Rośliny domowe
Zamiokulkas często nazywany jest żelazną rośliną ze względu na swoją wytrzymałość i stosunkowo niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Jednak to nie znaczy, że zniesie wszystko. Jeśli twoja roślina wygląda na zmęczoną, a jej liście żółkną, prawdopodobnie popełniasz typowe błędy w jej uprawie, które niekorzystnie wpływają na wzrost i rozwój. Jest jednak mało znany sposób, który pomoże przywrócić zamiokulkasowi dawny blask i pobudzić wypuszczanie nowych liści. Wystarczy wykonać czyszczenie korzeni.
Czytaj artykułPaprotka od lat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Gęsty, intensywnie zielony pióropusz stworzony z pierzastych liści sprawia, że jest idealną dekoracją mieszkania. Utrzymanie jej w doskonałej formie czasem jednak stanowi wyzwanie. Zdarza się, że paprotka gubi liście i się przerzedza, przez co wygląda mało efektownie. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, by dać jej drugie życie. Sprawdź, jak stosować olej rycynowy do paprotki, by była bujna i zielona.
Czytaj artykułRóża pustyni, czyli adenium, to niezwykle efektowny sukulent, który wiosną zachwycająco zakwita. Jest doskonałą propozycją dla każdego, kto chce tchnąć w swe wnętrza ducha tropików. Ponieważ pochodzi z gorącego klimatu, rośliny tej nie możemy uprawiać w gruncie, ale w ustawionej w słonecznym miejscu donicy będzie czuła się znakomicie. Sprawdź, jak uprawiać różę pustyni i co zrobić, by obficie kwitła.
Czytaj artykułSzukasz rośliny, która nie tylko zachwyci swoim pięknem, ale też oczyści powietrze w twoim domu? Skrzydłokwiat będzie idealnym wyborem! Jak wynika z badań NASA Clean Air Study, roślina ta ma zdolność do pochłaniania toksycznych substancji z powietrza, a w zamian wytwarza duże ilości tlenu. Oprócz tego jest żywą ozdobą wnętrz, wyróżniającą się swoimi pięknymi kwiatostanami. Kwiaty skrzydłokwiatu mogą się utrzymywać nawet przez cały rok, ale niektóre błędy pielęgnacyjne mogą sprawić, że nasz okaz nie chce kwitnąć. Okazuje się, że wystarczy podlać roślinę prostą mieszanką, a zakwitnie jak nigdy.
Czytaj artykułWiosna to czas, kiedy rośliny w naszych domach wybudzają się ze stanu spoczynku. Uśpione przez zimę, teraz zaczną wypuszczać nowe pędy i kwitnąć. Potrzebują do tego więcej energii, dlatego w tym czasie należy wrócić do ich bardziej intensywnego podlewania i nawożenia. Jak odżywić rośliny doniczkowe na wiosnę? Tych składników potrzebują wtedy najbardziej.
Czytaj artykułZiemiórki to muchówki, które często kręcą się przy naszych roślinach doniczkowych. Mają postać maleńkich muszek unoszących się nad ziemią kwiatów domowych. Jeśli je zauważysz, działaj natychmiast. Same w sobie ziemiórki nie są groźne, ale każda z nich składa setki jaj. Z nich wylęgają się larwy, które masowo atakują nasze doniczkowe uprawy.
Czytaj artykułSkrzydłokwiat zyskał popularność wśród miłośników zieleni dzięki dekoracyjnym liściom i efektownym, śnieżnobiałym kwiatom. Nie bez powodu potocznie nazywany jest lilią domową. Dodatkowo działa jak naturalny oczyszczacz powietrza, gdyż neutralizuje toksyczne związki. W odpowiednich warunkach skrzydłokwiat może kwitnąć nawet przez cały rok, jednak niektóre błędy pielęgnacyjne mogą spowodować problemy z kwitnieniem. Aby pobudzić go do zawiązywania pąków kwiatowych, przygotuj domową odżywkę. Będziesz potrzebować tylko jednej tabletki.
Czytaj artykułEfektownie kwitnące storczyki stanowią najpiękniejszą ozdobę okiennego parapetu. Jeśli chcemy cieszyć się ich egzotyczną urodą, musimy o nie odpowiednio zadbać. Jest to szczególnie ważne po zimie, gdy przerywają okres spoczynku i na nowo rozpoczynają wegetację. Zastanawiasz się, jak pobudzić storczyki do kwitnienia? Chcesz wiedzieć, jak zadbać o kondycję tych roślin na początku sezonu? Sprawdź, jaką odżywką zasilać orchidee już od pierwszych dni wiosny.
Czytaj artykułWysoka wilgotność, niedobór naturalnego światła oraz za rzadkie wietrzenie pomieszczeń w domu jesienią i zimą skutkują pojawieniem się w doniczkach nieestetycznej powłoczki. Włochate kłębki przypominające resztki waty lub białe punkciki rozrzucone po podłożu to nic innego, jak pleśń. W niewielkiej ilości nie jest może groźna, ale im dłużej utrzymuje się i namnaża w doniczce, tym bardziej niebezpieczna jest dla kwiatów oraz ich właścicieli. Jak się pozbyć pleśni w doniczce bez użycia chemii? Jeśli jeszcze nie próbowałeś mocy czosnku i kuchennych przypraw, połącz je ze sobą, a pleśń będzie bez szans.
Czytaj artykułAnginka to niezwykły kwiat, który zdobył ogromną popularność w czasie PRL-u. Jego obecność symbolizowała przytulność i domowe ciepło, a uprawa raczej nie sprawiała problemów. Po latach zapomnienia anginka ponownie wraca do łask. Za jej uprawą przemawia nie tylko dekoracyjny wygląd, ale również niezwykle właściwości lecznicze. Choć nie jest szczególnie wymagająca, może zacząć marnieć w oczach, zwłaszcza w okresie zimowym. Jak uratować anginkę po zimie? Tajemnica tkwi w podlewaniu.
Czytaj artykułMonstera jest jedną z najbardziej pożądanych roślin doniczkowych. Dzięki swoim dużym, charakterystycznym liściom dodaje tropikalnego uroku każdemu wnętrzu. Uznawana jest za roślinę stosunkowo łatwa w uprawie, dlatego jest częstym wyborem w przypadku osób, które nie mają ręki do kwiatów. Niestety czasami może jednak sprawiać problemy, które mogą zaniepokoić każdego miłośnika roślin. Najczęstszym wyzwaniem są ciemne plamy pojawiające się na liściach. Aby monstera znów odzyskała dawny wygląd i zachwycała soczystą zielenią, wystarczy przygotować domową odżywkę ze znanej przyprawy. Po przebarwieniach na liściach nie będzie śladu.
Czytaj artykułO tym, że na parapetach nie powinno się trzymać elektroniki, bo może ulec przegrzaniu czy książek, które niszczeją, gdy na szybie zbiera się wilgoć, dobrze wiemy. Dlatego na pustych parapetach chętnie stawiamy doniczki z rozmaitymi roślinami. Jednak okazuje się, że nie wszystkie powinny tam trafić. Które gatunki pasują na parapety północne, południowe, wschodnie czy zachodnie? Jakich kwiatów lepiej w ogóle nie stawiać przy oknie? Jeden z gatunków cię zaskoczy – to ulubieniec wielu z nas i nieodłączna dekoracja mieszkań.
Czytaj artykułSansewieria to prosta w uprawie i niezwykle wytrzymała roślina, ale jest jedna rzecz, której nie zniesie. Mowa o gniciu korzeni, błyskawicznie doprowadzającym do śmierci okazu. Na szczęście, jeśli zadziałamy w porę, mamy szansę uratować piękną wężownicę. Dlaczego sansewieria gnije? Co zrobić, aby przywrócić ją do życia? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułAnturium to piękna roślina doniczkowa, którą cenimy ze względu na niezwykle oryginalne kwiatostany. Wzniesione kolby otaczają połyskujące, przebarwione przykwiatki wyglądające niczym serca. Niestety ta efektowna ozdoba nie zawsze pojawia się na roślinie. Jakie są tego przyczyny? Czego potrzebuje anturium, by zakwitło? Przygotuj domową odżywkę, która pobudzi je do wypuszczenia nowych pąków.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna