Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Storczyk nie kwitnie i gubi kwiaty? To skutek naszych błędów w pielęgnacji

Storczyki to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Ich główną ozdobą są duże, okazałe kwiaty w wielu barwach. Niestety czasem się zdarza, że rośliny zrzucają pąki kwiatowe. Podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatów.   

Storczyk nie kwitnie i gubi kwiaty? To skutek naszych błędów w pielęgnacji
Wyjaśniamy, dlaczego storczyki zrzucają kwiaty. Fot.123RF.com

Spis treści:

Storczyk – charakterystyka 

Storczyki to niekwestionowani ulubieńcy wielu amatorów roślin i ogrodnictwa. Znaleźć je można niemal w każdym domu, a internet przepełniony jest ich zdjęciami i wskazówkami odpowiedniej pielęgnacji. Właściwie trudno dziwić się ich popularności — są niezwykle urodziwe.

Storczyk, inaczej orchidea, to roślina z rodziny storczykowatych. W środowisku naturalnym występuje przede wszystkim w lasach równikowych. Co ciekawe, w naturze jest epifitem – rośnie na innych roślinach (głównie na drzewach) bez kontaktu z ziemią. 

Chociaż kwiaty storczyków mają bardzo różne kształty, zawsze składają się z sześciu części – trzech płatków i trzech działek kielicha. Spektrum barwne jest tu bardzo szerokie – od białego, przez kremowy, żółty, różowy, czerwony, fioletowy do brązowego. Zwykle storczyk kwitnie raz w roku, a kwiaty utrzymują się około dwóch-trzech miesięcy (a nawet do pół roku).

storczyki zrzucają kwiaty Głównym powodem zrzucania kwiatów storczyka jest niewłaściwa pielęgnacja. Fot.123RF.com

Dlaczego storczyk zrzuca kwiaty? Oto główne powody! 

Niestety czasem się zdarza, że mimo starannej pielęgnacji pąki storczyka opadają i żółknąDlaczego tak się dzieje? Oto najczęstsze powody! 

  • Storczyki nie lubią zmian

Storczyki najczęściej gubią pąki tuż po zakupie, kiedy trafiają do nowego środowiska. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest dość ewidentna – chodzi o zmianę otoczenia. W sklepie czy centrum kwiatowym panowały zupełnie inne warunki, do których rośliny zdążyły już przywyknąć, niż występujące w naszym mieszkaniu. U roślin dochodzi zatem do szoku, spowodowanego stresem związanym z przeniesieniem i transportem. W efekcie storczyki zaczynają zrzucać pąki kwiatowe.

Jak temu zapobiec? Po zakupie, przed transportem do domu owińmy rośliny grubym papierem lub tkaniną, która ochroni je przed zimnem. Prowizoryczną osłonkę zdejmijmy dopiero kilka godzin po powrocie do mieszkania — dajmy storczykowi czas na ogrzanie się.

Storczyki to bardzo kapryśne rośliny. Pąki zrzucają nie tylko na skutek wyziębienia w transporcie. Wystarczy sama zmiana umiejscowienia rośliny w domu — przenosiny z pokoju do pokoju, czy z parapetu na szafkę — by zareagowały one w niekorzystny sposób. Nie przepadają za zmianą lokalizacji i co za tym idzie, zmianą ilości i natężenia światła, jakie do nich dociera. Na przełożenie w nowe miejsce zareagują bardziej „histerycznie”, jeśli do zmiany stanowiska dojdzie w czasie, kiedy rozpoczynają kwitnienie.

Źródło: ogród na co dzień 

  • Niskie temperatury wrogiem storczyka

Storczyki nie przepadają za niskimi temperaturami. Źle radzą sobie z ekspozycją, np. na podmuchy zimnego powietrza. Jeśli w pomieszczeniu, w którym bytuje storczyk, panują przeciągi lub stoi on na parapecie często otwieranego zimą okna, prędzej czy później zacznie zrzucać zarówno pąki, jak i kwiaty. Jeśli w porę nie zareagujmy, okaz może nawet zwiędnąć.

  • Właściwe nawożenie storczyków 

Kolejnym powodem zrzucania pąków przez storczyki jest niewłaściwe nawożenie. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rośliny te nie wymagają wielu składników odżywczych. Dlatego nawozy trzeba stosować z umiarem. Do storczyków doskonale sprawdzą się zarówno nawozy mineralne, jak i naturalne. 

Storczyki nawozi się tylko w czasie wegetacji, czyli od kwietnia do września. W okresie bardzo intensywnego wzrostu roślin należy stosować nawozy o podwyższonej zawartości azotu. Z kolei w czasie zawiązywania pąków kwiatowych zaleca się wprowadzić nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i z dodatkiem magnesu. Natomiast w okresie spoczynku (zwykle jesień-zima) nawozów nie stosuje się wcale.   

Ważne jest, by nie zasilać rośliny zbyt obficie. Nawozy aplikowane w dużych dawkach mogą przyczynić się do utraty pąków kwiatowych przez naszą orchideę.

storczyk zrzuca kwiaty Przesadzanie storczyków do nowej doniczki powinno odbywać się po okresie kwitnienia. Fot.123RF.com

  • Podlewanie i wilgoć

Niewłaściwe podlewanie storczyków również wywoła niepożądane skutki — opadanie pąków lub ich żółkniecie. Rośliny te nie powinny stać w wodzie, nie lubią też stale wilgotnego podłoża. Z tego względu podlewajmy je rzadko, przynajmniej raz na tydzień. Najlepszą metodą ich nawadniania będzie namaczanie — doniczki z roślinami na ok. godzinę wkładamy do naczyń wypełnionych wodą. Po tym czasie poszczególne okazy odsączamy i odstawiamy na swoje miejsce.

W naturze storczyki pobierają wilgoć z powietrza. Warto o tym pamiętać i raz na czas spryskiwać przestrzeń wokół domowej uprawy wodą. Narażenie roślin na przebywanie w pomieszczeniu ze zbyt przesuszonym powietrzem (kiedy na przykład, storczyk stoi na parapecie, pod którym umieszczony jest grzejnik) również przyczyni się do ich marnienia.

Przeczytaj również: Zacznij podlewać storczyki w ten sposób. Będą kwitły jak szalone

podlewanie storczyków Podlewać storczyki można na dwa sposoby. Fot.123RF.com

  • Uwaga na owoce

Ustawienie kilku doniczek storczyków w kuchni wydaje się całkiem niezłym pomysłem. Dobrze jednak zadbać, by w pobliżu doniczek z ozdobnymi okazami nie stała misa na owoce. Jak się okazuje, wybredne storczyki „alergicznie” reagują także na towarzystwo dojrzewających cytrusów, śliwek, mango, bananów i brzoskwiń, które  starzejąc się, wydzielają eten — gaz o słodkawym zapachu, przyspieszający proces przejrzewania i gnicia.

  • Szkodniki storczyków 

Niestety na storczykach mogą pojawiać się szkodniki, których żerowanie znacznie osłabia rośliny. Okazy te często są atakowane przez mszyce i wciornastki, które żywią się kwiatami storczyka, wysysając z nich soki. W wyniki działania tych szkodników kwiaty zniekształcają się, usychają i opadają.   

Co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatów?

Kiedy kwiaty storczyków zaczynają opadać, to znaczy, że z roślinami coś jest nie tak. Jeśli dobrze o nie zadbamy, prawdopodobnie wrócą one do zdrowego wyglądu. Aby storczyki obficie i długo kwitły, należy zapewnić im optymalne warunki, m.in.:

  • właściwe stanowisko;

  • odpowiednie oświetlenie;

  • umiarkowanie podlewanie;

  • właściwe nawożenie;

  • regularne przesadzanie (co ok. 2 lata).

Przeczytaj również: Wyglądają jak niepozorny kłaczek wełny lub waty. Storczyki to ich ulubiony przysmak

Wełnowce na storczykach Wełnowce na storczykach wysysają sok z nadziemnych części roślin, powodując ich osłabianie, a w skrajnych przypadkach obumieranie. Fot.123RF.com

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Reklama




Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.