Porady ogrodnicze

Rozmnażanie krzewów ozdobnych przez sadzonki zdrewniałe. Jakie krzewy ozdobne rozmnażać przez sadzonki?

Zakładanie nowego ogrodu to wspaniała przygoda, ale także dość kosztowna inwestycja. Aby zagospodarować nawet małą przestrzeń, potrzeba wielu sadzonek. Na szczęście można nieco zmniejszyć wydatki, jeśli zdecydujesz się samodzielnie rozmnożyć krzewy ozdobne przez sadzonkowanie. To prosty i tani sposób na to, żeby uzyskać pełnowartościowe rośliny. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku.

Rozmnażanie krzewów ozdobnych przez sadzonki zdrewniałe. Jakie krzewy ozdobne rozmnażać przez sadzonki?
Sadzonkowanie to prosty sposób na rozmnażanie krzewów. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest sadzonkowanie?

Sadzonkowanie to jeden z najprostszych i najmniej wymagających sposobów na rozmnażanie krzewów. Jednak aby doczekać się nowych sadzonek, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zanim rośliny będą gotowe do wsadzenia do gruntu, musi upłynąć sporo czasu.  

Sadzonkowanie polega na pobraniu zdrewniałych części od roślin, które zrzucają liście na zimę i łatwo się regenerują. Następnie umieszcza się je w wilgotnej ziemi i pozostawia na minimum rok. W tym czasie należy dbać o to, aby podłoże było lekko mokre, ale nie błotniste. Ponadto istotne jest, aby temperatura otoczenia nie spadała poniżej 0°C.

Rośliny można sadzonkować w doniczkach i przechowywać np. w szklarni lub w innym jasnym miejscu. Jednak nowe pędy można wsadzać także prosto do gruntu na wybrane stanowisko. Należy tylko pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć sadzonki przed mrozem.

 • Jak rozmnażać krzewy ozdobne przez sadzonki zdrewniałe — krok po kroku

Do rozmnażania krzewów ozdobnych przez sadzonkowanie są potrzebne tegoroczne pędy, które zakończyły już swój wzrost. Rozpoznasz je po tym, że są proste i mają świeżą korę, niewybarwioną jak pozostałe gałązki.

 • Taki pęd odetnij przy przewodniku lub przy starej części gałązki.
 • Następnie usuń miękki wierzchołek, tnąc go pod skosem nad pąkiem wierzchołkowym.
 • Na koniec skróć pęd na długość 15-20 cm pod pąkiem.

Dobrze przygotowana sadzonka powinna mieć co najmniej 3 pąki. To właśnie z nich wyrosną nowe korzenie i roślina będzie mogła się ukorzenić.

Tak przygotowany pęd:

 • zanurz w ukorzeniaczu — taki preparat zawiera składniki, które wspomagają rozwój korzeni. Ponadto pomagają one zapobiec wnikaniu bakterii i grzybów w głąb młodych pędów. Używanie tego środka nie jest konieczne, aby sadzonkowanie się udało, jednak warto to zrobić;

 • wypełnij doniczki mieszanką ziemi i piasku. Jeśli chcesz włożyć pędy do ogrodu na rabatę, przekop wybrane miejsce, aby podłoże było pulchne. Zwilż glebę wodą;

 • włóż pędy do pojemników lub do ziemi, tak aby nad podłożem pozostało maks. ½ ich długości.

Sadzonki w doniczkach potrzebują odpowiedniego umiejscowienia. Fot. 123RF.com

Jeśli przygotowujesz sadzonki w doniczkach, umieść pojemniki w jasnym miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C. Dobrze się sprawdzą: nieogrzewana szklarnia, garaż, inspekt, a nawet piwnica czy strych. Należy zadbać, aby podłoże było stale wilgotne, jednak nie mokre. Dzięki temu w ziemi nie zaczną się rozwijać grzyby i bakterie.

Natomiast jeśli zamierzasz umieścić pędy bezpośrednio w ziemi, przygotuj liście i gałązki iglaste do okrycia. Po włożeniu sadzonek do podłoża obłóż je wspomnianą ściółką. Dobrze sprawdzi się także agrowłóknina. Taka okrywa zatrzyma ciepło w glebie, dzięki czemu korzenie będą mogły się spokojnie rozwijać. Jeśli zimą nie będzie padać przez długi czas, pamiętaj o podlewaniu. Jest to szczególnie ważne, gdy temperatury są bardzo ujemne. W takich warunkach rośliny są podatne na tzw. suszę fizjologiczną.

Jakie krzewy można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe?

Sadzonkowanie wydaje ci się proste, więc myślisz o tym, żeby rozmnożyć tak wszystkie krzewy w ogrodzie? Uważaj. Nie każdy gatunek się do tego nadaje. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim w przypadku roślin, które mają wysoką zdolność do regeneracji. Do tego grona można zaliczyć m.in.:

 • agrest,
 • budleję Dawida,
 • hortensje bukietowe i ogrodowe,
 • forsycję,
 • dereń,
 • jaśminowca,
 • lilaki,
 • kalinę,
 • krzewuszkę,
 • morwę,
 • pięciornika,
 • pęcherznicę kalinolistną,
 • porzeczki,
 • śnieguliczkę,
 • tamaryszek,
 • tawułę,
 • żylistek,
 • wierzbę.

Lista krzewów jest bardzo długa. Z pewnością znajdziesz na niej gatunki, które będą idealnie pasować do twojego ogrodu.

Pamiętaj, aby pobierać nowe sadzonki z roślin, które nie są uszkodzone ani nie mają oznak choroby. Okaz mateczny powinien być w 100% zdrowy. W ten sposób zwiększasz szanse na sukces.

 • Jakich krzewów nie rozmnażać przez sadzonkowanie?

Niestety nie wszystkie rośliny nadają się do rozmnażania przez sadzonkowanie. Korzeni nie puszczają pędy pobrane m.in. z berberysu, ostrokrzewu czy z głogu. Te gatunki mają dość twarde drewno. To sprawia, że zanim puszczą korzenie, zdążą wyschnąć.

Kiedy pobierać sadzonki zdrewniałe?

Aby rozmnażanie przez sadzonkowanie zakończyło się sukcesem, zwróć uwagę na to, kiedy pobierasz młode pędy. Najlepiej robić to w okresie, gdy krzewy zrzucą liście. Wtedy łatwo można zobaczyć, które części gałęzi są nowe i nadają się do rozmnażania.

Sadzonki najlepiej pobierać od października do marca, gdy jest chłodno, ale także sucho i słonecznie. W takich warunkach nie ma ryzyka, że do rośliny matecznej pod wpływem wilgoci przedostaną się bakterie i grzyby.

Pędy do rozmnażania należy najpóźniej przed tym, jak okazy rozpoczną wegetację. Potem zaczynają w nich krążyć soki, przez co mogą „płakać” po przycięciu.

Przeczytaj również: Co siać i sadzić w maju? Nie przegap ostatecznego terminu na siewy

Sadzonkowanie krzewów ozdobnych — o czym należy pamiętać?

Podczas przygotowania sadzonek ze zdrewniałych części roślin należy pamiętać o tym, żeby pobierać pędy czystym i ostrym sekatorem. Nie należy odrywać gałązek ani obcinać ich brudnymi narzędziami. W ten sposób ryzykujesz zakażenie rośliny matecznej i młodej sadzonki grzybami lub bakteriami. W rezultacie zmniejszasz szanse na prawidłowy rozwój nowego krzewu i niszczysz stary.

Sekator najlepiej myć w roztworze wody z mydłem potasowym. Zawiera ono składniki, które wspomagają działania przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Doskonale się sprawdza nie tylko do czyszczenia sekatorów, ale także do mycia innych narzędzi, powierzchni w szklarni, a także donic czy skrzynek. Dzięki jego zastosowaniu można znacznie ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób w ogrodzie.

Pamiętaj również, aby w trakcie sezonu letniego regularnie podlewać sadzonki. Jest to istotne w przypadku okazów w doniczkach. W pojemnikach ziemia bardzo szybko wysycha.

Kiedy wiadomo, że rośliny się przyjęły?

Gdy pobierzesz pędy jesienią, na początku wiosny można często zauważyć, że pojawiły się na nich liście. Wiele osób zastanawia się, czy to oznaka, że rośliny są gotowe. Niestety nie. To tylko sygnał, że sadzonki są żywe i nadal zdolne do wytwarzania liści. Jednak, żeby dobrze się ukorzeniły, potrzebują więcej czasu.

Oznaką tego, że sadzonki mają dobrze rozwinięte korzenie, jest to, że wypuszczają nie tylko liście, ale także gałązki. Nowe przyrosty powinny mieć co najmniej kilka centymetrów. Zazwyczaj pojawiają się dopiero pod koniec lata.

Nie bój się eksperymentować i próbuj samodzielnie pozyskać nowe rośliny. To doskonały sposób na to, żeby za darmo cieszyć się nowymi, zdrowymi sadzonkami.

Przeczytaj również:

Ogród z brzozami. Jakie rośliny posadzić pod brzozami?

Najpiękniejsze letnie byliny do ogrodu. Lista roślin

Jak usunąć pień po ściętym drzewie? Mechaniczne i naturalne sposoby na pozbycie się pnia po ściętym drzewie

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozmnażanie krzewów ozdobnych przez sadzonki zdrewniałe. Jakie krzewy ozdobne rozmnażać przez sadzonki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.