Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Dodatek mieszkaniowy 2024 – komu się należy, na jakich zasadach jest przyznawany

Pokrycie wydatków mieszkaniowych w sytuacji, gdy ceny produktów i usług stale rosną, a przeciętne wynagrodzenia nie należą do najwyższych, wsparcie w formie dodatku mieszkaniowego to dla wielu osób priorytet. Zainteresowani w tym roku mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ dodatek do mieszkania w 2024 roku dostanie więcej wnioskodawców, a to za sprawą wzrostu progów dochodowych. Sprawdziliśmy, komu należy się dopłata do mieszkania i co trzeba zrobić, by ją uzyskać.

Dodatek mieszkaniowy 2024 – komu się należy, na jakich zasadach jest przyznawany
Istotną formą wsparcia dla wielu osób jest dodatek do mieszkania. W 2024 roku wniosków może wpłynąć więcej z uwagi na wyższy próg dochodowy. Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Spis treści:

Dodatek do mieszkania 2024

Uzyskanie wsparcia finansowego w postaci dodatku mieszkaniowego to dla wielu osób sposób na rozwiązanie jednego z ciążących problemów. Ceny produktów, usług oraz życia nieustannie rosną, a wynagrodzenia często nie pozwalają na zapewnienie sobie pełni komfortu, dlatego tak ważna jest możliwość uzyskania pomocy z zewnątrz. Dobrą informacją dla najbardziej zainteresowanych osób będzie więc fakt, że od marca 2024 roku o świadczenie finansowe, pozwalające opłacić wysoki czynsz za mieszkanie, będą mogli starać się ci, którzy rok wcześniej tę szansę utracili wraz ze wzrostem dochodów. Zwiększono bowiem wysokość progów dochodowych o ponad 12%. Warto sprawdzić, czy przypadkiem dodatek ten nam się nie należy.

Dodatek mieszkaniowy to forma wsparcia finansowego dla tych osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na swobodne regulowanie opłat za zamieszkiwane lokum. Za przyznanie i wypłatę świadczenia odpowiada określony organ administracyjny, czyli gmina. Zwykle fundusz wypłacany jest zarządcy budynku albo osobie uprawnionej do otrzymania należności za dany lokal. Jednak w niektórych sytuacjach kwota przyznanego dodatku może trafić bezpośrednio do wnioskodawcy.

Dofinansowanie wydatków mieszkaniowych oznacza coś więcej niż tylko możliwość uregulowania opłat czynszowych. Pieniądze przyznawane przez gminę mogą zostać przeznaczone na bieżące wydatki związane z użytkowaniem lokalu np.: 

 • pokrycie podstawowych kosztów eksploatacji, 
 • opłaty za energię cieplną, 
 • opłaty za wodę, 
 • opłaty za wywóz śmieci, 
 • zaliczki na pokrycie kosztów zarządzania nieruchomością wspólną. 

Aby uzyskać wsparcie po raz pierwszy lub ponownie, wydłużając okres dofinansowania (które na mocy ustawy przyznawane jest na 6 miesięcy) należy jednak spełniać wskazane kryterium finansowe. Jak się okazuje, wartość ta to nie jedyny warunek. Sprawdziliśmy, kto tak naprawdę może starać się o dodatek do mieszkania w 2024 roku.

Przeczytaj również: Remont mieszkania w 2024 roku. Ile kosztuje robocizna? Generalny remont mieszkania 50 i 70 mkw.

Komu należy się dopłata do mieszkania?

Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na podstawie decyzji wydanej przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Pieniądze na pokrycie wydatków związanych z użytkowaniem lokalu wypłacane są wówczas, gdy spełnione zostaną określone kryteria. Nie trzeba być właścicielem mieszkania – można je również wynajmować i jako najemca złożyć niezbędny wniosek.

Podstawowym warunkiem jest bowiem tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Zatem komu należy się dopłata do mieszkania? O pieniądze wnioskować mogą: 

 • właściciele samodzielnego lokalu mieszkalnego, jak i ci, użytkujący lokal w budynku mieszkalnym, będącym ich własnością,

 • najemcy i podnajmujący mieszkanie,

 • osoby zamieszkujące lokal na prawach spółdzielczych,

 • osoby użytkujące mieszkanie na umowie użyczenia, jeśli ponoszą wydatki związane z mieszkaniem w danym lokalu,

 • osoby zajmujące lokum, które po orzeczeniu sądu aktualnie oczekują na lokal zamienny lub te, którym na tej samej podstawie przyznano prawo do najmu lokalu socjalnego.

dodatek Dodatek mieszkaniowy można dostać na nieruchomość własną, wynajmowaną, a także lokal zamieszkiwany na prawach spółdzielczych czy komunalnych. To może być mieszkanie lub dom, ważna jest powierzchnia, liczba mieszkańców oraz progi dochodowe. Fot. Tompikukac/maciejbledowski/CanvaPro

Istotną kwestią przy przyznawaniu świadczeń mieszkaniowych jest również stan danego lokalu. Co to dokładnie oznacza? Otóż dla osób, które żyją w lokalach bez centralnego ogrzewania, a także gazu przewodowego ze źródła zewnętrznego oraz ciepłej wody, przeznaczony jest dodatkowo ryczałt na zakup niezbędnego materiału opałowego.

Jak dostać dodatek mieszkaniowy w 2024 roku?

Większa szansa na uzyskanie wsparcia od gminy z pewnością cieszy, jednak warunków do spełnienia przy składaniu wniosku jest kilka. Wzrósł próg dochodowy, obecnie określony na poziomie: 

 • 40% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu złożenia wniosku dla gospodarstw jednoosobowych, co daje 2 863,39 zł,

 • 30% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu złożenia wniosku dla gospodarstw wieloosobowych, co daje 2 147,54 zł. 

Jeśli przygotowujesz się do złożenia wniosku o świadczenie, musisz pamiętać, że wspomniane wartości dotyczą ostatnich 3 miesięcy. Przekroczenie wskazanego progu na jednego członka gospodarstwa domowego w tym terminie może sprawić, że otrzymasz decyzję negatywną.  

Trzecim i zarazem ostatnim kryterium, które należy spełnić, aby otrzymać w 2024 dodatek mieszkaniowy, jest wskazana, graniczna powierzchnia mieszkania. Do wnioskowania o świadczenie uprawnia cię zamieszkiwanie lokalu: 

 • do 45,50 m² (1 mieszkaniec), 
 • do 52,00 m² (2 mieszkańców), 
 • do 58,50 m² (3 mieszkańców), 
 • do 71,50 m² (4 mieszkańców), 
 • do 84,50 m² (5 mieszkańców). 

Jeśli w gospodarstwie domowym zamieszkuje więcej osób, sprawdź maksymalną powierzchnię wskazaną dla danej grupy. Rozpiska obejmuje bowiem dane dla gospodarstwa domowego składającego się nawet z 10 osób. Dokładne dane dotyczące wielkości domu lub mieszkania zawierać będzie akt notarialny, umowa najmu lub możesz pozyskać je bezpośrednio od zarządcy budynku. Pamiętaj, że do wielkości lokalu nie należy wliczać powierzchni niższych niż 190 cm, czyli np. antresoli, szaf i schowków pod skosami, strychów, piwnic czy komórek opałowych.

Wskazana przez ciebie wielkość lokalu może zostać podwyższona o 15 m², jeżeli jeden z lokatorów jest osobą mającą orzeczenie o niepełnosprawności. Co więcej, w wyjątkowych okolicznościach na podstawie uchwały rada gminy może zwiększyć wartość maksymalną powierzchni lokalu, dlatego sprawdź, czy przypadkiem nie wprowadzono jej w twoim mieście.

Wiesz już, że spełniasz wszystkie stawiane kryteria i zastanawiasz się, jak dostać dodatek mieszkaniowy w 2024 roku? Do ośrodka pomocy społecznej lub urzędu gminy odpowiedniego dla danego miejsca zamieszkania należy dostarczyć:  

 • wypełniony wniosek o dodatek mieszkaniowy (do pobrania w urzędzie lub online),

 • deklarację o dochodach wszystkich mieszkańców z ostatnich 3 miesięcy,

 • niezbędne dokumenty potwierdzające rzeczywistą powierzchnię użytkową lokalu (więcej szczegółów musisz podać, jeśli jesteś właścicielem domu),

 • dokumenty będące potwierdzeniem wartości ponoszonych wydatków (dla miesiąca poprzedzającego dzień złożenia pełnej dokumentacji w formie wniosku).

wniosek Fot. Podstawowy wniosek o dodatek mieszkaniowy to tylko jeden z niezbędnych dokumentów do złożenia. Sprawdź, co jeszcze musisz przygotować. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl

Kiedy otrzymasz decyzję oraz pieniądze? O tym, czy przyznano ci dodatek mieszkaniowy, dowiesz się w czasie 30 dni od dnia złożenia i przyjęcia przez odpowiedni organ administracyjny niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że w tym czasie właściwy urząd może podjąć kroki sprawdzające poprawność złożonego wniosku i zgodność podanych w nim danych ze stanem faktycznym. Uzyskanie pozytywnej decyzji równa się otrzymaniu 6-miesięcznego dofinansowania, wypłacanego do 10 dnia każdego miesiąca.

Jeśli jesteś właścicielem domu, pieniądze dostaniesz w wybranej formie: przelewem na wskazany numer konta lub w gotówce. Z kolei, jeśli tylko mieszkasz w danym mieszkaniu, cała przyznana kwota wpłynie do zarządcy budynku lub innej osoby, która zobowiązana jest do pobierania opłat za użytkowanie lokalu. Pieniądze z ryczałtu będą do odbioru we wskazanym w decyzji miejscu lub zostaną wypłacone na rachunek bankowy wskazany w złożonym wniosku.

Należy ci się dodatek mieszkaniowy w 2024 roku? Prawdopodobnie to nie jedyna forma pomocy, jaką możesz uzyskać. Sprawdź w odpowiednim urzędzie, czy masz prawo do ubiegania się o dodatek energetyczny. Dzięki nieopodatkowanym formom wsparcia finansowego możesz poprawić swoją sytuację i komfort codziennego życia.

Źródło: deccoria.pl; www.gov.pl

Przeczytaj również:

Jak urządzić wynajmowane mieszkanie? Malowanie i zmiana wystroju bez konsekwencji

Chcesz wynająć komuś mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Czyszczenie klimatyzacji domowej. Co należy zrobić, zanim zaczniesz jej używać?

Jak tanio utwardzić drogę? Czy można wzmocnić drogę bez pozwolenia?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.