Rośliny domowe
Storczyki zachwycają oryginalnym wyglądem i szeroką gamą kolorów, dlatego potrafią znakomicie upiększyć każde wnętrze. Czarują swoimi kwiatami niemal przez cały rok, ale gdy coś zaczyna im dolegać, tracą blask i marnieją w oczach. Jeśli zastanawiasz się, jak uratować zmarnowanego storczyka, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Zmieszaj ze sobą kilka składników, a twoja orchidea odzyska witalność, zdrowy wygląd i szybko obsypie się mnóstwem kwiatów.
Czytaj artykułAzalia doniczkowa to efektowny kwiat, który kwitnie zimą i wiosną, wypuszczając kiście jaskrawych kwiatów na tle połyskujących, ciemnozielonych liści. Ma wiele pięknych odmian, które różnią się kształtem kwiatów i ich kolorem. Sprawdź, jak ją pielęgnować azalię w doniczce, żeby zakwitła burzą kwiatów i jak najdłużej ją utrzymała.
Czytaj artykułŚwietnie się prezentuje, nie jest trudny w uprawie i ma przynosić pomyślność – taki jest grubosz, czyli egzotyczna roślina nazywana też drzewkiem szczęścia. Gatunek ten nie ma dużych wymagań, nie trzeba poświęcać mu wiele uwagi, a mimo tego zachwyca swoim wyglądem. Wyjaśniamy jak pielęgnować roślinę i co robić, gdy grubosz marszczy liście.
Czytaj artykułKwitnienie kaktusa bożonarodzeniowego przypada na okres świąteczny, choć zazwyczaj rozpoczyna się wcześniej – nawet w listopadzie. Niekiedy jednak wyczekiwane kwiaty wcale się nie pojawiają. Dlaczego grudnik nie kwitnie? Jak go pielęgnować, by zdążył rozwinąć pąki przed Gwiazdką? Zdradzamy przepis na domowy nawóz, dzięki któremu już niedługo będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami.
Czytaj artykułTrudno wyobrazić sobie okres Bożego Narodzenia bez poinsecji, czyli gwiazdy betlejemskiej. Tradycyjnie wykorzystywana jest jako świąteczna ozdoba wnętrz, która przykuwa wzrok intensywnie zabarwionymi liśćmi. Nie każdy jednak wie, że dzięki właściwej pielęgnacji może być dekoracyjna nawet tygodnie po Gwiazdce. Jak długo kwitnie poinsecja? W jaki sposób przedłużyć jej trwałość? Przedstawiamy 5 wskazówek na długie kwitnienie gwiazdy betlejemskiej.
Czytaj artykułGolteria rozesłana to prawdziwy symbol świąt. W trakcie Bożego Narodzenia wykorzystujemy ją jako ozdobę, która z powodzeniem pomaga stworzyć niezapomnianą atmosferę. Jednak co można zrobić z golterią po świętach? Nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić ją w swoim ogródku. Należy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących pielęgnacji.
Czytaj artykułCzosnek to jedna z roślin, które z łatwością możesz uprawiać w warunkach domowych. Nie potrzebujesz do tego dużej przestrzeni ani specjalnych warunków – wystarczy odpowiednia doniczka, dobre podłoże i odrobina uwagi. Sprawdź, jak wyhodować czosnek w doniczce.
Czytaj artykułPielęgnacja roślin doniczkowych to niełatwe zadanie dla początkujących. Wiele uprawianych w domach okazów ozdobnych, zielonych i kwitnących, rodzimych czy egzotycznych ma określone potrzeby, które różnią się między gatunkami, a niekiedy nawet odmianami tych samych roślin. Prawidłowe podlewanie to zabieg kluczowy, a zarówno podanie za mało, jak i za dużo wody potrafi poważnie szkodzić. Zdarza ci się przesadzić i przelać niczemu niewinne rośliny? Podpowiadamy, jak umiejętnie podlewać kwiaty doniczkowe w zimie.
Czytaj artykułEchinopsis Eyriesa, nazywany również przegorzańcem, to jeden z chętnie uprawianych kaktusów. W odpowiednich warunkach i przy właściwej pielęgnacji wytwarza białe lub różowe kwiaty, które zapierają dech. Są duże, szeroko otwarte i roztaczają wokół przyjemny, słodki zapach. Chcesz się nimi cieszyć? Sprawdź, jak uprawiać Echinopsis Eyriesa, by pięknie kwitł.
Czytaj artykułLiście kwiatów doniczkowych to delikatne struktury, które najlepiej prezentują się wtedy, gdy uważnie je pielęgnujemy. Jednak z pielęgnacją da się przesadzić, dlatego warto wiedzieć, które zabiegi dla liści są niezbędne, które wskazane, a jakich lepiej nie wykonywać. Nabłyszczanie to temat kontrowersyjny głównie z uwagi na szkodliwość niektórych gotowych preparatów. Czym nabłyszczać liście roślin doniczkowych, by lśniły żywą zielenią, jednocześnie nie używając chemii? Oto domowy sposób, który nadaje piękny połysk i możesz go stosować u większości roślin.
Czytaj artykułZimowa opieka nad fiołkiem afrykańskim, choć wymaga szczególnej uwagi, pozwala utrzymać jego bujne kwitnienie i zdrową kondycję. Kluczowe znaczenie mają odpowiednio dobrane warunki oświetleniowe, precyzyjne podlewanie oraz subtelne nawożenie, które wspiera roślinę w mniej sprzyjającym okresie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby pielęgnacji fiołków afrykańskich zimą oraz przepis na naturalny nawóz z łupin cebuli, który wzmacnia roślinę i stymuluje jej dalszy rozwój.
Czytaj artykułCzęsto zdarza się, że egzotyczne i oryginalnie prezentujące się rośliny botanicznie zaliczane są do dziwnych rodzin. Tak jest z kordyliną z rodziny szparagowatych, doniczkową księżniczką i nie tak znowu daleką kuzynką draceny, która w naturze pnie się na kilkanaście metrów i przypomina rozłożystą palmę. W domowych warunkach pozostaje niewielka, ale zachowuje pokrój palmowy i bajecznie się wybarwia. To sprawia, że w ciekawy sposób dekoruje rozmaite wnętrza. Podpowiadamy, jak pielęgnować kordylinę – jej różowobordowe liście, gęste, strzeliste, rozłożyste są warte poświęconego czasu.
Czytaj artykułSkrzydłokwiat może kwitnąć przez cały rok, jednak zimą trudno go do tego nakłonić. O tej porze roku warunki panujące w ogrzewanych wnętrzach sprawiają, że roślina ta traci urok, zamiast zachwycać nowymi pąkami. Na szczęście dopasowana pielęgnacja może sprawić, że odzyska utracony wigor i rozwinie swe piękne kwiaty. Sprawdź, jak zadbać o skrzydłokwiat zimą i czym go zasilać. Przedstawiam przepis na sprawdzoną odżywkę.
Czytaj artykułWyrzucasz pestkę z awokado? Niepotrzebnie. Można ją posadzić w doniczce i wyhodować spore drzewko. Uprawa awokado jest dość prosta, ale wymaga czasu i cierpliwości. Wprawdzie owoce wyrastają dopiero po kilku latach, ale dają ogromną satysfakcję, ich właściwości odżywcze to skarbnica witamin. Sprawdź, jak w domu wyhodować awokado z pestki i jak o nie zadbać.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 71
- Następna