, a żółte kwiaty kirengeszomy dłoniastej dodatkowo wprowadzą do cienia życie, przyciągając do otwierających się kolejno dzwonków najróżniejsze owady.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rośliny na jesienny skalniak. 7 bezproblemowych gatunków, które są piękne w końcówce sezonu
Trawa pampasowa w ogrodzie. Wybierz najpiękniejsze odmiany
Z wyglądu przypomina miniaturowego hiacynta, ale kwitnie wcześniej. Sadzenie i pielęgnacja puszkinii