Rośliny domowe

Ciekawa roślina doniczkowa pochodząca z lasów tropikalnych

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans) inaczej nazywana palmą koralową to roślina z rodziny arekowatych, która w naturze spotykana jest w lasach tropikalnych. W naszym klimacie jej uprawa popularna jest w doniczce w mieszkaniu. Nie jest wymagająca, dlatego często się na nią decydujemy, aby ozdobić i nadać mieszkaniu klimat przypominający ten znany z ciepłych krajów.

REKLAMA

fot. Wikimedia Commons, Jerzy Opioła, CC BY 4.0

Chamedora wytworna - wygląd i uprawa

Jej nazwa, czyli palma koralowa wzięła się od jej drobnych owoców przypominających koraliki o pomarańczowym kolorze. W warunkach naturalnych palma koralowa dorasta do 3 metrów wysokości. W mieszkaniu w uprawie doniczkowej osiągnie 1 metr wysokości. Jej jasnozielone liście są pierzaste i mogą mierzyć 30-50 cm. Często rozrasta się szeroko, dlatego trzeba pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniej ilości miejsca. Najładniej wygląda w wysokiej i ozdobnej donicy. Chamedora wytworna może zakwitnąć nawet w warunkach domowych. Kwiaty są kuliste i żółte.

Palma koralowa dla optymalnego wzrostu potrzebuje półcienistego miejsca i sporej dawki wilgotności. Dotyczy to zarówno powietrza, jak i podłoża. Nic w tym dziwnego, bo w takich warunkach rośnie naturalnie, na obszarze Meksyku. Nie powinna być wystawiona na miejsce, gdzie bezpośrednio świeci słońce (a więc trzymamy ją jak najdalej od okna),  ponieważ zmarnieje - będzie jej zbyt sucho i gorąco. Właściwa temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni C.

Uprawa chamedory wytwornej nie jest trudna. Preferuje ona podłoże z dużą ilością torfu, o odczynie lekko kwaśnym. Ziemia w doniczce powinna być lekka i przepuszczalna - ziemię doniczkową można wymieszać np. ze żwirkiem na dnie donicy. To spowoduje, że odpływ nadmiaru wody będzie niezakłócony. Robi się to, aby zapobiec gniciu korzeni.  Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o palmach doniczkowych.

Zobacz więcej zdjęć

Pielęgnacja chamedory wytwornej 

Palma koralowa najbardziej nie lubi zbyt suchego powietrza. To problem występujący szczególnie w okresie zimowym, kiedy włączamy kaloryfery w mieszkaniu. Wtedy końcówki liści są narażone na zasychanie i podatne na choroby. Jak należy o nie dbać w warunkach zbyt małej wilgotności powietrza? Można na przykład zraszając ją wodą i częściej podlewać. W tym celu stosujmy wodę odstaną. Zwiększy to wilgotność i zapewni roślinie mikroklimat zbliżony do tego, z  jej naturalnego środowiska.  Podobnie w czasie upałów: podlewanie palmy należy zwielokrotnić.

Pielęgnacja palmy chamedora to nie tylko podlewanie, ale również nawożenie, które przeważnie przeprowadza się wiosną i w okresie wegetacji.  Na rynku dostępne są specjalne preparaty przeznaczone dla palm i roślin egzotycznych. Podczas nawożenia trzeba stosować się do zaleceń dotyczących proporcji nawozu. Dlaczego? Ponieważ używając zbyt dużych dawek, można doprowadzić do zniszczenia całej rośliny.

Chcąc przesadzać palmę koralową, trzeba uważać na korzenie, które są bardzo wrażliwe na uszkodzenia  Przesadzamy ją dopiero wtedy, kiedy roślina wyraźnie nie mieści się już w doniczce. Najlepiej na wiosnę. Młode rośliny będą tego wymagały nawet co roku, gdyż rosną szybciej. Starszym okazom wystarczy raz do roku, w okresie wiosennym, zmienić wierzchnią warstwę ziemi. Chamedora wytworna nie lubi suchego powietrza, ale za to toleruje jego zanieczyszczenia. Pielęgnacja liści palmy koralowej polega również na wycieraniu ich z kurzu zwilżoną szmatką. Liści nie należy nabłyszczać. Roślina ta nie wymaga przycinania. Wystarczy, że usuwamy tylko uschnięte i uszkodzone liście. 

 fot. Wikimedia Commons, Forest & Kim Starr, CC BY 3.0

Choroby palmy doniczkowej

Roślinę najczęściej atakują przędziorki, żerujące na całej roślinie. Prowadzą do ogólnego wyniszczenia i obumarcia rośliny. Można je jednak szybko zwalczyć, zapewniając jej chłodniejsze i wilgotniejsze warunki, ale także stosując preparaty chemiczne.

Przesuszona ziemia skutkuje brązowieniem i zasychaniem końcówek liści. Wówczas trzeba zwiększyć podlewanie. Za wysoka temperatura powoduje również zwijanie się i kurczenie liści, które powodują, że palma-kwiat usycha.

Chamedora narażona jest również na porażenie mszycami. Te zagrażają szczególnie młodym liściom. Jak postępować w przypadku tej choroby? Te należy najpierw mocno spłukać wodą i zastosować preparat chemiczny. Warto wiedzieć, że palmy są odporne na choroby grzybicze roślin.

Do osłabienia kondycji palmy doniczkowej doprowadzić może również przemarznięcie lub poparzenie słoneczne liści. W pierwszym przypadku trzeba pilnować, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 13 st. Celsjusza. W drugim z kolei trzeba pamiętać, aby nie wystawiać palmy koralowej na bezpośrednie promienie słońca.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ciekawa roślina doniczkowa pochodząca z lasów tropikalnych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.