Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Sezon grzewczy 2023/2024. Kiedy włączą kaloryfery, jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?

Mimo zawirowań pogody jesień już czuć w powietrzu. Noce są coraz chłodniejsze i tylko patrzeć, aż potrzebne będzie ogrzewanie mieszkania. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2023/2024? Od czego to zależy i jaka temperatura powinna być w mieszkaniu? Wyjaśniamy.

Sezon grzewczy 2023/2024. Kiedy włączą kaloryfery, jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?
O tym. kiedy włączyć ogrzanie decyduje zarządca budynku. Fot. Piotr Kamionka/Reporter/East News

Spis treści: 

Jesień/zima 2023/2024 - prognozy 

Choć początek tej jesieni jest dla nas bardzo łaskawy, ta łaska ma się skończyć jeszcze w tym miesiącu. Długoterminowe prognozy pogody na październik przewidują, że pod koniec miesiąca pojawią się częste deszcze oraz nocne przymrozki. Temperatur w nocy wyniosą -2, -3 stopnie, a w ciągu dnia od 2 do 6 stopni. Dalsza części jesieni 2023 wcale nie będzie lepsza. Pierwszy śnieg ma się pojawić jeszcze w pierwszej połowie listopada. Natomiast pod koniec listopada znów pojawi się słońce.  

Zima 2023, choć zaczyna się pod koniec grudnia, do nas zawita już 10 grudnia. Wtedy znów możemy spodziewać się śniegu. Jednak nie poleży on do Świąt. Za to styczeń i luty 2024 mają uderzyć mrozem i opadami śniegu. Widać więc, że sezon jesień/zima 2023/2024 nie będzie nas rozpieszczał.  

Przeczytaj również: Jak tanio i szybko wyczyścić grzejniki od środka? Oto sposób, który podbija internet

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? 

Za czasów PRL sezon grzewczy był ściśle określony: trwał od 15 grudnia do 15 kwietnia. Wprawdzie w trakcie jego trwania różnie bywało z centralnym ogrzewaniem, ale na papierze termin był dla wszystkich taki sam.  

Dziś sezon grzewczy zależy od poszczególnych spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Zazwyczaj jest on określony w regulaminie nie jako konkretna data, a jako poziom temperatury na zewnątrz. Warto więc zerknąć w regulamin i sprawdzić, jakie są ustalenia naszej spółdzielni. Można też do niej po prostu zadzwonić i dopytać.  

Sezon grzewczy 2023/2024 - kiedy włączą kaloryfery?  

O rozpoczęciu sezonu grzewczego 2023/2024 decydują zarządcy budynków. Nie ma przepisów, które dokładnie określałyby jego rozpoczęcie. Obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2023 roku, paragraf 2, pkt 20. które mówi:  

"Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów." 

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że należy włączyć kaloryfery, kiedy przez kolejne trzy dni temperatura o godzinie 19 wynosi poniżej 12 stopni Celsjusza. Część spółdzielni w Polsce już rozpoczęła sezon grzewczy 2023/2024, inne czekają jeszcze na spadki temperatur.  

Temperatura w mieszkaniu musi spaść poniżej 19 st. C i utrzymywać się przez trzy dni, by zarządca podjął decyzję o włączeniu ogrzewania. Fot.123RF/Piscel

Na decyzję zarządcy mogą jednak wpłynąć mieszkańcy spółdzielni czy wspólnoty. Jeśli ich zdaniem w mieszkaniach jest zbyt zimno, mogą prosić o włączenie centralnego ogrzewania. Zazwyczaj poprzedzone jest one próbą, podczas której mieszkańcy proszeni są o odkręcenie zaworów kaloryferów. Dzięki temu można sprawdzić przed sezonem grzewczym, czy nie zapowietrzyły się one podczas lata.  

Do kiedy trwa sezon grzewczy? 

Nie ma żadnych przepisów, które by określały, do kiedy trwa sezon grzewczy. Tu również decyzja leży w rękach zarządców budynków, czyli spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Zazwyczaj przypada to w połowie kwietnia. Wszystko jednak zależy od warunków pogodowych. W przypadku wyjątkowo ciepłej wiosny niektóre spółdzielnie kończą sezon na przełomie marca i kwietnia.  

Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu? 

To, jaka temperatura powinna panować w mieszkaniu, określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Czytamy w nim:  

"Minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach, wynosi +20 stopni Celsjusza dla pokoi, kuchni, przedpokojów oraz +24 stopnie dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi bez odzieży, czyli łazienek" 

Są to więc przepisy dużo bardziej precyzyjne niż rozporządzenie Ministra Gospodarki. Na tej podstawie możemy domagać się od zarządcy budynku włączenia kaloryferów. Wystarczy udowodnić, że temperatura w pokojach spadła poniżej 20 stopni Celsjusza, a w łazience poniżej 24 stopni.  

Źródła: Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.  

Przeczytaj również: 

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Co się stanie, gdy nie odpowietrzysz kaloryfera?

Najbardziej pechowy numer mieszkania. Unikaj go jak tylko możesz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.