Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Mieszkanie socjalne – kto może dostać, jakie warunki trzeba spełnić. Jak powinno wyglądać podanie o mieszkanie socjalne?

Mieszkanie socjalne w pierwszej kolejności otrzymują osoby będące w trudnej sytuacji życiowej, bezdomne, a także obłożnie chore. Taki rodzaj mieszkania jest formą zapomogi od państwa, aby zapewnić najbardziej potrzebującym dom i dach nad głową. Żeby otrzymać mieszkanie socjalne, trzeba spełniać określone warunki. Jakie? Podpowiadamy.  

Mieszkanie socjalne – kto może dostać, jakie warunki trzeba spełnić. Jak powinno wyglądać podanie o mieszkanie socjalne?
Mieszkanie socjalne jest formą zapomogi od państwa dla najbardziej potrzebujących. Fot.Arkadiusz Ziolek/Michał Gaciarz/East News

Spis treści:

Czym jest mieszkanie socjalne? 

Mieszkanie socjalne jest lokalem, który cechuje się niskim standardem, a co za tym idzie – niższymi opłatami za czynsz. Znajduje się ono zazwyczaj w starszych budynkach lub kamienicach. 

Mieszkanie socjalne musi nadawać się do zamieszkania, jeśli chodzi o wyposażenie i stan techniczny. Jego powierzchnia wynosi zazwyczaj 32 m2. W takim mieszkaniu powierzchnia pokoi ma co najmniej 5 m2 przypadające na członka gospodarstwa domowego najemcy. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 10 m2.    

Kto może się starać o mieszkanie socjalne? 

Głównym kryterium przy staraniu się o mieszkanie socjalne jest dochód kandydata. Każda gmina ustala wysokość pułapu, zazwyczaj jest on określany jako procentowy stosunek do najniższej emerytury.  

O mieszkanie socjalne mogą starać się rodziny lub osoby samotne, które straciły swoje mieszkania z powodu zadłużenia. Oczywiście takiego lokalu nie może otrzymać każdy, istnieje kolejność przyznawania mieszkań socjalnych.  

W pierwszej kolejności o mieszkanie socjalne mogą starać się: 

  • małoletni; 
  • kobiety w ciąży; 
  • bezrobotni; 
  • osoby mieszkające w nieruchomościach przeznaczonych do rozbiórki; 
  • mieszkańcy spełniający inne kryteria, które są narzucone przez urząd. 

Prawo pierwszeństwa mają również osoby niepełnosprawne z ograniczonymi środkami finansowymi. Niektóre mieszkania socjalne są dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Mogą zawierać np. szerokie drzwi, uchwyty w łazience, rampę wjazdową itp. 

Podanie o mieszkanie socjalne 

Starając się o mieszkanie socjalne, należy złożyć odpowiedni wniosek o jego przyznanie. Taki dokument musi zawierać informacje tj. imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, adres korespondencyjny itp. Wzór podania możemy pobrać ze strony internetowej urzędu lub fizycznie z placówki.  

Do podania o mieszkanie socjalne powinniśmy dołączyć: 

  • deklarację o wysokości dochodów; 
  • oświadczenie o stanie majątkowym wszystkich członków gospodarstwa domowego; 
  • zaświadczenie potwierdzające miejsce ostatniego zameldowania. 

Podanie o mieszkanie socjalne najlepiej złożyć bezpośrednio w urzędzie. Może zdarzyć się, że wniosek wysłany pocztą zostanie pominięty przez pracownika placówki.  

Przeczytaj również: Czynsze pójdą ostro w górę. Jakich podwyżek mogą spodziewać się lokatorzy mieszkań?

Kto decyduje o przyznaniu mieszkania socjalnego? 

O przyznaniu mieszkania socjalnego decyduje wynajmujący, a więc miasto lub gmina. Taką decyzję może podjąć także sąd w postępowaniu eksmisyjnym.  

Gmina ma obowiązek zapewnić mieszkania socjalne osobom eksmitowanym. Może ich nie przyznać, jeśli powodem eksmisji jest zaniedbywanie lokalu mieszkalnego, przemoc, niszczenie sprzętów lub zakłócanie spokoju.  

Czas oczekiwania na lokal wynosi nawet 3 lata. Zależy to jednak w dużej mierze od województwa i urzędu.  

Jak długo można mieszkać w mieszkaniu socjalnym? 

Mieszkanie socjalne przyznaje się tymczasowo. W zależności od decyzji urzędu można mieszkać w nim rok lub od 3 do 5 lat – na tyle podpisywana jest umowa na lokal. 

Po upływie tego czasu można przedłużyć umowę na mieszkanie socjalne. Przedłużenie jest możliwe, jeśli najemca nadal znajduje się w trudnej sytuacji, a więc nie może wynająć i utrzymać innego lokalu.  

Źródła: deccoria.pl, art.22. Kodeks cywilny, art.23. Kodeks cywilny

Przeczytaj również: Podzielił mieszkanie na 25 pokoi i zamierza na tym zarabiać. Jak to jest możliwe?

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.