Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zasadź je, a będą błyszczeć w ogrodzie przed długie lata. TOP 10 kwitnących roślin wieloletnich

Chcesz cieszyć się ogrodem pełnym barw przez cały sezon, a przy tym nie tracić zbyt dużo czasu na codzienną pielęgnację roślin? Gatunki wieloletnie to z pewnością najlepsza propozycja dla ciebie. W artykule podpowiadamy, jak bez zbędnego wysiłku sprawić, by przydomowe rabaty co roku zachwycały na nowo. Poznaj najpiękniejsze kwitnące rośliny wieloletnie i dowiedz się, kiedy je sadzić oraz jak odpowiednio pielęgnować.

Zasadź je, a będą błyszczeć w ogrodzie przed długie lata. TOP 10 kwitnących roślin wieloletnich
Kwitnące rośliny wieloletnie pozwalają na stworzenie w ogrodzie ciekawych aranżacji. Fot. CanvaPro

Spis treści:

TOP 10 najpiękniejszych kwitnących roślin wieloletnich

Wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w ogrodzie, aby stały się jego piękną ozdobą na wiele nadchodzących lat. Kwitnące rośliny wieloletnie pozwalają stworzyć w nim wiele ciekawych, różnokolorowych zakątków. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio zaplanować nasadzenia. Jednym z najczęstszych błędów jest nadmierne obsadzanie ogrodu gatunkami wieloletnimi. Wskutek tego nie mają one wystarczającej przestrzeni do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia, a ponadto muszą ze sobą konkurować o składniki pokarmowe w podłożu.

Zatem zanim przystąpimy do sadzenia gatunków wieloletnich, przeanalizujmy, jak odpowiednio rozmieścić rośliny. W przypadku każdej z nich dowiedzmy się, w jakim sąsiedztwie może wzrastać oraz jakie ma wymagania stanowiskowe i uprawowe. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, będą upiększały rabaty od wiosny aż do później jesieni i powtarzały kwitnienie w kolejnych latach.

Istnieje szereg rozmaitych gatunków kwitnących roślin wieloletnich, dlatego każdy wielbiciel ogrodu pełnego kolorów i upajających zapachów na pewno znajdzie coś dla siebie. Spośród najpiękniejszych kwitnących roślin wieloletnich warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te 10 gatunków:

  • Floks szydlasty – wyróżnia się pokładającym się pokrojem, igiełkowatymi liśćmi i przede wszystkim – wspaniałymi kwiatami, które pojawiają się od maja do czerwca. Kwiaty floksów szydlastych mają barwę białą, jasnoróżową bądź fioletową. Gęste kobierce pięknie prezentują się szczególnie na skalniakach oraz obwódkach rabat.

  • Bodziszek czerwony – charakteryzuje się gęstymi i rozłożystymi kępami, które dorastają do ok. 40 cm wysokości. Liście bodziszka wiosną oraz latem są zielone, a jesienią zmieniają kolor na pomarańczowoczerwony, dzięki czemu roślina staje się jeszcze bardziej dekoracyjna. Ozdobne są również kwiaty – białe, różowe oraz czerwone.

  • Akebia pięciolistkowa – to prawdziwa gratka dla wielbicieli egzotycznych gatunków roślin. Wieloletnie pnącze szybko przyrasta, wytwarzając ozdobne liście oraz kwiaty w kształcie gwiazdek w białym, jasnoróżowym lub purpurowym kolorze. Ich dużą zaletą jest słodki zapach.

  • Kocimiętka Faassena – ma wzniesiony i rozłożysty pokrój. Od maja do września na końcach pędów wytwarza fioletowe kwiatostany, które przypominają nieco lawendę. Kocimiętka Faassena to gatunek o minimalnych wymaganiach, bardzo łatwy w uprawie.

  • Piwonia chińska – to jedna z najpiękniejszych długowiecznych bylin. Wyróżnia się okazałymi kwiatami o cudownym zapachu, które w zależności od odmiany mogą być białe, różowe, żółte albo purpurowe. Kwitnienie piwonii chińskiej rozpoczyna się zazwyczaj na przełomie maja i czerwca.

  • Goździk pierzasty – ta niska roślina zachwyca kwiatami o postrzępionych brzegach i intensywnym, korzennym zapachu. Kwiaty są białe, różowe bądź czerwone, a niekiedy nawet dwubarwne. Jest to silnie rozrastająca się bylina zimozielona (znosi łagodne zimy), która doskonale nadaje się do zadarniania.

Kwiaty goździka pierzastego mają charakterystycznie postrzępione płatki. Kwiaty goździka pierzastego mają charakterystycznie postrzępione płatki. Fot. 123RF.com

  • Zawciąg nadmorski – odznacza się kulistym, zwartym pokrojem. Roślina ta jest niewysoka (dorasta do ok. 20 cm wysokości), ale wygląda niezwykle efektownie. Zawciąg nadmorski kwitnie bardzo długo – od maja aż do września, zawiązując ciemnoróżowe lub białe kwiaty na krótkich łodygach. To roślina miododajna, którą chętnie odwiedzają pożyteczne pszczoły.

  • Rudbekia błyskotliwa – pochodząca z rodziny astrowatych roślina może osiągnąć nawet 60 cm wysokości. Bylina ta wytwarza wzniesione pędy, na końcu których od lipca do października znajdują się kwiatostany o koszyczkowej budowie. Kwiaty mają złotożółte płatki i kontrastujące z nimi brązowe dna koszyczków. Mogą być wykorzystane jako kwiat cięty.

  • Tawułka Arendsa – ta wysoka bylina może osiągnąć od 60 do nawet 150 cm wysokości. Charakteryzuje się zebranymi we wzniesione wiechy, puszystymi kwiatami. W zależności od okazałe odmiany kwiaty tawułki Arendsa mogą być białe, kremowe, jasno- bądź ciemnoróżowe. Kwitnienie trwa od początku lata do wczesnej jesieni.

  • Łubin trwały – ma krzaczasty pokrój. Zazwyczaj dorasta do ok. 80 cm wysokości. Na wzniesionych, pustych w środku łodygach wytwarza charakterystyczne kwiatostany: o budowie kłosowej, złożone z kolorowych kwiatów motylkowych. Ich kolor uzależniony jest od odmiany. Spotykamy łubiny trwałe kwitnące na fioletowo, biało, żółto, bordowo, brzoskwiniowo oraz bordowo. Niekiedy można spotkać odmiany dwubarwne.

Przeczytaj również: Jakie kwiaty posadzić w sierpniu w ogrodzie? Będą kwitnąć nawet do pierwszych przymrozków

Kiedy sadzić kwitnące rośliny wieloletnie?

W przypadku bylin wieloletnich istotny jest termin sadzenia do gruntu. Aby dobrze przyjęły się w podłożu, a następnie pięknie zakwitły, można sadzić je na stałym stanowisku późnym latem lub jesienią. Warto zdecydować się na okazy będące w stanie spoczynku, nie zaś te, które rozpoczęły już okres wegetacji i kwitnienie. Doskonałym miesiącem na sadzenie roślin wieloletnich jest wrzesień, ponieważ rośliny będą miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem przymrozków. Jeśli zdecydujemy się zrealizować to zadanie w październiku, zabezpieczmy okazy przed działaniem niskiej temperatury. Gatunki wieloletnie możemy sadzić również wiosną, szczególnie te, które kwitną w drugiej połowie lata oraz jesienią.

Kwitnące rośliny wieloletnie – jak je pielęgnować?

Pielęgnacja kwitnących roślin wieloletnich nie jest szczególnie skomplikowana, ale do każdego gatunku warto podejść indywidualnie i sprawdzić, jakich zabiegów wymaga. Wiosną, na początku wegetacji skupmy się na usunięciu z okazów zwiędłych łodyg oraz liści. Niektóre gatunki wysokich bylin możemy przyciąć, skracając pędy tuż przy ziemi. W okresie silnego wzrostu ograniczmy się do wykonywania cięć sanitarnych, pozbywając się złamanych bądź porażonych chorobą pędów. Późną jesienią zabezpieczmy przed mrozem byliny płożące. Można je okryć liśćmi lub agrowłókniną.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Jakie wybrać, kiedy i jak sadzić?

Co siejemy, sadzimy i rozsadzamy w sierpniu? Nie przegap ważnych terminów

Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.