Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny odpowiednie na cmentarz. Z tych kwiatów stworzysz piękne i trwałe kompozycje na grób

Planując stworzenie trwałego otoczenia wokół grobów bliskich, warto rozważyć kilka istotnych aspektów. Istnieją kwiaty, które doskonale nadają się na cmentarz ze względu na ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne i niskie wymagania pod względem podlewania. Możemy wybierać między tworzeniem kompozycji z żywych kwiatów na cmentarz lub umieszczaniem ich w oddzielnych donicach.

Rośliny odpowiednie na cmentarz. Z tych kwiatów stworzysz piękne i trwałe kompozycje na grób
Kwiaty właściwe do sadzenia na cmentarzu. Z tych roślin można stworzyć atrakcyjne i długotrwałe aranżacje grobów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wybierać rośliny na grób

Po pierwsze, myśląc o większych roślinach krzewiastych lub niewielkich drzewach, warto zorientować się, jakie przepisy w tej kwestii ma dany cmentarz. Wiele spośród cmentarzy – zarówno starych i zabytkowych, jak i zupełnie nowych ma jasno określone zasady, którymi należy się w tym temacie kierować. Po drugie tak jak w przypadku każdej innej kompozycji roślinnej, tak i tutaj należy gatunki dobierać w sposób odpowiedni do warunków siedliskowych. Upraszczając, można określić trzy podstawowe typy siedlisk.

1. Charakter parkowy cmentarza, zazwyczaj stare cmentarze, z wysokimi drzewami, dużym zacienieniem i zwiększoną wilgotnością gleby.

  • Rośliny jednoroczne: begonia bulwiasta, niezapominajka leśna, wilec purpurowy,
  • Byliny: barwinki, bergenia sercowata, fiołki, funkie, konwalia majowa, paprocie, pierwiosnki, runianka japońska,
  • Krzewy i pnącza: bluszcz pospolity, formy karłowe cisów, np. Summergold, mahonia pospolita, winobluszcze, trzmielina pnąca, zimozielone gatunki wiciokrzewów, różaneczniki (tylko niewielkie odmiany) i azalie.

2. Nowe cmentarze miejskie, z dużą gęstością nagrobków, niewielką ilością, najczęściej jeszcze małych drzew lub całkowitym ich brakiem, intensywnym nasłonecznieniem, glebą suchą i często piaszczystą.

  • Rośliny jednoroczne: aksamitki, gazanie, goździki, smagliczka nadmorska, osteospermum, pelargonie rabatowe, portulaka wielkokwiatowa, starce, werbeny.
  • Byliny: czyściec wełnisty, gęsiówka alpejska, goździki, krwawniki, gipsówka, macierzanka piaskowa, rojniki, rozchodniki, smagliczki.
  • Krzewy: jałowiec pospolity oraz większość odmian jałowca płożącego, pośredniego i sabińskiego, róże (tak zwane dzikie): pomarszczona, rdzawa, kutnerowata, gęstokolczasta oraz niskie odmiany kosodrzewiny i sosny bośniackiej.

3. Miejsca widne, ale z wilgotną glebą, stanowiące pośredni typ siedliska pomiędzy dwoma powyższymi.

  • Rośliny jednoroczne: begonia stale kwitnąca, bratek ogrodowy, kocanki włochate, lobelia przylądkowa, niecierpki, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański,
  • Byliny: większość bylin umiarkowanej wielkości, a także ozdobne trawy, np. miskanty czy niektóre niewielkie gatunki bambusów
  • Krzewy: irgi (większość gatunków i odmian płożących), różne rabatowe, wierzby szczepione i płaczące, karłowe formy modrzewi oraz wierzb, żywotniki (odmiany karłowe), niskie odmiany świerków i jodeł oraz wolno rosnące odmiany choiny kanadyjskiej, wrzosy.

Należy również pamiętać, aby dobierać takie rośliny, które nie zagrażają swoim szybkim wzrostem konstrukcjom nagrobków, oraz o tym, że teren wokół nagrobka, jaki mamy do wykorzystania zwykle jest niewielkich rozmiarów, ściśle określony od - do. Dlatego też musimy wybierać rośliny, których system korzeniowy jest stosunkowo płytki i mało rozległy. Szanując również sąsiednią przestrzeń zmarłego oraz stosunek wielkości nagrobka do rozmiarów obsadzanych roślin, powinniśmy decydować się na rośliny niewysokie o niezbyt szerokiej koronie.

Rośliny zimozielone na cmentarz

Stanowią symbol nieśmiertelności duszy zmarłej osoby, zdobiąc przestrzeń wokół grobu zielenią przez cały rok. Świetnie w takiej roli sprawdza się:

  • bukszpan – często też w formie niskiej obwódki lub szpaleru wzdłuż nagrobka, co pozwala złagodzić mocny, sztywny kształt prostokątnej nagrobkowej płyty, a często też stworzyć miniaturowe ogrodzenie, wydzielające teren przynależny do danego grobu.
  • barwinek - zimozielona krzewinka wytwarzająca dużo pokładających się po ziemi pędów. Dodatkową ozdobą takiej obwódki, od wiosny do lata, będą drobne niebieskie kwiatki. Tradycja stosowania barwinka w nasadzeniach przy grobach sięga średniowiecza, kiedy to roślina ta była uważana za symbol raju, wieczności i nieśmiertelności.

rośliny zimozielone na cmentarz Rośliny zimozielone to symbol nieśmiertelności duszy. Fot.123RF.com

Minaturowe formy krzewów iglastych – stanowiące tło dla innych roślin na cmentarzu. Nie muszą to być wbrew pozorom tylko tuje, ale też jałowce, cisy, kosodrzewina, miniaturowe odmiany świerka. Bluszcz pospolity, który bardzo często można spotkać szczególnie na tych zabytkowych cmentarzach gdzie swymi pędami pięknie okala nagrobki i wspina się po drzewach a oplatający inne rośliny lub rzeźby, może symbolizować trwałą, wierną pamięć o zmarłych.

Rośliny okrywowe na grób

Dobrze dobrany gatunek może zapewnić na całoroczną ozdobę na grobka, gdzie inne nasadzenia okażą się zbędne. Taką rośliną może być irga pozioma, której dodatkową ozdobą w okresie jesienno-zimowym będą drobne jaskrawoczerwone owoce, wspomniany już barwinek lub bluszcz, jałowiec płożący w odmianie 'Glauca' czy też byliny tj.funkie, które znajdziemy w różnorodnych odcieniach zieleni i żółci lub paprocie do cienistych i wilgotnych miejsc.

Drzewka na cmentarz

Doskonale podkreślające nastrój zadumy i smutku. Oczywiście posadzić możemy tylko formy karłowe, które nigdy nie wyrosną na duże drzewa. Wspaniale będzie prezentować się min. szczepiona na pniu wierzba płacząca Iwa. Roślina ta, obsypana wiosną srebrzystymi kotkami, będzie też stanowiła szczególną ozdobę grobu w okresie Świąt Wielkanocnych.

Rośliny kwitnące na grób

Posiadają ogromne znaczenie symboliczne, przede wszystkim róże, które w kulturze chrześcijańskiej mają wiele religijnych znaczeń: białe róże symbolizują miłość Matki Boskiej do Syna oraz zmartwychwstanie; czerwone róże - Mękę Pańską; kolce róż - cierpienie, grzech, koronę cierniową. Więdnące białe kwiaty róż, tak jak chyba żadne inne, zwrócą naszą uwagę na kruchość życia i przemijanie. Do nasadzeń wśród nagrobków szczególnie przydadzą się osiągające niewielkie rozmiary róże miniaturowe lub róże pnące.

Wśród roślin kwiatowych wymienić możemy również kwitnące byliny i rośliny jednoroczne. Szczególnie popularne stały się astry jesienne i chryzantemy, które kwitną jesienią i mogą zdobić groby w okresie dnia Wszystkich Świętych. Od wiosny teren wokół nagrobka może być zdobiony przez konwalie, które doskonale dadzą sobie radę w cieniu tworzonym przez krzewy i drzewa. Historia konwalii jako roślin stosowanych w nasadzeniach na cmentarzach jest już długa. W średniowieczu konwalia była traktowana jako symbol zbawienia.

rośliny kwitnące cmentarz Bratki symbolizują pamięć o zmarłym. Fot.123RF.com

Do kompozycji kwiatowych na cmentarz zdobiących groby można także włączyć rośliny cebulowe, takie jak kalle oraz lilie. W średniowieczu lilia stanowiła symbol światłości wiekuistej i odpuszczenia win. Mówiąc o kwiatach na cmentarz, nie sposób nie wspomnieć także o:

  • bratkach (niegdyś symbolizowały pamięć o zmarłych),
  • fiołkach (symbol śmierci i pokuty),
  • niezapominajkach (szczególnie silny akcent pamięci, ale także ze względu na błękitne zabarwienie kwiatów - mogą symbolizować sen wiekuisty),
  • suchołuskach, zwanych także nieśmiertelnikami.

źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 08.10.2021 roku.

Przeczytaj również: 

Jak zabezpieczyć znicze i wiązanki przed kradzieżą? Okradanie grobów jest nagminne, możesz temu zapobiec

Chryzantemy 2023 – najmodniejsze i najtrwalsze gatunki. Ile kosztują, jak o nie dbać?

Czy chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie? Czy można zabrać je do domu?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.