Rośliny domowe

Dlaczego storczyki gubią pąki kwiatowe?

Bardzo chętnie uprawiamy storczyki w domu. Są one tak samo piękne, jak trudne w utrzymaniu. Ich kwiaty zachwycają delikatnym wyglądem i feerią barw. Czasem jednak rośliny te zrzucają pąki kwiatowe. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego storczyki gubią pąki kwiatowe?
REKLAMA

Storczyki to niekwestionowani ulubieńcy wielu amatorów roślin i ogrodnictwa. Znaleźć je można niemal w każdym domu, a internet przepełniony jest ich zdjęciami i wskazówkami odpowiedniej pielęgnacji. Właściwie trudno dziwić się ich popularności — są niezwykle urodziwe. Przepadamy za ich kolorowymi, delikatnymi płatkami i trochę odrealnionym wyglądem kwiatów. Niestety czasem mimo starannej pielęgnacji ich pąki opadają i żółkną.

Zakup i transport
Storczyki najczęściej gubią pąki tuż po zakupie, kiedy trafiają do nowego środowiska. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest dość ewidentna – chodzi o zmianę otoczenia. W sklepie czy centrum kwiatowym panowały zupełnie inne warunki, do których rośliny zdążyły już przywyknąć, niż występujące w naszym mieszkaniu. U roślin dochodzi zatem do szoku, spowodowanego stresem związanym z przeniesieniem i transportem. W efekcie nasze nowe okazy zaczynają zrzucać pąki kwiatowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri

Jak temu zapobiec?
Po zakupie, przed transportem do domu owińmy rośliny grubym papierem lub tkaniną, która ochroni je przed zimnem. Prowizoryczną osłonkę zdejmijmy dopiero kilka godzin po powrocie do mieszkania — dajmy storczykowi czas na ogrzanie się.

Storczyki to bardzo kapryśne rośliny. Pąki zrzucają nie tylko na skutek wyziębienia w transporcie. Wystarczy sama zmiana umiejscowienia rośliny w domu — przenosiny z pokoju do pokoju, czy z parapetu na szafkę — by zareagowały one w niekorzystny sposób. Nie przepadają za zmianą lokalizacji i co za tym idzie, zmianą ilości i natężenia światła, jakie do nich dociera. Na przełożenie w nowe miejsce zareagują bardziej „histerycznie”, jeśli do zmiany stanowiska dojdzie w czasie, kiedy rozpoczynają kwitnienie.

Niskie temperatury
Wrażliwe rośliny nie przepadają za niskimi temperaturami. Niedobrze radzą więc sobie z ekspozycją na przykład na podmuchy zimnego powietrza. Jeśli w pomieszczeniu, w którym bytuje storczyk, panują przeciągi lub stoi on na parapecie często otwieranego zimą okna, prędzej czy później zacznie zrzucać zarówno pąki, jak i kwiaty. Jeśli w porę nie zareagujmy, okaz może nawet zwiędnąć.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Podlewanie i wilgoć
Niewłaściwe podlewanie storczyków również wywoła niepożądane skutki — opadanie pąków lub ich żółkniecie. Rośliny te nie powinny stać w wodzie, nie lubią też stale wilgotnego podłoża. Z tego względu podlewajmy je rzadko, przynajmniej raz na tydzień. Najlepszą metodą ich nawadniania będzie namaczanie — doniczki z roślinami na ok. godzinę wkładamy do naczyń wypełnionych wodą. Po tym czasie poszczególne okazy odsączamy i odstawiamy na swoje miejsce.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


W naturze storczyki pobierają wilgoć z powietrza. Warto o tym pamiętać i raz na czas spryskiwać przestrzeń wokół domowej uprawy wodą. Narażenie roślin na przebywanie w pomieszczeniu ze zbyt przesuszonym powietrzem (kiedy na przykład, roślina stoi na parapecie, pod którym umieszczony jest grzejnik) również przyczyni się do ich marnienia.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Uwaga na owoce
Ustawienie kilku doniczek storczyków w kuchni wydaje się całkiem niezłym pomysłem. Dobrze jednak zadbać, by w pobliżu doniczek z ozdobnymi okazami nie stała misa na owoce. Jak się okazuje, wybredne storczyki „alergicznie” reagują także na towarzystwo dojrzewających cytrusów, śliwek, mango, bananów i brzoskwiń, które  starzejąc się, wydzielają eten — gaz o słodkawym zapachu, przyspieszający proces przejrzewania i gnicia.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Zbacz najpiekniejsze storczyki Użytkowników Deccoria.pl (kliknij w zdjęcie)

 Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego storczyki gubią pąki kwiatowe? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.