Prawo i finanse

W tych godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę. Można trochę zaoszczędzić

W jakich godzinach najlepiej korzystać z urządzeń elektrycznych? Wiele zależy od naszej umowy z dostawcą prądu. Warto je dokładnie czytać oraz wybierać te, które w ciągu dnia oferują znacznie niższe stawki za kWh energii. A to oszczędności, które mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Sprawdzamy, w jakich godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę, by zaoszczędzić. To jedna z zalet, bo korzystanie z urządzeń w konkretnych porach wpływa także na bezpieczeństwo naszego systemu energetycznego.

W tych godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę. Można trochę zaoszczędzić
Kiedy energia elektryczna jest najtańsza? Wszystko zależy od wybranej taryfy, która definiuje niższe ceny prądu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest system elektroenergetyczny?

Krajowy System Elektroenergetyczny to funkcjonujący w Polsce zbiór urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej. KSE umożliwia realizację dostaw energii elektrycznej na terenie kraju w sposób ciągły i nieprzerwany. Dlaczego system elektroenergetyczny jest tak ważny w obliczu rosnących cen energii?

Szacuje się, że gospodarstwa domowe to 85% odbiorców końcowych energii w Polsce. To przekłada się na ogromną liczbę 14 milionów gospodarstw, które w szczytowych godzinach mocno obciążają Krajowy System Energetyczny. Jest jednak sposób na to, aby odciążyć system poprawiając bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie oszczędzając na rachunkach. Jak to możliwe?

Wystarczy dostosować zużycie energii do jej kosztu. Mowa o skorzystaniu z taryfy dwustrefowej, z której korzysta już około 2 mln odbiorców. Dzięki temu w chwilach największego obciążenia klienci po prostu obniżają zużycie prądu. Przesunięcie taryfy niskich cen sprawia, że ci wybierają jednocześnie korzystniejsze stawki opłat. Można  choćby zaprogramować pranie w godzinach, w których prąd jest najtańszy.

Przeczytaj również: Czy na taryfie nocnej można oszczędzić? Dla kogo jest taryfa G12 i G12 W?

kiedy energia elektryczna jest najtańsza Taryfa G12 lub G12W ułatwia optymalizację wydatków związanych z użyciem energii i pomaga oszczędzać na rachunkach. Fot.Bartlomiej Magierowski/EastNews

Kiedy energia elektryczna jest najtańsza: taryfy

Wspomniane 2 miliony gospodarstw, które korzysta z taryfy dwustrefowej, korzysta z taryfy G12. Co to oznacza? Podobnie jak w przypadku G11 (jedna cena prądu przez całą dobę), litera „G” oznacza, że dedykowana jest dla domowych gospodarstw. Jedynka oznacza, że moc dla tej taryfy nie przekracza 40 kW. Dwójka w G12 oznacza, że w taryfie obowiązują dwie stawki za energię elektryczną, które są uzależnione od pory dnia.

Dzięki temu wiemy, kiedy energia elektryczna jest najtańsza. Wystarczy przyjrzeć się godzinom. W praktyce taryfa G12 prezentuje się następująco:

  • taryfa dzienna: pomiędzy 6.00-13.00 oraz 15.00-22.00;

  • taryfa nocna: u większości sprzedawców ta przypada na godziny 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00.

Kiedy energia elektryczna jest najtańsza? Znacznie mniej za prąd zapłacimy w taryfie nocnej, bo ceny za jedną kWh są niższe nawet o kilkadziesiąt groszy. Obok taryfy G12 równie ciekawie pod kątem oszczędności prezentuje się taryfa G12w. Ta gwarantuje niższe ceny prądu w weekendy. Ten ma niższą cenę także w nocy i od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00.

Obok taryf G11 oraz G12, jest jeszcze taryfa G13. To z kolei propozycja dla szukających oszczędności podczas ogrzewania domu lub podgrzewania wody. Taryfa G13 obowiązuje od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-19.00 i 22.00-7.00.  Z kolei od 1 października do 31 marca od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-16.00 i 21.00-7.00 oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

W jakich godzinach najlepiej korzystać z urządzeń elektrycznych?

Wszystko zależy od zapotrzebowania na pobór prądu i godziny obowiązywania niższych opłat w taryfie G12 oraz G13 nie są przypadkowe. Szczyt popołudniowy zaczyna się od godz. 17.00. Zazwyczaj trwa nawet pięć godzin, a wszystko związane jest z powrotem do domów po pracy i korzystaniem z urządzeń aż do momentu, kiedy lwia część Polaków kładzie się spać. W jakich godzinach najlepiej korzystać z urządzeń elektrycznych?

Oszczędne korzystanie z urządzeń w taryfie G12 przypada na godziny 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00. Ile kosztuje 1 kWh w tych godzinach? U części dostawców stawki za 1 kWh spadają do 0,44 zł/kWh brutto. To niemal dwa razy mniej niż obecna średnia krajowa cena za energię elektryczną, która sięga ok. 0,78 zł/kWh.

Dlatego właśnie w tych godzinach najlepiej prać, prasować czy włączać zmywarkę. O ile to możliwe, taryfa G12 to tańszy prąd w ciągu dnia. To właśnie w tym czasie należy na przykład uruchamiać bojler, który zagrzeje wodę na wieczorną kąpiel. Czas pomiędzy godz. 13.00 a 15.00 można wykorzystać również na odkurzanie czy naładowanie urządzeń. To zdecydowanie się opłaci.

Które urządzenia pobierają dużo prądu i jak oszczędzić na prądzie?

W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego najwięcej prądu pobiera kuchenka elektryczna. Ta  zużywa średnio 1480 kWh rocznie i jeżeli korzystamy z taryfy G11, nasz roczny rachunek za jej używanie to ponad 1100 zł. Które urządzenia pobierają dużo prądu? Na drugim miejscu znajduje się płyta indukcyjna. Ta jest w stanie zużyć ok. 1150 kWh rocznie, co przekłada się na roczny rachunek w wysokości niemal 900 zł.

Które urządzenia pobierają dużo prądu? Dalej plasują się bojler elektryczny (ponad 600 zł rocznie) oraz czajnik elektryczny, zmywarka do naczyń i lodówka. Roczny koszt eksploatacji każdego z tych trzech urządzeń oscyluje w granicach 150-175 zł.

Jak oszczędzić na prądzie? Jeżeli korzystamy z płyty ceramicznej, należy używać naczyń, które przylegają całą powierzchnią dna do płyty. W innym przypadku zużywamy nawet 50% energii elektrycznej więcej. Sporą jej część tracimy również podczas gotowania zamrożonych produktów na płycie indukcyjnej. Zanim włożymy jedzenie do garnka, powinniśmy dokładnie je rozmrozić.

Piekarnik elektryczny warto wyłączyć na 5 do 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, jak duży wpływ na wysokość rachunku ma nawyk gotowania wody na herbatę w czajniku elektrycznym. Wiele osób zalewa go do pełna, przez co część energii zużytej na podgrzanie niewykorzystanej wody zostaje zmarnowana.

Warto wymienić żarówki. Przykładowo 10 źródeł światła typu halogen, które świecą średnio przez trzy godziny dziennie, przekłada się na roczne zużycie energii wynoszące 328,5 kWh. Po wymianie na światło LED taki sam czas użytkowania to spadek zużycia do 43,8 kWh i zamiast ponad 200 zł, będzie kosztować ok. 35,04 zł.

Przeczytaj również: Oto trzej najwięksi pożeracze prądu w domu. Sprawdziliśmy, ile zużywają energii

Awaryjne prasowanie bez żelazka na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.