Rośliny domowe
Nieznana mi dotąd mulenbekia w mig skradła moje serce. Roślina wyróżnia się na tle innych gatunków doniczkowych długimi łodyżkami pełnymi drobnych, gęsto osadzonych liści, zwieszonymi z wnętrza ozdobnej osłonki. To w zupełności wystarcza, by zajęła wysoką lokatę na liście zielonych perełek w moim domu. Sprawdź, czego potrzebuje, by bujnie się rozwijać i kaskadowo spływać z doniczek, tworząc delikatne, żywe girlandy. Oto garść porad, jak uprawiać mulenbekie i wykorzystać jej zielony potencjał.
Czytaj artykułZastanawiasz się, dlaczego storczyk ma żółte liście i zrzuca zawiązane pąki kwiatowe, zanim zdążą się otworzyć? To niepokojące zjawisko, często obserwowane zimą, może być skutkiem gnicia korzeni, które z kolei wynika z błędów w uprawie. Chcesz, aby storczyk odzyskał zdrowie i wspaniale zakwitł? Sprawdź, jak pielęgnować go w grudniu i jaka kuracja błyskawicznie przywróci mu wigor.
Czytaj artykułKalanchoe jest skromnym sukulentem, pochodzącym z kontynentu afrykańskiego, gdzie rośnie bardzo liczna grupa tego gatunku. Jedne rośliny mają ozdobne liście, inne dumnie prezentują piękne kwiaty. W środku zimy w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach pojawiają się zazwyczaj te kolorowo kwitnące. Jak dbać o kalanchoe, żeby rozwijała się jak najlepiej i powtórnie zakwitła? Podpowiadamy.
Czytaj artykułOkazałe i pięknie ubarwione difenbachie są wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Oprócz dostojnego wyglądu, mają jeszcze jedną ważną cechę - doskonale filtrują powietrze. Nie należy ich jednak ustawiać w pokoju dziecięcym oraz miejscach, gdzie przebywają zwierzęta. Podpowiadamy, jak dbać o difenbachię, by pięknie rosła.
Czytaj artykułPoinsecja to krzew będący obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, rodzajów roślin uprawnych nie tylko w Polsce, ale także na w innych miejscach na świecie. W jaki sposób powinieneś ją uprawiać i pielęgnować? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy tekst.
Czytaj artykułZimą wskutek ogrzewania powietrze w naszych mieszkaniach staje się suche. W takich warunkach paprotka, która kocha wilgotne otoczenie, zaczyna nagle usychać i więdnąć, tracąc cały swój urok. Jeśli chcemy, by cieszyła oczy soczystą zielenią aż do wiosny, musimy właściwie o nią zadbać w tym trudnym dla niej okresie. Jak pielęgnować paprotkę zimą? Gdzie ją ustawić w sezonie grzewczym? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułZamiokulkas jest jedną z najłatwiejszych w uprawie, a przy tym najpiękniejszych roślin doniczkowych. Ze względu na nieprzeciętną wytrzymałość i niewielkie wymagania przebaczy nam większość błędów pielęgnacyjnych. Warto jednak nauczyć się o niego dbać, aby często wypuszczał nowe pędy i błyszczące liście. Podpowiadamy, jaka naturalna odżywka pobudzi zamiokulkasa do zdrowego wzrostu, a może nawet do kwitnienia.
Czytaj artykułNajpiękniejsze w fikusie benjamina są jego błyszczące liście, które gęsto porastają przewieszające się gałązki. Często zdarza się jednak, że roślina zrzuca tę wspaniałą ozdobę – zwłaszcza jesienią i zimą. Dlaczego marnieje właśnie w tym okresie? Co zrobić, żeby fikus benjamina przestał gubić liście? Wyjaśniamy, jak go uratować.
Czytaj artykułPopularny kwiat domowy znany jako szlumbergera, grudnik czy kaktus bożonarodzeniowy w tym roku ustępuje miejsca innym, barwnym roślinom, które jeszcze wyraźniej wpisują się w klimat świąt. Rośliny świąteczne to ozdoba stołu i parapetu, którą trudno zastąpić, jednak warto raz na jakiś czas pokusić się o odrobinę szaleństwa i zaprezentować bliskim oraz gościom zupełnie nowe okazy, dekoracyjne i jeszcze bardziej oryginalne. Oto wybrane przez nas kwiaty na święta zamiast kaktusa bożonarodzeniowego – poznaj kolejno wszystkie propozycje i wybierz swojego kandydata do tytułu perły wśród świątecznych roślin ozdobnych.
Czytaj artykułRośliny doniczkowe, podobnie jak te rosnące w naszych ogrodach, mają swoje preferencje co do stanowiska. Niektóre lubią jasne i słoneczne miejsca, inne wręcz przeciwnie – najlepiej jest im z dala od silnego światła. Jeśli w naszym mieszkaniu jest dość ciemno, zdecydujmy się na kwiaty, które doskonale się czują w takich warunkach. Przedstawiamy TOP 10 roślin doniczkowych do cienia.
Czytaj artykułUprawa storczyków nie dla każdego jest prosta. Szczególnie zimą, gdy warunki panujące w ogrzewanych mieszkaniach są wyjątkowo trudne dla tych roślin. Jak o nie dbać w tym stresującym dla nich okresie? Czym je zasilać, by nieprzerwanie kwitły mimo niesprzyjających okoliczności? Podpowiadamy, jaki domowy nawóz warto stosować zimą, by storczyki zawiązywały nowe pąki jeden za drugim.
Czytaj artykułAspidistra wyniosła, zwana żelaznym liściem, jest uznawana za jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Nic dziwnego. To leśna bylina, która jest przyzwyczajona do bardzo trudnych warunków, dlatego nie ma wielkich wymagań. Jednak nie oznacza to, że można całkowicie zaniechać jej pielęgnacji. Dowiedz się, jak uprawiać aspidistrę.
Czytaj artykułGolteria w doniczce może pięknie ozdobić mieszkanie na święta. Jej duże, czerwone owoce wpisują się w bożonarodzeniowy klimat i będzie świetną podstawą do stroików. Należy jednak pamiętać, że krzewinka naturalnie rośnie w ogrodzie, dlatego trzeba o nią szczególnie dbać. Jak uprawiać golterię w doniczce? Pielęgnacja jest naprawdę istotna.
Czytaj artykułW grudniu wielu z nas rozgląda się za roślinami doniczkowymi, które będą zdobić nasze domy w czasie świąt. Choć doskonale zrobi to gwiazda betlejemska czy kaktus bożonarodzeniowy, warto zwrócić uwagę także na azalię doniczkową. Ta przepiękna roślina zimą gęsto obsypuje się kolorowymi pąkami, które imponująco długo się utrzymują. Jak sprawić, by obficie kwitła na wigilijnym stole? Jak uprawiać azalię w doniczce? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 68
- Następna