Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie i pielęgnacja ciemierników w zimie. Nowe, piękne odmiany zachwycają

Ciemierniki, znane również jako "zimowe róże", są roślinami, które zimą przyciągają uwagę. Mają one niezwykłą zdolność do kwitnienia w chłodnych porach roku. W lutym, gdy wiele innych roślin jest jeszcze w stanie spoczynku, te byliny wprowadzają kolory do ogrodu. Nie wymagają wielkiej uwagi, są bardzo odporne, a ich żywotność sięga nawet dziesięciu lat. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić ciemierniki, jakie odmiany warto wybrać oraz jak je pielęgnować zimą.  

Sadzenie i pielęgnacja ciemierników w zimie. Nowe, piękne odmiany zachwycają
Ciemierniki z powodzeniem można sadzić w zimie, gdy ziemia nie jest zmarznięta. Fot. pstedrak/123RF

Spis treści: 

Kiedy można sadzić ciemierniki? 

Najlepszym czasem na sadzenie ciemierników jest jesień lub wczesna wiosna. Jednak zimą również można sadzić te rośliny, pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta. Sadzenie w okresie zimowym pozwala roślinie szybciej zaaklimatyzować się w nowym miejscu, a pierwsze kwiaty mogą pojawić się już wkrótce po posadzeniu. Ciemiernika trzeba sadzić od razu w docelowym, dobrze przemyślanym miejscu, bo roślina bardzo źle znosi przesadzanie.  

Przy sadzeniu trzeba zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego stanowiska. Ciemierniki preferują miejsca półcieniste lub cieniste, o żyznej, przepuszczalnej glebie. Należy unikać terenów podmokłych, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni. Warto posadzić bylinę tak, by była osłonięta od wiatru przez płoty czy wyższe rośliny.  

Ciemierniki występują w wielu odmianach, kolory mają zachwycające. Fot.floversandclassical/ MRGajowy3/CanvaPro

Ciekawe odmiany ciemierników 

Ciemierniki występują w wielu odmianach, które zachwycają różnorodnością kolorów i kształtów kwiatów. Oto kilka wartych uwagi odmian: 

  • Ciemiernik biały (Helleborus niger) – klasyczna odmiana o śnieżno-białych kwiatach z delikatnym żółtym środkiem. To jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian. 
  • Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) – dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, od pastelowego różu po intensywny burgund. 
  • 'Double Ellen' – odmiana o pełnych kwiatach w odcieniach różu, bieli i zieleni, która wyróżnia się dekoracyjnością. 
  • Ciemiernik żółty (Helleborus x hybridus) – unikalna odmiana o jasnożółtych kwiatach, idealna do rozświetlania ciemnych zakątków ogrodu. 
  • Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) - ciekawa krzyżówka o kwiatach białych, żółtych, purpurowych, różowych i bordowych. Kwiaty tej odmiany bywają też nakrapiane lub wielobarwne. 
  • Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) - ma kwiaty białe z czerwonymi obródkami, dorasta do pół metra wysokości i wydziela ostry zapach. 

Powyższy wybór pozwala na skomponowanie zimowego ogrodu tak, by mienił się barwami. Pomoże to nam przetrwać do wyczekiwanej wiosny.  

Przeczytaj również: Kwitną mimo mrozów. Jak pielęgnować ciemierniki, by długo kwitły?

Jak pielęgnować ciemierniki w zimie, by długo kwitły? 

Aby "zimowe róże” kwitły długo i obficie, trzeba się o nie zatroszczyć. Szczególnie ważna jest pielęgnacja ciemierników zimą, kiedy pogoda bywa bardzo zmienna. Mimo że to pancerne i odporne rośliny, warto poświęcić im w chłodne miesiące więcej uwagi. Do podstawowych zabiegów zimowych należy:  

  • Usuwanie zwiędłych liści

Regularne usuwanie starych i uszkodzonych liści zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i poprawia wygląd rośliny. Jest to szczególnie ważne, kiedy zima jest wilgotna, co sprzyja rozwojowi grzybów.  

  • Ochrona przed mrozem 

Młode rośliny można okryć warstwą ściółki z kory lub słomy, aby zabezpieczyć je przed ekstremalnymi temperaturami. 

  • Podlewanie 

Zimy bywają suche, dlatego w okresach bez opadów warto umiarkowanie podlewać ciemierniki, aby zapobiec przesuszaniu gleby. 

Zimą ciermieniki wymagają pielęgnacji. Regularne usuwanie starych liści to podstawa. Fot. billyshimo/123RF.com

  • Odwadnianie

Ten problem pojawia się szczególnie, kiedy warstwa śniegu przykrywająca glebę zaczyna powoli topnieć. Nie można wtedy dopuścić, aby korzenie ciemiernika stały w wodzie, warto jej zrobić odpływ, by spłynęła na ścieżkę lub w inne miejsca.  

  • Ochrona przed śniegiem

Mocne opady śniegu mogą uszkodzić kwiaty ciemiernika. Jeśli więc prognoza pogody przewiduje śnieżyce, można na ich czas okryć roślinę doniczką, którą od razu po opadach należy ściągnąć.  

Przekwitłe czy zniszczone kwiaty ciemiernika najlepiej od razu usuwać. To sprowokuje roślinę do wypuszczenia kolejnych pąków.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Te rośliny trzeba mieć w ogrodzie. Piękne, oryginalne i różnorodne - wybór ogrodnika

Styczeń to najlepszy czas na cięcie drzew, które płaczą. Jak przyciąć klon, żeby bujnie rósł?

Kuliste pąki w kolorze błękitu nieba. Siew i uprawa gilii główkowej

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.