Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pierwszorzędna mikstura na mszyce. W mig usuniesz szkodniki z kwiatów, warzyw i drzew

Mszyce, choć małe i niepozorne, wyrządzają ogromne szkody w naszych ogrodach. Można się ich pozbyć chemicznymi środkami owadobójczymi, zanim jednak po nie sięgniemy, wypróbujmy naturalną mieszankę, którą bardzo łatwo przygotujemy w domu. Oto przepis na najlepszą miksturę na mszyce.

Pierwszorzędna mikstura na mszyce. W mig usuniesz szkodniki z kwiatów, warzyw i drzew
Podpowiadamy, jak pozbyć się mszyc z jabłoni i innych roślin bez stosowania chemii. Fot. olko1975/123RF.com

Spis treści:

W jakich warunkach mszyc jest najwięcej?

W szczycie sezonu mszyce spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom. Szkodniki te na roślinach pojawiają się znienacka i tworzą ogromne kolonie. Gdy zdążą się namnożyć, stanowią duże zagrożenie dla naszych upraw. Nakłuwają łodygi i liście swymi gryząco-ssącymi aparatami gębowymi, co daje im dostęp do bogatych w składniki odżywcze soków. Zaatakowane rośliny są osłabione, oblepione spadzią i zdeformowane, a ponadto narażone na przenoszone przez mszyce choroby wirusowe.

Szkodniki te mogą mieć nawet 15 pokoleń w ciągu roku, a na dodatek często nie potrzebują do tego samców (pierwsze pokolenia są dzieworodne). W sprzyjających warunkach błyskawicznie się rozmnażają. Kiedy mszyc jest najwięcej? Zmagamy się z nimi zwłaszcza w okresach ciepłych, bezdeszczowych i bezwietrznych. Właśnie dlatego w czasie upalnego, suchego lata walka z mszycami w ogrodzie jest wyjątkowo trudna.

Mszyce występują w setkach gatunków. Niektóre z nich preferują określone rodzaje upraw, inne natomiast są mniej wybredne i mogą zaatakować prawie każdą roślinę – zarówno drzewa owocowe, jak i kwiaty, krzewy ozdobne, warzywa czy zioła. Te szkodliwe owady często obserwujemy na jabłoniach, śliwach, porzeczce, głogu, różach, hibiskusach, koperku, pomidorach, burakach, petuniach czy nasturcji.

Warto przyglądać się swoim roślinom, aby szybko zauważyć atak mszyc. Warto przyglądać się swoim roślinom, aby szybko zauważyć atak mszyc. Fot. catherinelprod/123RF.com

Przeczytaj również: Róże w ogrodzie chorują. Domowy oprysk sprawi, że liście znów się zazielenią i krzew zacznie kwitnąć

Domowa mikstura na mszyce – jak ją zrobić i stosować?

Co robić, gdy rośliny zostały zaatakowane przez mszyce? W pierwszej kolejności sięgnijmy po naturalne środki na szkodniki, które są przyjazne dla środowiska – nie zanieczyszczają wody ani gleby i są bezpieczne dla pożytecznych owadów zapylających. Działają one najskuteczniej wtedy, gdy stosujemy je przy pierwszych objawach żerowania mszyc. Do przygotowania jednego z najlepszych takich środków potrzebujemy tylko wody, szarego mydła w płynie i przypraw z kuchennej szuflady.

Jak zrobić domową miksturę na mszyce? Oto prosty przepis:

  • Do 5 l wody dodajemy po 2 kopiate łyżki czosnku granulowanego oraz mielonego chili;

  • Całość mieszamy z 1 łyżką szarego mydła w płynie;

  • Część płynu przelewamy do butelki ze spryskiwaczem, a resztę do konewki.

Jak stosować domową miksturę? Obficie spryskujemy nią rośliny zaatakowane przez mszyce. Możemy ją wykorzystać do dowolnych roślin w ogrodzie, zarówno kwiatów (np. róż), jak i warzyw czy drzew owocowych. Środek zadziała już po pierwszym zastosowaniu. Aby chronić rośliny przed kolejnym atakiem mszyc, płyn z konewki rozlewamy wokół roślin i grządek, tworząc barierę przed szkodnikami. Czynności warto powtórzyć po opadach deszczu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak ratować ogórki zaatakowane przez mączniaka rzekomego. Drożdże nie pomogą, inna mieszanka jest skuteczniejsza

Naturalny oprysk na parch jabłoni. Dużo soczystych, twardych jabłek i zdrowe drzewo

Na co choruje śliwa? Tak zwiększysz odporność drzew i będziesz mieć dużo zdrowych owoców

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.