Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wierzby ozdobne - ciekawe gatunki, uprawa, przycinanie, błędy w uprawie

Wierzby ozdobne to rośliny łatwe w uprawie, a nadają wyjątkowego wyglądu ogródkom. Zróżnicowanie gatunkowe jest duże, dzięki czemu można wybrać wierzbę, która będzie odpowiadać konkretnym upodobaniom. Czym charakteryzują się wierzby ozdobne, jakie ciekawe gatunki można wyróżnić i jakie mają wymagania uprawowe?

Wierzby ozdobne - ciekawe gatunki, uprawa, przycinanie, błędy w uprawie
Wierzba może być piękną ozdobą przy domu. Jej uprawa jest naprawdę łatwa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wierzby ozdobne – charakterystyka

Wierzba to roślina, która rośnie na całym świecie, a w strefie umiarkowanej jej występowanie jest najbardziej zróżnicowane. Ma aż około 450 różnych gatunków na całym świecie, jednak w Polsce możemy spotkać tylko około 30 z nich. Rodzaje wierzb bardzo łatwo łączą się ze sobą, przez co wiele z nich to mieszańce.

Wierzby mają charakterystyczne liście, które opadają ku ziemi, w zależności od gatunku mogą różnić się kształtem i kolorem. Są dwupienne, a ozdobne bazie to kwiatostany męskie, które ukazują się przed liśćmi.

Te rośliny są światłolubne, a w zależności od miejsca ich występowania będą lubić inne podłoże. Rozbieżność jest tak duża, że wierzby mogą rosnąć zarówno na urodzajnych ziemiach, jak i na glebach suchych, piaszczystych.

Wierzby ozdobne - ciekawe gatunki

Wierzba może być piękną ozdobą przy domu. Jej uprawa jest naprawdę łatwa, a nietuzinkowa roślina nada wyjątkowego charakteru ogrodowi.

Oto najpopularniejsze wierzby ozdobne:

  • wierzba szwajcarska;
  • wierzba japońska Hakuro Nishiki;
  • wierzba mandżurska Torturosa;
  • wierzba wiciowa;
  • wierzba purpurowa Nana;
  • wierzba żałobna;
  • wierzba płożąca.

Wierzba szwajcarska może urosnąć do około 1 metra. Roślina ma charakterystyczne owłosione gałęzie pokryte jasnymi liśćmi o filcowatej strukturze. Przed nimi można podziwiać piękne i duże bazie. Jest łatwo podatna na rdzę, czyli chorobę grzybową roślin.

Wierzba japońska Hakuro Nishiki rośnie zazwyczaj do wysokości około 1,5 metra i jest bardzo często wybieraną opcją. Jej cechą charakterystyczną są nietypowe liście. Każdy pojedynczy liść może być zielony, biały i różowy naraz!

Wierzba mandżurska Torturosa w porównaniu do poprzedników jest naprawdę wysoka. Może urastać nawet do 8 metrów wysokości. Jej liście są zielone, lancetowate i nietypowo powykręcane, co pozwala odróżnić gatunek.

Wierzba wiciowa to odmiana, która jest ozdobna, ale w naszym kraju występuje też naturalnie. Jej gałęzie tworzą wielopędowe gęste krzewy. Dorasta do 5 metrów wysokości. Wiotkie i delikatne gałęzie otaczają smukłe liście od dołu pokryte włoskami.

Wierzba purpurowa Nana rośnie do około 2 metrów i jest używana nie tylko jako ozdoba ogrodów, ale także jako podstawa wikliniarstwa. Jej pędy są długie i purpurowoczerwone pędy tworzące kulistą koronę drzewa. Młode listki wierzby purpurowej są owłosione, jednak później gubią włoski.

Wierzba żałobna to jeden z gatunków popularnych wierzb płaczących, nazywanych ze względu na płaczący pokrój. To najwyższy gatunek ze wszystkim opisanych, bo rośnie aż do 25 metrów. Roślina ma rozłożystą koronę, którą budują długie, zwisające giętkie pędy o żółtej barwie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Birgit (@garten_tante)

Wierzba płożąca, tak samo, jak wierzba wiciowa, jest krzewem. Dorasta jedynie do 1 metra wysokości. Obsadzana w małych ogrodach, donicach, a nawet na wydmach.

Wierzby ozdobne - wymagania uprawowe

Wierzby ozdobne mają bardzo zróżnicowane wymagania uprawowe. Należy jednak pamiętać, że wierzby niezależnie od gatunku to rośliny, które są bardzo łatwe w hodowli. Potrafią bardzo łatwo się przystosować do panujących warunków.

Lubią stanowiska dobrze nasłonecznione i wilgotne. Jeśli zapewnimy im takie miejsce, to wierzba ozdobna będzie się rozwijać bezproblemowo.

Do tego mrozoodporność wierzb jest bardzo wysoka, dlatego nie trzeba ich osłaniać na zimę. Mogą jednak zostać uszkodzone młodsze pędy, jednak wystarczy je przyciąć i nie wpłynie to na stan całej rośliny.

Czytaj także: Najciekawsze gatunki wierzb do małych i dużych ogrodów. Warto je mieć w ogrodzie

wierzby Dlaczego warto mieć wierzby w ogrodzie? Najciekawsze gatunki wierzb do małych i dużych ogrodów. Fot.123RF.com

Wierzby ozdobne - kiedy i jak przycinać

Wierzby ozdobne powinno się ciąć intensywnie i często, aby uzyskać ich jak najlepszy wygląd. Regularne cięcie sprawi, że roślina będzie wypuszczała dużo młodych pędów, które będą zwiększać objętość korony. Cięcie najlepiej przyda się wierzbom krzaczastym, które z czasem mają tendencję do przerzedzania się od dołu.

Cięcia zaleca się wykonywać przede wszystkim wczesną wiosną, przed pojawieniem się liści. Wierzbę ozdobną można przycinać również później, aby zachowała upragniony kształt.

Błędy w uprawie wierzby ozdobnej 

Ze względu na to, jak bezproblemowo wierzby przystosowują się do panujących warunków, to stosunkowo trudno jest popełnić błąd w jej uprawie. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Główną potrzebą wierzb ozdobnych jest duże nawilżenie. Z tego powodu powinno się pamiętać o tym, aby podczas suszy zapewnić roślinie wodę. Niepodlewanie drzewa podczas upałów może doprowadzić do uschnięcia wierzby.

Ważne jest również odchwaszczanie wierzb krzaczastych. Jeśli nie będziemy tego robić, chwasty szybko opanują teren, a ozdobny krzew zniknie pośród niechcianych roślin, które oszpecą ogród.

Zobacz również:

Jakich drzew i krzewów nie wolno przycinać wiosną? Lista jest długa

Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia – przepisy 2023. Sprawdź, zanim zaczniesz prace w ogrodzie

Katalpa na pniu. Piękne drzewo idealne do małego ogrodu, ale potrzebuje specjalnej troski

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.