Artykuły

Czynsze pójdą ostro w górę. Jakich podwyżek mogą spodziewać się lokatorzy mieszkań?

Podwyżki czynszu są zapowiadane przez zarządy wspólnot i spółdzielnie mieszkaniowe. Nastąpi ona przez wzrost opłat za prąd, ciepło, usługi wewnętrzne, wodę i kanalizację. Podwyżka czynszu nie dla wszystkich lokatorów będzie dwucyfrowa, ale niestety wyższa niż obecna inflacja. Dlaczego czynsze pójdą w górę i ile wyniosą? Opowiadamy.  

Czynsze pójdą ostro w górę. Jakich podwyżek mogą spodziewać się lokatorzy mieszkań?
Podwyżka czynszu wiąże się z większymi opłatami za prąd, ciepło, usługi wewnętrzne, wodę i kanalizację. Fot.123RF/Arkadiusz Ziolek/East News
REKLAMA

Spis streści:

Od decyzji rządu będzie zależeć przedłużenie tarcz ochronnych przed podwyżkami cen prądu i ciepła. Na razie nie ma jeszcze pełnych danych, natomiast wiadomo, że nie możemy liczyć na dopłatę do węgla opałowego. Przewiduje się ograniczenie działania tarcz po 2023 roku do zamrażania cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w ramach limitów.  

Podwyżki czynszów 2024 

Zarządcy nieruchomości już teraz otrzymują od dostawców energii elektrycznej nowe ceny, które są wyższe o 20 procent od tych obowiązujących do końca 2023 roku. Chodzi tutaj o części wspólne tj. winda, oświetlenie korytarzy itp. Nowe cenniki są również przedstawiane przez firmy zewnętrzne odpowiedzialne za sprzątanie czy konserwację zieleni.  

Z kolei opłaty za ogrzewanie obowiązują do końca 2023 roku, a więc obejmują nowy sezon grzewczy zaczynający się już 1 października. Nadal nie wiadomo, czy zostaną one przedłużone do 2024 roku – tę informację uzyskamy dopiero po sformowaniu polskiego rządu i parlamentu.  

Od 2024 roku do końca kolejnego sezonu grzewczego bardzo możliwe, że mieszkańcy bloków, kamienic spółdzielczych i tych należących do wspólnot mieszkaniowych, zapłacą za ogrzewanie wyższy rachunek o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Dokładne stawki zależą od rodzaju paliwa, wykorzystywanego przez firmy dostarczające im ciepły systemowe.  

Podwyżki czynszów 2024 wiążą się także ze wzrostem opłat za wodę i ścieki. Taryfy są zatwierdzane na 3 lata, jednak sam proces ich ustalania trwa cały czas.  

Przeczytaj również: Kto płaci za naprawę usterki w wynajmowanym mieszkaniu – właściciel czy najemca?

Dlaczego czynsze pójdą w górę? 

Czynsze pójdą w górę ze względu na wzrost opłat związanych z prądem, ogrzewaniem, usługami zewnętrznymi, wodą i ściekami. Jakie są powody podwyżek? 

Przykładowo cenniki usług firm zewnętrznych wzrosną, ponieważ według kalkulacji znaczącą pozycję dla nich stanowi podwyżka kosztów wynagrodzeń. Determinuje ją duży wzrost płacy minimalnej w 2024 roku.  

Sejm kończący kadencję nie zdąży uchwalić systemu wyrównań dotyczącego gospodarstw domowych, które ponoszą koszty ogrzewania w ramach opłat czynszowych. Bez jego działania od 2024 roku nastąpią podwyżki ogrzewania.  

Przepisy o opłatach za wodę i odbiór ścieków pozwalają w wyjątkowych przypadkach na skracanie 3-letniego czasu obowiązującej taryfy i zgłaszania nowych stawek do Wód Polskich – na 3 lata, liczone od nowa. Przypomnijmy, że z takiej opcji skorzystała ponad połowa przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w dobie wysokiej inflacji. W związku z tym druga połowa planuje korygowanie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak otrzymać zwrot za prąd? Wystarczy spełnić jeden z pięciu warunków

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czynsze pójdą ostro w górę. Jakich podwyżek mogą spodziewać się lokatorzy mieszkań?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.